ברוכים הבאים לעולמו של המלך הורדוס הידוע בכינויו המלך האדריכל

מאת: ארז לנדאו
מורה דרך ועורך האתר | "מטיילים בארז ישראל"

 

מכל המקומות שבנה הורדוס בארצנו אין ספק שאת קיסריה הוא הכי אהב כי בה הוא באמת התגורר – במצדה הוא לא היה פעם אחת ובירושלים תמיד היה כאוס פוליטי ומלחמות ובינינו, מי לא רוצה לגור על שפת הים עם בריכה פרטית, תיאטרון והיפודרום צמודים לבית עם כל ההופעות הכי שוות באימפריה?

כשתגיעו לעיר מומלץ להכנס דרך השער הצלבני שם ניתן לקנות את הכרטיס המשולב שכולל גם את העתיקות בגן הלאומי ואת הנמל. הנמל בקיסריה הוא ייחודי לתקופתו מעצם היותו מלאכותי שממחיש את היהחשיבה ההנדסית והיצרתיות של המלך הורדוס – עובדי המלך יצרו קונסטרקציות ענקיות של עצים ממולאים בבטון שהוכנסו למים וכך יצרו שובר גלים יחיד מסוגו בארץ ישראל.

קיסריה (1)

אחרי השער הצלבני והתצפית מלמעלה, נמשיך לכיוון ההיפודרום והעיר העתיקה של קיסריה.

ההיפודרום היה מקום שבו התנהלו מרוצי סוסים, אחד המופעים הפופולריים שהתנהלו בימי קדם. יש הטוענים שבמקור ההיפודרום בכלל היה אמפיתיאטרון, מקום שבו מתנהלים קרבות גלידאוטורים עקובים מדם אך מכיוון שהרומאים קצת התמתנו במהלך השנים האמפיתיאטראות באימפריה הרומית הפכו בהדרגה להיפודרומים מלבד מעטים ששדרו דוגמת האמפיתיאטרון בבית גוברין.
אפשר להיכנס לתוך ההיפודרום וללכת על שפת הים או לעלות דרך העיר והקארדו המרכזי שלה, שם תמצאו פסיפסים מרשימים, חדרי פקידים, בית מרחץ, בית מרזח ועוד.

שרידי ההיפודרום בקיסריה. צילום: shutterstock.com

שרידי ההיפודרום בקיסריה. צילום: shutterstock.com

הנקודה הבאה תהיה ארמונו של הורדוס ובדרך אליו תוכלו לראות כתובת המציינת את שמו של הנציב הידוע פונטיוס פילטוס אשר שפט את ישו לצליבה. ארמון הורדוס ישב על שפת הים והגלים סחפו חלקים רבים ממנו אך השרידים שנשארו מנציחים את הפאר וההדר של המבנה. ממש סמוך לארמון אנחנו מגיעים אל התחנה האחרונה במסלול – התיאטרון הרומי של קיסריה.
לא בכדי התיאטרון המפורסם מושך אליו את אמנים מובילים מהארץ ומחו"ל להופיע בו, הקונסטרוקציה המרשימה והמפוארתשמאפשרת מכל משקום ישיבה לצפות במתרחש על הבמה יחד עם האקוסטיקה הטבעית שנוצרת בו הופכת אותו לאחד האייקונים המרכזיים של קיסריה.

קיסריה (7)

טיפ מנצח:
לסיום הטיול מומלץ לעשות דבר אחד פשוט – לעלות על הבמה ולשיר. כך תוכלו להרגיש כיצד כבר בימי קדם, עוד לפני המצאת החשמל, הרומאים ידעו לייצר אקוסטיקה טבעית נהדרת.

 

מדוע שותקים הנזירים? טיול ואגדה בלטרון
מסלול קליל וכיפי ליד פלמחים
זכרון יעקב למתחילים: המסלול הבסיסי בעיירה המופלאה

לתכנים והמלצות נוספות בעמוד הפייסבוק של ארז לנדאו – Erez Israel

לאתר הבית של ארז לנדאו

טיול בקיסריה בעקבות הורדוס המלך
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים