פתחו ברז במטבח וקר לך במקלחת? – קבלו טיפים לשדרוג חדר הרחצה 2

מאת אביב שמאי אדריכל וסמנכ"ל קבוצת נוטלי, יבואנית הנס גרוהה בישראל

עיצבתם את חדר הרחצה – בחרתם את הצבעים שאתם אוהבים, אביזרים נלווים ומצאתם את הקונספט שלכם לאחד החדרים המשמעותיים בבית. אבל לעיתים אנחנו כל כך עסוקים בעיצוב ולא נותנים את הדעת למשתנים שיעשו את כל ההבדל בין חדר רחצה מפנק לחדר רחצה מבאס עם ברז שמשפריץ מים מחוץ לכיור, מקלחון שתוכנן לא נכון, או אמבטיה שהמים בה לא מתנקזים מספיק מהר.

אז הנה כמה טיפים לעיצוב חדר רחצה חכם.

תכנון הברזים לכיור הרחצה

לפני שאתם ניגשים לבחור את הברז שישמש אתכם בכיור הרחצה, יש להחליט איזה כיור אתם בוחרים. לא רבים יודעים אבל בחירת ברז היא פועל יוצא של בחירת הכיור.  יש  היום מגוון גדול של כיורים – החל מכיורים שטוחים, שקועים או כיורים עיליים מונחים. לכל כיור יש את הברז המתאים לו, והכוונה היא לא לשפה העיצובית. ישנם ברזים גבוהים וברזים נמוכים ואת אלו נתאים לפי הכיור. לכיורים השקועים יש להתאים ברזים נמוכים יחסית. לעומת זאת, לכיורים המונחים יש להתאים ברזים גבוהים וזאת על מנת לשמור על מרווח מספיק בין פיית הברז לשפת הכיור.

טיפ חשוב– ברזי מפל הם בעלי זרימה רחבה, ולרוב אינם מגיעים עם מעדני זרימה. לכן, חשוב להתאים לברזים אלו כיורים שיהיו מספיק עמוקים ושהחלק הפנימי שלהם יהיה מעוגל.

התמונה באדיבות הנס גרוהה ישראל

התמונה באדיבות הנס גרוהה ישראל

אזור הרחצה

כאשר מתכננים את האמבטיה יש חשיבות לבחירת המוצרים שמתקינים בתוך חלל אמבטיה/הרחצה. אמבטיה לרוב מגיעה עם פתח ניקוז סטנדרטי. רבים מאתנו אוהבים לשדרג את האמבטיה במוצרי קצה שלא בהכרח מתאימים לאמבטיה. כאשר מרכיבים ברזים ו/או מזלפים בעלי זרימת מים גבוהה, יכול להיווצר מצב שתמצאו את עצמכם עומדים בתוך בריכת מים, מאחר והאמבטיה לא תצליח לנקז את המים החוצה בהתאם לקצב זרימת המים. לכן גם בתכנון האמבטיה יש להיעזר באיש מקצוע ולהתאים את המוצרים לאמבטיה הקיימת או זו שרכשתם.

טיפ חשוב- אחד המוצרים שחשוב שתהיה לו ספיקת מים גבוהה הוא פיית ברז תחתון באמבטיה. זאת כדי שזו תתמלא באופן הכי מהיר והמים לא יאבדו את הטמפרטורה שלהם בזמן המילוי.

התמונה באדיבות הנס גרוהה ישראל

התמונה באדיבות הנס גרוהה ישראל

מיקום מערכות ההפעלה במקלחונים ובאמבטיות

רגע לפני שאתם באים למקם את מערכות ההפעלה – אינטרפוץ/סוללת אמבטיה- כדאי לחשוב על המיקום שלהם בתוך חלל האמבטיה או המקלחון. למיקום שתבחרו תהיה משמעות כאשר תבואו לפתוח את הברז ולהזרים מים. חשוב שהם יהיו ממוקמים כך שברגע ההפעלה יוותרו אזורים יבשים וזאת משני טעמים: לרוב למים החמים לוקח יותר זמן להגיע ופתיחת ברז עשויה לגרום לכם להירטב מיד במים קרים ולחוות מים צוננים באופן לא נעים בעיקר בחורף. הדבר נכון גם לגבי מים חמים שמגיעים במפתיע. דגש מיוחד יש לשים על ראשי מקלחת גדולים שכיום מגיעים בקטרים שמרטיבים שטח פנים גדול יותר ואנחנו נרטבים עוד לפני שהגיעו המים החמים.

טיפ חשוב – למי שיש מקום לתכנן מקלחון גדול חשוב לייצר אזור יבש ואזור רטוב.

תכנון מערכות ההפעלה

כפי שאיננו רוצים ריבוי שקעי חשמל על הקירות לכל מוצר, כך אין סיבה ליצור מערכות הפעלה לכל מוצר באמבטיה. כיום יש נטייה לתכנן מספר מערכות הפעלה לכל מוצר קצה. חשוב לדעת שניתן לתכנן מערכת הפעלה לכמה מוצרי קצה וכך לחסוך בריבוי אלמנטים על הקיר. מעבר לאפקט האסתטי מדובר בחיסכון בעבודה וכמובן גם בכסף.

ניקוז במקלחונים

כצרכנים אנו בוחרים את המקלחון לפי גודל, יופי, תפקודיות ועוד. פרט חשוב שיש לתת עליו את הדעת הוא תעלת הניקוז במקלחון. לעיתים נדמה לנו שכל תעלות הניקוז זהות, אבל זה רחוק מלהיות נכון. אז לפני שנעסוק בפתיחת סתימות או נראה את המים גולשים לנו מחוץ למקלחון, מומלץ להתקין קופסת ניקוז בקוטר 4 צול או לוודא שתעלת הניקוז היא בעלת נתוני קליטה גבוהים.

shutterstock_302584340

אלמנטים במקלחון

במקלחונים בהם יש שני אלמנטים – ראש מקלחת ומזלף ידני, חשוב להתקין את האלמנטים כך שבראש ובראשונה המים יצאו מהמזלף הידני ורק לאחר מכן ניתן יהיה להעביר את זרם המים לראש המקלחת. כך נמנע ממגע מפתיע עם זרם מים חמים שעשוי לגרום לכוויות, או מזרם מים צוננים, ונדאג לבטיחות ילדינו ובטיחותנו.

shutterstock_96512023

מערכות ערבוב מים תרמוסטטיות

לכל מי שיכול ורוצה לעבוד עם מערכות מים תרמוסטטיות, הדבר מומלץ ביותר. מדובר במערכות פשוטות להתקנה, היודעות לייצב את הטמפרטורה לאורך כל זמן הרחצה ולפצות על שינויים בלחצי המים. המערכת מונעת סטיות קיצון למים קרים או מים חמים כתוצאה מהפעלת ברזים אחרים בבית.

ניקיון מוצרי המקלחת

אחרי שקנינו, הרכבנו, התקלחנו – צריך, איך לא, לנקות! אז איך מנקים?

המוצרים המצופים בציפוי ניקל כרום רגישים לחומרי ניקוי חריפים. ההמלצה היא לנקות את המוצרים עם מיץ לימון טבעי או חומץ 5%. יש לעשות זאת אך ורק עם מטלית בד ולאחר מכן לשטוף עם הרבה מים ולייבש.

עוד על עיצוב חדרי הבית

פתחו ברז במטבח וקר לך במקלחת? – קבלו טיפים לשדרוג חדר הרחצה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים