איך לתכנן עלויות של עסק ותכנון תזרים מזומנים 0

מהו תזרים מזומנים ואיך מייצרים מצב שבו ההכנסות גדולות מההוצאות? שיעור 2 במדריך: כך עושים עסק

כאשר אנחנו מפנטזים על פתיחת עסק עצמאי, המחשבה הראשונה שעומדת מול עינינו היא הרווחים, וכמובן שלא ההוצאות. יותר מכך, נוח לנו לחשוב שברגע שנפתח את העסק, הכספים יתחילו לזרום לחשבון הבנק שלנו, וההוצאות יכסו את עצמן. אבל לצערנו, זה לא באמת עובד ככה. עסק שרוצה לשגשג ולהצליח לאורך זמן, חייב לתכנן היטב את צעדיו הפיננסיים; ואת זה עושים באמצעות תכנון תזרים מזומנים.

איתן אמסטר, מנכ"ל חברת "אמיר תזרים מזומנים", מסביר מהו תזרים מזומנים, כיצד בונים אותו ואלו עלויות והוצאות יש לקחת בחשבון כשפותחים עסק.

מהו תזרים מזומנים – ואיך הוא עוזר לעסקים

תזרים מזומנים הוא תוכנית עבודה שאליה מכניסים את כל מה שיודעים שהולך להיכנס אל חשבון הבנק של העסק ולצאת ממנו בתקופה מסוימת. בדרך כלל בונים תזרים מזומנים לתקופה של עד שנה. למרות שבניית תזרים מזומנים היא חיונית לתכנון יעיל של הוצאות והכנסות העסק, ואף תורמת לשגשוג העסק בהמשך, רוב העסקים לא עושים זאת.

"רוב העסקים מראים רווח בדו"ח הכספי, אבל לא רואים את הכסף בחשבון הבנק," אומר אמסטר, "וזאת בעיה שקיימת אצל 70 אחוזים מהעסקים בישראל – הם לא מצליחים להפוך את הרווח לכסף ממשי. תזרים מזומנים הוא מנגנון שאמור לעזור לתכנן נכון את התשלומים והתקבולים שלנו, ולבנות תוכנית עבודה שתהפוך את הרווח התיאורטי בדו"ח הכספי לכסף בבנק."

השלבים בבניית תזרים מזומנים לעסק

כיצד בונים תזרים מזומנים לעסק? אמסטר מונה את השלבים הבאים:

א. בנו תוכנית עבודה של ההוצאות הידועות, והן מתחלקות לשניים: הוראות קבע כגון חשמל, ארנונה וכו' והוצאות שאינן בהוראת קבע כגון משכורות, מסים והלוואות. את כל אלה יש להכניס בכל חודש בתזרים המזומנים.

ב. בנו תחזית תקבולים. "בתכנון תזרים מזומנים משתמשים במילה 'תקבולים' ולא 'הכנסות' – ההכנסות הן מה שנרשם אצל רואה החשבון, בעוד שתקבולים הם הכסף האמיתי, זה שנכנס עכשיו ולא זה שצפוי להיכנס בעתיד." למשל, אם הוצאנו חשבונית ללקוח בתנאי תשלום של שוטף פלוס 30, בדו"ח התזרים לא נכניס סכום זה ביום שהוצאנו את החשבונית – אלא ביום שהכסף אמור להיכנס לחשבון הבנק.

גם התקבולים מתחלקים לשני חלקים: תקבולים ודאיים – צ'קים דחויים, תשלומים מכרטיסי אשראי ותשלומים במזומן; ותקבולים לא ודאיים – חשבוניות ותחזית הכנסות. לדוגמא, אם העסק שלנו הוא מסעדה, ניתן לבנות תחזית הכנסות על פי מספר האנשים שצפוי לאכול במסעדה מדי יום, כמה מהם ישלמו באשראי וכמה במזומן; כך שכל יום ניתן לתכנן את הכספים שנקבל במזומן ואלו שייכנסו באשראי בחודש הבא. אך אם העסק שלנו הוא בענף הבניין, בו הפרוייקטים הם ארוכי-טווח, יש לבנות תחזית של מה שייכנס בטווח הרחוק.

ג. בנו תקציב להוצאות שאינן במסגרת ההוצאות הידועות. לכל עסק יש הוצאות חד פעמיות, כאלה שאינן צפויות מראש. כדי לקחת גם אותן בחשבון, יש לבנות עבורן תקציב – אחרת אנחנו ניצבים בפני סכנה של לגירעון. התקציב עבור הוצאות אלה יהיה הנגזרת של ההפרש בין התקבולים ובין ההוצאות הידועות. את התקציב קובעים מהנגזרת, ולא מן ההפרש עצמו, מכיוון שאנחנו מעוניינים גם לייצר כסף – לא רק להגיע למאזן.

העבודה עם תזרים מזומנים

אז הבנו איך בונים תזרים מזומנים, אבל איך הוא משמש אותנו ברמה היום-יומית? לדברי אמסטר, "אנחנו לוקחים את התקופה הקרובה, פורסים אותה לחודשים, ודואגים לכך שבכל פרוסה ייכנס יותר כסף לבנק מאשר ייצא. החוכמה בניהול תזרים היא עדכון יום-יומי של כל תשלום ותקבול שנכנס, משתנה או נדחה; והשוואה יומית של התזרים אל מול מה שקורה בחשבון הבנק. בסוף התקופה, הולכים אחורנית ובודקים את התוכנית – התזרים – מול מה שקרה בפועל בחשבון. האם מה שתכננו באמת קרה, ואם לא – מדוע."

בניית תזרים המזומנים עוזרת לנו גם בחישוב העלויות הכרוכות בתפעול העסק, לפחות בחודשים הראשונים להקמתו. כאשר אנחנו מקימים עסק, לרוב נקח בחשבון את העלויות הבסיסיות להקמתו: אם מדובר במסעדה, למשל, נחשוב על העלויות של מציאת מקום, שיפוץ המקום, קניית ציוד וריהוט וכו', ונגייס כסף ואשראי בסכום הזה.אך למעשה, הכסף הגדול הולך על חודשי התפעול הראשונים, עד שהעסק מתחיל להרוויח: הפער התזרימי בין הזמן בו עושים את הפעולות ועד שהכסף נכנס לחשבון הבנק.

לכסף הזה קוראים "הון חוזר", והוא מהווה את העלות הגבוהה ביותר של עסקים בתחילת דרכם. כאשר אנחנו בונים תזרים מזומנים, אנחנו יכולים לחשב מראש את ההון החוזר, ולתכנן בהתאם.

טיפ מנצח לסיום

"צאו לדרך רק אחרי שאתם בונים לעצמכם תוכנית תזרים מזומנים. הרוב המכריע של העסקים בארץ לא עושה זאת. מדובר אמנם בעבודה סיזיפית, אבל כזו שלא לוקחת יותר מחמש דקות ביום. בניית התזרים והעבודה אתו גורמות ליזם להבין טוב יותר את מטרת העסק – להרוויח כסף – וכך הוא מתנהל נכון יותר. כאשר עסק רוצה לקבל החלטה גדולה, הוא חייב לעשות זאת תוך הסתכלות בתזרים, אחרת ייאבק כל הזמן לפתור את הבעיות שנוצרות בגלל התנהלות לא מחושבת. אם בונים תוכנית עבודה מסודרת, זה לא קורה."

איך לתכנן עלויות של עסק ותכנון תזרים מזומנים
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים