האמת מאחורי הדיאטה ששיגעה את העולם

דיאטה לפי סוג דם תוארה לראשונה בשנת 1997 בספרו של הנטורופת פיטר ד'אדאמו. ד'אדאמו טען כי סוג הדם קובע לאיזה מחלות האדם מועד, באיזו פעילות גופנית עליו לבחור והוא הגורם החשוב ביותר בקביעת תזונה בריאה. לפי התיאוריה של ד'אדאמו, סוג הדם משפיע על רמות האנרגיה, על היעילות שבה שורפים קלוריות ועל התגובה הרגשית במצבי לחץ, ובהתאם לזאת, המליץ על אכילה של מזונות מסוימים או הימנעות מהם.

הדיאטה מחולקת לארבעת סוגי הדם:
סוג הדם O "הצייד" – O הוא סוג הדם הנפוץ בעולם וזוהי, לכאורה, קבוצת הדם הקדומה ביותר. לפי הטענה של ד'אדאמו, לבעלי סוג הדם הזה, יש יותר שריריים והם אקטיביים יותר ולכן מבחינת תזונתית הם צריכים להימנע מאכילת מוצרי חלב, חיטה ותירס ולהקפיד לאכול בשר, עוף ודגים.

סוג הדם A "החקלאי" – לפי התיאוריה של ד'אדאמו, בעלי סוג הדם הזה צריכים להימנע מבשר ולהקפיד לאכול כמות גדולה של מזון צמחוני, כמו דגנים וירקות.

סוג הדם B "הנווד" –  בעלי סוג הדם הזה מזוהים עם מערכת חיסונית חזקה ומערכת עיכול גמישה וצריכים להימנע מחיטה, תירס, עגבניות ועדשים, ולהקפיד לאכול מוצרי חלב דלי שומן, בשר, פירות וירקות.

סוג הדם AB "האניגמה" – בעלי סוג הדם הזה צריכים להימנע מאכילת בשר ועוף ולהקפיד לאכול פירות ים, טופו ומוצרי חלב.

מחקר קנדי שנערך ב- 2014 קבע שדיאטה לפי סוג דם אינה תקפה מדעית. במחקר השתתפו כ- 1500 אנשים צעירים ובריאים, שאכלו לפי סוג הדם שלהם, ולאחר תקופה נלקחו מהם מדדי בדיקות דם. לא נמצאו הטבות בבדיקות הדם שלהם או במצבם הבריאותי. כיוון שלא נמצאו כל ראיות שתומכות בתאוריה של ד'אדאמו, אין הבטחה שדיאטה לפי סוג דם תביא להטבה במערכת העיכול או לירידה במשקל. אך יש אנשים שדיווחו שהוצאת פריט מזון מסויים גרם להם להרגשה טובה יותר, ועם תחושות אי אפשר להתווכח.

מומלץ לקרוא גם:

להתמיד בדיאטה ותזונה בריאה לאורך זמן – איך עושים את זה?

שאל את הדיאטנית: כל מה שרצית לדעת על דיאטה לפי סוג דם
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים