כיצד לנהוג על מנת למנוע ככל האפשר תחלואה חוזרת בילדים בעונת החורף

מדי חורף מופיעה התפרצות עונתית של תחלואה בשפעת, במקביל לנגיפים נוספים, כשהמחלה וסיבוכיה שכיחים יותר בילדים מאשר במבוגרים. כדי להימנע ככל האפשר מתחלואת ילדים בעונה זו, בשפעת ובכלל, מומלץ לעקוב אחר הכללים הבאים:

חיסון ילדים לשפעת: חיסון לשפעת אינו חלק מחיסוני השגרה הניתנים במדינה, אך משרד הבריאות ממליץ על חיסון כל הילדים, בכל חורף. יעילות החיסון משתנה משנה לשנה, אך גם בשנה שבה היעילות נמוכה (סביב 60% -70%), מי שחוסן לשפעת, יחלה בצורה קלה יותר. לכן, על מנת שהנגיף "לא יכנס" הביתה, חסנו את כל בני המשפחה מעל גיל חצי שנה. לאור יעילות נמוכה של החיסון החי מוחלש הניתן כתרסיס לאף, השנה ינתן בארץ רק החיסון בזריקה, המכיל נגיפים מומתים. השנה גם החלו בחיסון תלמידי כיתה ב' במסגרת בית הספר.

חיסוני השגרה: הקפידו על מתן חיסוני השגרה, חיסונים אלו הוכחו כיעילים ביותר במניעת מחלות וכבטוחים ביותר למתחסנים. החיסונים צריכים להינתן בזמן הנכון, ורק במקרה של מחלה עם חום, יש לדחותם. תסמינים קלים, כגון נזלת, שיעול או כאב גרון אינם סיבה מספקת לדחיית חיסון השיגרה.

חזרת ילדים למוסדות החינוך: הימנעו מלשלוח ילדים חולים למוסדות החינוך. חשוב לזכור כי ילד חולה עלול להדביק מספר ילדים וכך נוצרת שרשרת הדבקה שקשה לעצור. אם כל הורה יקפיד שלא לשלוח את ילדו החולה למסגרות השונות, נביא לכך שיגרמו פחות הידבקויות והילדים יהיו חולים פחות.

בדיקה במרפאות ילדים: חדרי ההמתנה של רופאים בכלל, ושל רופאי הילדים בפרט, עמוסים בתקופת החורף בילדים חולים ומדבקים. חשוב לדעת כי חלק מהוירוסים הנשימתיים עוברים באויר וחלקם על ידי מגע, כולל מגע עם משטחים עליהם הוירוסים עלולים להישאר ולהדביק גם אחרי שעות רבות. לפיכך, הימנעו במידת האפשר מהגעה מיותרת למרפאות. סימנים לפיהם יש לגשת לבדיקת רופא הילדים ללא דיחוי כוללים: חום גבוה, מראה חולני, הקאות, שלשולים מרובים ופריחה לא ברורה.

מניעת הידבקות: הקפידו על שטיפת ידיים בסבון ובמים לאחר החלפת חיתולים, שימוש בשירותים ולפני מגע עם מזון. למשפחות עם תינוקות קטנים בבית, יש להקפיד לשטוף ידיים לפני מגע עם התינוק וגם להנחות את האחים הגדולים לעשות כך. במידה ואחד מבני המשפחה חולה, יש להימנע ממגע ישיר עם התינוק ולאוורר את חללי המגורים.

שימוש מושכל באנטיביוטיקה: יש לזכור כי רוב המחלות בתקופת החורף הן ויראליות ואנטיביוטיקה לא תעזור בתהליך ההחלמה. יתרה מזאת, מתן אנטיביוטיקה בשנת החיים הראשונה של הילד, הוכחה כמגבירה סיכון לתחלואה בגיל מבוגר יותר (מחלות מעי דלקתיות, אסתמה ועוד). יחד עם זאת, במידה ורופא הילדים המליץ ורשם טיפול אנטיביוטי, יש צורך להקפיד על מתן הטיפול במלואו.

כניסה לגן בשנת החיים הראשונה: במידת האפשר, מומלץ לדחות את כניסת הילד לגן לתחילת האביב. חשוב לדעת, שהכנסת תינוק בחורף של שנת חייו הראשונה למסגרת של גן, גוררת אחריה כמעט בהכרח הידבקות של התינוק במחלות ויראליות וחיידקיות רבות. כניסה מאוחרת יותר לגן, ובעונה חמה יותר, תדחה את אותן מחלות ילדות לתקופה בה הילד יגדל ויתמודד עם המחלות בצורה טובה יותר.

הטיפים באדיבות ד"ר אפי בילבסקי, מומחה למחלות זיהומיות ורופא בכיר במחלקת ילדים ג' במרכז שניידר לרפואת ילדים

מומלץ לקרוא גם:

חורף ראשון בגן הילדים: האם יש מה לעשות כשהילד כל זמן חולה?

המלצה של רופא ילדים לימי החורף: מה עושים כשלילד יש דלקות חוזרות בדרכי הנשימה?

המלצות לשמירה על בריאות הילדים בחורף
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים