טיול משפחתי מול הים: ברוכים הבאים לעולמו של המלך הורדוס הידוע בכינויו המלך האדריכל

ארז לנדאו I מורה דרך ועורך האתר"מטיילים בארז ישראל"

מכל המקומות שבנה הורדוס בארצנו, קיסריה היא היחידה שבה הוא באמת התגורר. ובינינו, מי לא רוצה לגור על שפת הים עם בריכה פרטית, תיאטרון והיפודרום צמודים לבית עם כל ההופעות הכי שוות באימפריה? בסוף השבוע הקרוב ובחופשה הקרובה שלפנינו, ההמלצה שלנו היא להגיע לטיול בגן הלאומי שבקיסריה העתיקה.

כשתגיעו לעיר מומלץ להיכנס דרך השער הצלבני, שם ניתן לקנות את הכרטיס המשולב שכולל גם את העתיקות בגן הלאומי ואת הנמל. הנמל בקיסריה הוא ייחודי לתקופתו מעצם היותו מלאכותי, שממחיש את החשיבה ההנדסית והיצירתיות של המלך הורדוס: עובדי המלך יצרו קונסטרקציות ענקיות של עצים ממולאים בבטון שהוכנסו למים וכך יצרו שובר גלים יחיד מסוגו בארץ ישראל.

קיסריה (1)

אחרי השער הצלבני והתצפית מלמעלה, נמשיך לכיוון ההיפודרום והעיר העתיקה של קיסריה. ההיפודרום היה מקום שבו התנהלו מרוצי סוסים, אחד המופעים הפופולריים שהתנהלו בימי קדם. יש הטוענים שבמקור ההיפודרום בכלל היה אמפיתאטרון, מקום שבו התנהלו קרבות גלדיאוטורים עקובים מדם, אך מכיוון שהרומאים קצת התמתנו במהלך השנים האמפיתאטראות באימפריה הרומית הפכו בהדרגה להיפודרומים, מלבד מעטים ששדרו דוגמת האמפיתאטרון בבית גוברין.

אפשר להיכנס לתוך ההיפודרום וללכת על שפת הים או לעלות דרך העיר והקארדו המרכזי שלה, שם תמצאו פסיפסים מרשימים, חדרי פקידים, בית מרחץ, בית מרזח ועוד.

שרידי ההיפודרום בקיסריה. צילום: shutterstock.com

שרידי ההיפודרום בקיסריה. צילום: shutterstock.com

הנקודה הבאה תהיה ארמונו של הורדוס ובדרך אליו תוכלו לראות כתובת המציינת את שמו של הנציב הידוע פונטיוס פילטוס אשר שפט את ישו לצליבה. ארמון הורדוס ישב על שפת הים והגלים סחפו חלקים רבים ממנו אך השרידים שנשארו מנציחים את הפאר וההדר של המבנה. ממש סמוך לארמון אנחנו מגיעים אל התחנה האחרונה במסלול – התאטרון הרומי של קיסריה.
לא בכדי התאטרון המפורסם מושך אליו את אמנים מובילים מהארץ ומחו"ל להופיע בו, הקונסטרוקציה המרשימה והמפוארת שמאפשרת לצפות במתרחש על הבמה מכל מקום ישיבה, יחד עם האקוסטיקה הטבעית שנוצרת בו, הופכת אותו לאחד האייקונים המרכזיים של קיסריה.

קיסריה (7)

טיפ מנצח: לסיום הטיול מומלץ לעשות דבר אחד פשוט – לעלות על הבמה ולשיר. כך תוכלו להרגיש כיצד כבר בימי קדם, עוד לפני המצאת החשמל, הרומאים ידעו לייצר אקוסטיקה טבעית נהדרת.

 

מדוע שותקים הנזירים? טיול ואגדה בלטרון
מסלול קליל וכיפי ליד פלמחים
זכרון יעקב למתחילים: המסלול הבסיסי בעיירה המופלאה

לתכנים והמלצות נוספות בעמוד הפייסבוק של ארז לנדאו – Erez Israel

לאתר הבית של ארז לנדאו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites