דלקת ריאות היא מחלה זיהומית של הריאות. היא מתבטאת בקשיי נשימה, חום, כאבים בחזה ובשיעול ונגרמת על ידי חיידקים ונגיפים. החיידק השכיח ביותר הגורם לה נקרא פנוימוקוק (“pneumococcus”) והוא אותו חיידק שגורם לדלקת קרום המוח ולזיהום בדם. מדובר במחלה שכיחה שיכולה להופיעה בכל הגילאים, אך בגיל 65 ומעלה ובאנשים עם מחלות כרוניות, היא עלולה להוביל לאשפוז, לסיבוכים קשים ואף למוות.

כיום, קיימת האפשרות לחסן כנגד הפנוימוקוק ועל ידי כך להקטין את השכיחות של דלקות הריאה ושל הזיהומים האחרים. מי שצריך להתחסן הם אוכלוסיות בסיכון: תינוקות עד גיל שנתיים, מבוגרים מעל גיל 65, מדוכאי מערכת חיסון ואנשים שעברו כריתה של הטחול.

החיסון הניתן למבוגרים מגן כנגד 23 זנים של החיידק, כשחלק מזנים אלה עמידים לאנטיביוטיקה, ולכן עולה חשיבותו. בשונה מחיסוני שפעת, שהם חיסונים עונתיים, החיסון כנגד הפנוימוקוק יכול להינתן בכל רגע נתון במהלך חודשי השנה וההשפעה שלו היא למשך שנים. כמו בכל חיסון, אין להתחסן בעת מחלת חום ותופעות הלוואי הן לרוב קלות – כאב ואודם במקום ההזרקה ובמקרים נדירים חום וכאבי שרירים. המחוסן לרוב יהיה מוגן בתוך שבועיים עד שלושה.

לכן, אם הומלץ לכם בקופת החולים להתחסן כנגד הפנוימוקוק, כפי הנראה זה בגלל שאתם נמצאים בקבוצת סיכון – אז עשו זאת! ואין סיבה לפחד, החיסון מורכב מחיידק מומת ולכן לא ניתן לחלות בגללו במחלות שנגרמות מהפנוימוקוק.

מומלץ לקרוא גם:

חשיבות הפעילות הגופנית בגיל המבוגר

מה חשוב לדעת על חיסון תינוקות בגיל שנה

 

דלקת ריאות: האם ולמי כדאי להתחסן כנגדה?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים