מה עדיף – לחם מלא או קל? – קיים בלבול בבחירת הלחם המומלץ עבור אלה הרוצים לשפר את תזונתם או לרדת במשקל.
נעשה הפרדה, קודם כל, בין סוגי החיטה ממנה עשוי הלחם:
לחם מלא הינו לחם העשוי מקמח מחיטה מלאה, המכיל את גרעין החיטה השלם, כפי שמגיע אלינו מן הטבע, כולל הנבט והקליפה. בתוך הנבט מצויה תמציתו של הצמח השלם והוא מכיל שפע של ויטמינים. בקליפה, הנקראת גם סובין, מצויים הסיבים התזונתיים, מינרלים כגון מגנזיום, זרחן, ברזל, אבץ אשלגן וחלבונים. לסיבים התזונתיים חשיבות רבה בתזונה ומניעת מחלות. הסיבים מסייעים בחילוף החומרים ונותנים תחושת שובע לאורך זמן.

לעומת זאת, בלחם הלבן העשוי מקמח לבן, הוסרו מגרעין הדגן הקליפה והנבט ועמם הויטמינים והמינרלים, החלבונים והסיבים תזונתיים. למעשה, מה שנשאר זה רק העמילן, והתקבל לחם עם ערך תזונתי מאוד נמוך.

למעשה, הלחם המלא, בין אם הוא עשוי מחיטה מלאה, שיפון, או דגנים, הוא הלחם המומלץ לאכילה.

ומה לגבי לחם קל? לחם קל הוא לחם המכיל פחות קלוריות למאה גרם, בהשוואה ללחם רגיל, בין אם הלחם עשוי מחיטה לבנה או מחיטה מלאה. זאת אומרת יש לחם קל העשוי מחיטה מלאה, ולחם קל העשוי מלחם לבן, למשל “חלה קלה”.

פרוסת לחם קל תכיל עד ארבעים קלוריות לפרוסה, בהשוואה ללחם רגיל, המכיל שבעים וחמש עד תשעים קלוריות לפרוסה. זאת אומרת בפרוסת לחם קל יש כמחצית הקלוריות שיש בלחם רגיל ומכאן השוני ביניהם.

הפרוסות של הלחם הקל יהיו בדרך כלל דקות יותר ואווריריות יותר בהשוואה לפרוסות של לחם רגיל. אחת הסיבות להבדל בין שני סוגי הלחמים היא התכולה הגבוהה יותר של שמרים ומים בלחם הקל, המאפשרת תפיחה טובה יותר של הלחם, ללא צורך בכמות גדולה של קמח.

לגבי השאלה למי מתאים לחם קל ולמי לחם מלא, זה משתנה בין אדם לאדם ולמטרתו התזונתית. מטרת הלחם הקל היא, בעיקר, לתת מענה לאנשים הנמצאים בדיאטה לירידה במשקל, לרוב נשים, שחלק ניכר מהתפריט שלהן מתבסס על לחם. מכיוון שמשקל הפרוסה נמוך, תחושת השובע מכל פרוסה נמוך, ועל מנת להגיע לתחושת שובע נצטרך כמות גדולה יותר של פרוסות.

לסיכום, אם מחפשים את תחושת השובע בבטן בסיום הארוחה, כנראה שלחם קל אינו התשובה, ועדיף לבחור בלחם מלא. עם זאת, למי שמאוד אוהב לחם ורוצה לרדת במשקל, לחם קל יעשה את העבודה טוב יותר.
בכל מקרה, גם אם בוחרים בלחם רגיל וגם אם בוחרים בלחם קל – יש לבחור בלחם העשוי מחיטה מלאה ולא בלחם לבן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites