מאת רותם ליברזון

פעם לא היו משתמשים הרבה בדגים טריים, חוץ מאשר בדג הקרפיון שעשה טראומה לרובנו כשניסינו לבשלו ואולי זו הסיבה שבגללה הרבה אנשים חוששים מהכנת דגים.
למעשה, למרות הרתיעה מהכנת דגים חשוב לציין שדווקא הרבה יותר קל להכין דג מאשר להכין בשר.
דגים לבישול מתחלקים לשני סוגים: דגים קפואים ודגים טריים.
יש היום המון חנויות דגים נפלאות שמחזיקות דגה טריה ומעולה. בכל חנות דגים מכינים את הדג כפי שהלקוח מבקש; נקי לחלוטין, מפולט או שלם.
חלוקה נוספת שחושב להכיר בה היא החלוקה לדגי ים ולדגי בריכה. אין כמעט דגה בים התיכון והרבה דגי ים מגיעים ממצרים. צריך לסמוך על מוכר הדגים וכדאי לאמץ אחד קבוע כשמוצאים מישהו טוב ולהקפיד לשאול מאיפה הדגים הטריים. דגי ים נחשבים לבריאים יותר ומכילים יותר ברזל ואומגה שלוש ופחות שומן מדגי הבריכה.
דגי בריכה זולים יותר מדגי הים כמו מוסר או בס ויהיה להם אחוז שומן גבוה יותר.
בכל הנוגע לאופן ההכנה שלהם, מומלץ להתעסק עם הדג כמה שפחות ולא להעמיס עליו טעמים מיותרים.
כשהדגים טריים הם נפלאים וזקוקים למעט שמן זית, טימין או רוזמרין, שום ולימון. כדאי לבחור בטעם עדין אחד ולהוסיף לו לימון ושמן זית.
את הדגים אפשר לטגן ממש בקלות על המחבת, עם מעט שמן והכי קל פשוט להכניס אותם לתנור הביתי למצב של צליה ובהתאם לגודל הדג, פשוט לצלות אותו עם קצת תבלינים ושמן זית.
לאחר שמוציאים אותו מהתנור סוחטים מעט לימון ומגישים, מינימום התעסקות ומקסימום טעם.
ישנן המון דרכים שונות לבשל דגים; בתוך רוטב עגבניות חריף או בנייר אפיה עם מעט יין לבן, אך כשלב ראשון הכי קל להתחיל בפילה של דג מטוגן או צלוי בתנור.
שימו לב שהכנת הדג היא מהירה מאד ולפילה ממוצע בתנור או במחבת לוקח ארבע דקות להיות מוכן אחרת, הוא מתייבש.
הרבה אנשים מתלוננים על הריח של הדגים וזה המקום להזכיר שלדג טרי אין ריח רע, וכשצולים אותו בתנור או מכניסים אותו לרוטב עגבניות חריף  – הריח בבית פשוט נפלא.

תכנים נוספים של רותם ליברזון

מי מפחד מדגים: טיפים להכנת דגים בבית
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים