המדריך: כך עושים עסק – שיעור 1 0

איך לייצר תוכנית עסקית – מתכננים לפתוח עסק חדש? מה החזון העסקי שלכם ואיך תצאו לדרך כלכלית עצמאית

מאת: דפנה בן יהושוע

רבים מאיתנו חולמים על הקמת עסק עצמאי. אנחנו מדמיינים איך נצליח בן לילה, איך הרעיון שלנו יתפוס ברחבי העולם, ואיך נתברג לאחת מהרשימות האלה שמופיעות בעיתוני עסקים. אתם יודעים, "40 מתחת ל-40", "סטרטאפיסטים חסרי מנוח" או "וורקהולים שעושים מזה כסף". תשע עד שש באופן ספייס זה פאסה, אנחנו אומרים לעצמנו. אני רוצה להיות אדון (או גברת) לעצמי. זה הזמן לפתוח עסק!

מחשבה מצוינת! אבל רגע לפני שאנחנו דוהרים לעבר משרדי מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי כדי לפתוח תיק, מוטב להכיר בכך שהמציאות פחות זוהרת ממה שמוכרים לנו דפי הכרומו של המגזינים. על פי דו"ח מצב העסקים הקטנים והבינוניים בישראל שפרסם משרד הכלכלה והתעשייה, בשנת 2015 שקלו 26 אחוזים מעסקים אלה לסגור את העסק לצמיתות. בנוסף,  מרבית העסקים כלל לא שורדים את שנתם הראשונה. האם זה אומר שנידונו להעביר חיים שלמים בתוך קיוביקל?

לאו דווקא; פתיחת עסק פשוט דורשת תכנון מוקדם וקפדני. בדו"ח שלעיל מוזכר, למשל, כי הסיבות המובילות לסגירת עסקים הן היעדר רווחיות וקושי במציאת לקוחות. איך אפשר להתכונן מראש לקשיים הפוטנציאליים שעלולים לנפץ את החלום על עסק מצליח? הצעד הראשון הוא יצירת תוכנית עסקית. יש שני סוגים של תוכנית עסקית. הראשונה היא תוכנית המיועדת לגיוס כספים ממשקיעים או מהבנק וכוללת ניתוח של השוק שאנחנו פועלים בו, ניתוח התחרות, ההזדמנויות, החוזקות, החולשות ועוד – וכדי להכין אותה יש להיעזר בחברות ייעודיות לנושא או במשרדי רואי חשבון שמתמחים בכך. סוג נוסף של תוכנית עסקית הוא תוכנית כללית יותר של יעדים ופעולות, אותה אפשר להכין לבד או או בעזרת מאמן עסקי.

מוטי אלוני, ממייסדי בית הספר לעסקים Start ומנטור להצלחה עסקית, מסביר כיצד לייצר תוכנית עסקית של יעדים ופעולות, שלב אחר שלב

השלב הראשון: בניית חזון

"רוב האנשים מגדירים חזון של עסק בראייה לעתיד, כדבר פיזי (למשל, חברה עם 500 עובדים) וגדול," אומר אלוני, "אבל חזון אמור להתחיל בכאן ועכשיו; להתבטא בערכים שחשובים לי, למשל, מקצוענות, התמדה ונתינה; ולבוא לידי ביטוי גם בפרטים הקטנים.

כדי לבנות חזון יש להתחיל מכתיבת 'משפט חזון', על פי השלד הבא: אני (שמי) פונה מתוך (ערכים החשובים לי) ויוצר (ערכים שבאים לידי ביטוי בעסק) עבורי ועבור הסובבים אותי. ואז לתת פירוט לכל אחד מהערכים האלה – מהי משמעות הערך ברמה הפיזית, היום-יומית."

השלב השני: קביעת יעדים

לדברי אלוני, יעד הוא הביטוי הפיזי לחזון: איך ייראו התוצאות של העסק בעודנו פועלים לפי הערכים שהגדרנו מראש. היעד חייב להיות מוגדר במונחים של כמות (50 לקוחות, מכירת מיליון יחידות), זמן (שנה, חמש שנים), ומרחב פעולה, שיכול להיות גאוגרפי (ישראל, ארצות הברית), או להתייחס לשוק הרלוונטי (אדריכלים בישראל). אם מדובר בעסק קיים, תוכנית היעדים לשנה הבאה תהיה מבוססת על התוצאות שלנו בשנה שעברה פלוס אחוזי הגידול בתוצאות. גם כאן נקבע את היעדים כביטוי פיזי של החזון.

השלב השלישי: גזירת היעדים לאחור

הגדרת יעדים גדולים לעתיד זה נפלא, אבל צריך לחשוב כיצד מתחילים לממש אותם כבר עכשיו. בשלב זה אנחנו גוזרים לאחור של היעדים – מהסוף להתחלה. למשל, אם קבענו יעד לפיו עד סוף 2017 נמכור מיליון יחידות מהמוצר שלנו, צריך לקבוע יעדי ביניים, מסוף 2017 ועד היום – כמה נמכור בכל רבעון, כמה נמכור בכל חודש, וכך הלאה.

גם אם היעד נראה בלתי ריאלי, למשל, סוכן ביטוח שרוצה למכור במיליון שקל בשנה, נפרק אותו לאחור עד שנגיע להגדרות עשייה יומיות, שהן בדרך כלל ריאליות. במקרה הזה, סוכן הביטוח יצטרך לצאת לשלוש פגישות עם לקוחות חדשים בכל יום, שזה מאתגר – אבל אפשרי.

השלב הרביעי: כתיבת תוכנית פעולה

מרגע שהבנו מה עלינו להתחיל לעשות מהיום, עלינו לכתוב תוכנית פעולה. תוכנית הפעולה מורכבות מטבלה המחולקת לכותרות: "מי", "עושה מה", "מתי", ו"מהם האמצעים הדרושים". הטבלה מבטאת את פירוק היעדים לפעולות שניתן לבצע ומגדירה פעולות אלה על כל היבטיהן.

השלב החמישי והאחרון: אינטגריטי

על פי אלוני, העיקרון החשוב ביותר לעסקים הוא אינטגריטי. "צריכה להיות התאמה בין מה שאני אומר, למה שאני מתכוון, למה שאני עושה. באמצעות אינטגריטי, יוצרים מוטיבציה להמשיך ולעשות. האינטגריטי מהווה בקרה, באמצעותה ניתן לבדוק אם עמדנו בעשייה."

טיפ מנצח לסיום

"הטיפ הכי חשוב לעסקים הוא: מיקוד. עסקים שמצליחים הם עסקים שממוקדים בדבר אחד. אם אני מאמן עסקי – אני רק מאמן עסקי; לא זוגי, לא משפחתי וכו'. אם אני מפתח אפליקציות – אני עושה רק את זה, אני לא אציע גם שירותי גרפיקה. עסקים לא ממוקדים נוטים להתפזר ולא להצליח בעקבות הדבר."

 

 

הירשמו לניוזלטר של המדריך: כך עושים עסק וקבלו אליכם למייל סדרת 12 כתבות מצולמות – יום אחר יום 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites