ניתוח חדשני: חולת הסרטן נאלצה לכרות את צוואר הרחם, אך תוכל להיכנס להיריון בעתיד 5

השבוע התבצע במרכז הרפואי הלל יפה, ניתוח ייחודי מסוגו, שכמותו בוצעו מעטים עד כה בארץ.
הניתוח כלל כריתת צוואר הרחם לאשה כבת 30, שחלתה בסרטן צוואר הרחם, אך היתה מעוניינת בשימור פוריות והריון אפשרי בעתיד, לצד החלמה מלאה מהמחלה.
בניתוח שעברה החולה, בוצעה כריתה מלאה של צוואר הרחם וחיבור של גוף הרחם ישירות לנרתיק וכן בוצעה כריתה מלאה של בלוטות לימפה אגניות.
כדי לבצע את הניתוח על הצד הטוב ביותר, גויס למשימה פרופ' לזלו אונגר, מומחה בעל שם עולמי בשיטת ניתוח זו, מבודפשט הונגריה, שביצע את הניתוח יחד עם צוות המחלקה הגינקולוגית. ג

ארעות סרטן צוואר הרחם נמוכה יחסית בארץ, ומדי שנה מאובחנות כ- 200 חולות חדשות. הטיפול המקובל בנשים עם סרטן צוואר הרחם כולל כריתה רחבה של הרחם עם בלוטות לימפה או קרינה וכימותרפיה. כמובן שלאחר טיפולים אלה לא ניתן להרות. הפרוצדורה שבוצעה בחולה בת ה- 30 מוצעת אך ורק לנשים עם סרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם עם גידול קטן (פחות מ- 2 ס"מ) המעוניינות בשימור פריון.
"ניתוח לכריתת צוואר הרחם בלבד הינו פרוצדורה שאינה שכיחה עבור נשים שלקו בסרטן צוואר הרחם", הסביר ד"ר אילן ברוכים, מנהל המחלקה הגיניקולוגית והיחידה לגינקו-אונקולוגיה, שהשתתף בניתוח המורכב, "מעבר לעובדה שדרושה בביצוע הניתוח  מומחיות רבה, הרי שמעטות הן הנשים שעשויות להיות מועמדות מתאימות לביצוע. הניסיון בארץ בניתוח זה הוא מוגבל, ובמרבית הניתוחים שבוצעו עד כה בארץ – הוזמן פרופ' אונגר לסייע. מבחינתנו, ביצוע הניתוח בבית החולים חשוב לשם למידת הטכניקה והאפשרות שנוכל לבצע את הניתוח בעתיד בעצמנו".

בתמונה: במהלך הניתוח המורכב: מימין לשמאל – ד"ר שמואל אנדרמן, פרופ' לזלו אונגר וד"ר אילן ברוכים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites