05אין ספק שחודש תשרי הוא שעתו היפה של הדבש. מעבר לתפוח בדבש המסורתי, אנחנו נתקלים בכל מקום במתכונים עם דבש – לעוגות, עופות, סלטים ואפילו בעצות לשבירת הצום עם תה ממותק בדבש. נדמה שהנוזל הענברי נמצא בכל מקום. לדבש מיוחסות סגולות רבות –תכונות אנטי דלקתיות, סיוע בהחלקת העור ובחיזוק שורשי השיער, והסבתות יכולות להישבע שהוא מצויין לטיפול נגד התקררות. וגם, אין מה לעשות, יותר מכל דבר אחר, הוא פשוט טעים. אבל יש פלח אחד באוכלוסיה שלא רק שלא יכול להינות מיתרונותיו הרבים, הוא גם עלול לסכן את חייו – התינוקות.

הסכנה שבדבש – בוטוליזם של תינוקות
בוטוליזם היא מחלה הגורמת לשיתוק שרירים ולפגיעה במערכת העצבים, היא נגרמת על ידי רעלן שמייצר חיידק בשם  botulinum Clostridium ועלולה להיות קטלנית. זו מחלה נדירה, אך היא תוארה בכל חלקי העולם, כולל בישראל ואינה מדבקת בין אדם לאדם.
הרעלן חודר לגוף דרך ריריות או דרך פצעים כאשר ישנן מספר דרכים ידועות לחשיפה: אכילת מזון המכיל את הרעלן (שימורים של ירקות, פירות, דגים או בשר שלא הוכנו כראוי וזוהמו בחיידק), ספיגת הרעלן דרך פצע נגוע בחיידק או חשיפה נשימתית בתרחיש ביוטרור/תאונת עבודה במעבדה.
איך קשור כל זה לדבש? בדבש יש כמות נבגים גדולה של חיידקי botulinum C, הנבגים נספגים במערכת העיכול של התינוק וכיוון שזו עדיין לא בשלה להתמודד עם כמות כזו, הנבגים יכולים להפוך לחיידקים ומעמידים את התינוק בסכנה לחלות בבוטוליזם – "בוטוליזם של תינוקות". בשל הסכנה הזו הוציא משרד הבריאות הנחיה האוסרת על מתן דבש לתינוקות לפני גיל שנה. אצל בוגרים חומציות הקיבה ומערכת העיכול מספיקה על מנת לקטול את הנבגים, ולכן הסכנה באכילת דבש לא קיימת.

אבחנת המחלה
אבחנה של בוטוליזם מסתמכת בעיקר על מאפיינים קליניים – נוירולוגים. בתחילה מופיעים תסמינים של מערכת העיכול (בחילה, הקאה, כאבי בטן, עצירות, שלשול), יובש וכאבים בפה ובלוע, סחרחורת ותשישות, ואז סימנים נוירולוגיים אופייניים בסדר קבוע: חולשה בעצבי הגולגלת (למשל: ראייה כפולה, אישונים מורחבים ובלתי מגיבים לאור, פוטופוביה, טשטוש ראייה, חולשת שרירי ההבעה, בתינוקות -שינוי או חולשה של הבכי, שמיטה של הראש); חולשה בגפיים העליונות; ולבסוף מופיעה חולשת שרירי הגפיים התחתונות. ניתן לאבחן בוטוליזם גם מעבדתית אך זו בדיקה מוגבלת גם בשל סף רגישות בלתי מספק וגם בשל משכן של חלק מהבדיקות (מספר ימים). החולה מת בתוך כעשרה ימים, על פי רוב מהפסקת תפקודם של שרירי הלב והנשימה.
יחד עם זאת, טיפול מהיר בנוגד רעלן עשוי להביא להחלמה. הטיפול הספציפי הוא מתן תכשיר נוגדני המיוצר מפלסמת סוסים. הטיפול ניתן לחולים תסמיניים בהקדם האפשרי על מנת שיהיה יעיל, ובמקרים מיוחדים גם לאחר חשיפה ולפני הופעת סימנים כטיפול מניעתי.

למרות היותו של הבוטוליזם הרעלן הכי מסוכן לאדם, מסתבר, שיש גם משהו טוב שאפשר לעשות עם החיידק הזה – ישנם טיפולי קוסמטיקה המשתמשים בו. השפעת הרעלן על החלשת השרירים בפנים מביאה להפחתת או העלמת קמטים מסוימים לתקופה של כארבעה-חמישה חודשים.

מומלץ לקרוא גם:

בריא או לא בריא? האמת מאחורי מאכלי החג המסורתיים

סדנת ניקוי רעלים ביתית: עשו זאת בעצמכם עם לימון, תפוח, סלק וכורכום

על הדבש ועל העוקץ: רעלן הבוטוליזם
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים