סערה בקונוס צ'יפס: הנציבות האירופית בבלאגן בבלגיה 1

בעקבות ההמלצה לאסור על מכירת הצ'יפס הבלגי בשל חשש להימצאות רכיב מסרטן, שר התיירות הבלגי יוצא למתקפה נגד בכירים באיחוד האירופאי

בלגיה כמרקחה: מי שחשב שהישראלים הגזימו בתגובותיהם לסערת הקוליפורמים בחומוס לפני מספר שנים, לא ניסה לתקוף לבלגים את הצ'יפס, או ה"פריטן", המאכל הלאומי הבלגי, חוץ משוקולד ובירה, אותו הם טוענים שהמציאו.

הנציבות האירופית, הלא היא הרשות המבצעת מטעם האיחוד האירופי, הכריזה לפני מספר ימים על מתקפה כנגד הצ'יפס הבלגי ואף המליצה להסירו מן המדפים, כלומר מהדוכנים הנמצאים בכל כיכר מרכזית בבלגיה כיאה למאכל לאומי. הסיבה: חשד להמצאות ריכוז גבוה של הכימיקל אקרילאמיד בצ'יפס.

מדענים סבורים כי אקריאלמיד הוא כימיקל הגורם לסרטן, ובפרט בטמפרטורה של מעל 120 מעלות צלזיוס. תאמינו או לא, בצ'יפס הבלגי העשוי מתפוחי אדמה מסוג בינטז' (bintje) ומטוגן לרוב בשומן בקר או סוס, נוצר האקרילמיד בריכוז גבוה יחסית הגורם לסכנה בריאותית כתוצאה משיטת הטיגון הכפולה. ה'פריטן' הבלגי מטוגן טיגון ראשוני בשמן עמוק ומיד לפני ההגשה נכנס לטבילה נוספת אשר מעלה את חומו, אך גם מעניקה לו את טעמו ומרקמו הקריספי הייחודי והופכת אותו למקור גאוותם של הבלגים.

בצעד שנתפס כחסר רגישות במקרה הטוב ובריוני במקרה הפחות טוב, נציגי הנציבות האירופאית הממוקמת אף היא בבריסל, בירת בלגיה, הציעו לחלוט את תפוחי האדמה במים לפני טיגונם וזאת על מנת להפחית את הטמפרטורה הגבוהה היוצרת את הכימיקל המסוכן, אשר החשופים ביותר לפגיעה ממנו הם ילדים.

שר התיירות הבלגי בן ווייטס הפציר בנציבות האירופאית לשקול מחדש את ההמלצה לטובת שמה הטוב של התרבות הבלגית: "חשוב לנהוג בשיקול דעת ולא לנקוט שלא בכוונה בצעדים בעלי השלכות מרחיקות לכת על התרבות הגסטרונומית העשירה שלנו", כתב באיגרת לנציג הנציבות. הנציבות האירופאית לא אחרה להתקפל על מנת להרגיע את הרוחות, ושחררה הבהרה כי לא דרשה לנקוט בסנקציות נגד הצ'יפס אלא רק לשקול שיטות להפחתת האקרילאמיד. למרבה הצער, ריכוזי אקרילאמיד דומים נמצאים גם בתפו"א צלויים, עוגיות, קפה, קרקרים ולחם.

אנחנו חושבים שזו סערה מאופקת יחסית למי שנגעו לו בצ'יפס, ובכל מקרה מוזמנים אלינו לחומוס-צ'יפס-סלט ושיעור קצר במהומה משרת התרבות שלנו.

איך מכינים צ'יפס כמו של מרתה סטיוארט?

סערה בקונוס צ'יפס: הנציבות האירופית בבלאגן בבלגיה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים