שיעול הוא רפלקס תקין – זהו מנגנון שבעזרתו נמנעת שאיפה של חומרים זרים לסימפונות, דרכי האוויר בריאות. שיעול גם עוזר לפנות הפרשות שכבר קיימות בתוך דרכי הנשימה.

ילדים, וגם מבוגרים, משתעלים קצת, כל יום, בערך עשר פעמים ביום. מצב זה הוא חלק מפינוי ההפרשות הרגיל והטבעי של הגוף, לצורך שמירה על דרכי אוויר נקיות.

מצד שני, שיעול גם יכול לבטא מצב רפואי אמיתי, שבהחלט דורש בדיקה וטיפול.
הגורם הכי נפוץ לשיעול מהסוג הזה הוא זיהומים: חיידקים או וירוסים שנכנסו לדרכי הנשימה. אלה עלולים לגרום לברונכיטיס (דלקת של הסימפונות) ולעיתים אף לדלקת ריאות.
בילדים בגילאים מסויימים, שיעול גם יכול להיות תוצאה של שאיפת גוף זר, ממש לאחרונה, או לפני מספר חודשים.
ושיעול הוא, כמובן, גם אחד הסימנים החשובים ביותר של מחלת האסתמה.

ישנם גורמים נוספים לשיעול, שאינם ריאתיים, למשל ריפלוקס, תופעה של מזון שעולה מהקיבה דרך הוושט, ועלולה לגרום לשיעול, בתור הגנה על דרכי הנשימה.
גם נזלת כרונית ונזלת אלרגית עלולות לגרום לשיעול. ויש עוד סיבות רבות.

בין 5-15 אחוזים מהילדים משתעלים שיעול כרוני, כלומר, שיעול שנמשך זמן רב, לרוב מעל חודש.
רוב המחלות הזיהומיות, כלומר וירוסים וחיידקים בדרכי הנשימה, אופייניים בעיקר בסתיו ובחורף, ולכן מצב בו ילד שמראה שיעול בחודשי הקיץ מבטא, לרוב, משהו אחר. כלומר, יש בהחלט גם וירוסים וחיידקים שפעילים בתקופת האביב והקיץ, ועלולים לגרום לשיעול, אך הם נפוצים הרבה פחות.

אם הילד שלכם משתעל, כדי להתקדם באבחנה צריך לבדוק אותו. אפשר להתחיל אצל רופא ילדים, ובמידת הצורך גם להתייעץ עם רופא ריאות ילדים.
הגישה האבחנתית כוללת, כרגיל, לקיחת אנמנזה, כלומר בחינת ההיסטוריה הרפואית המדוייקת של הילד ושל המשפחה, כולל פרטים מהעבר הרחוק. למשל, האם הילד נזקק לאינהלציות בהיותו תינוק, או שהשיעול הוא דבר חדש יחסית אצלכם? האם התינוק קיבל טיפולים כלשהם בעבר, והאם הטיפולים האלו עזרו לו? האם הוא אובחן עם דלקת ריאות בעבר? יש הרבה שאלות לגבי הרקע של הילד עצמו.
בנוסף, צריך לבחון גם את המידע מהמחלה הנוכחית: האם הילד משתעל בעיקר ביום או בלילה? האם השיעול מחמיר בזמן פעילות גופנית? האם היתה איזושהי תקופה שקטה ללא שיעול במהלך המחלה הזאת? האם השיעול יבש או ליחתי? לכל תשובה כאן יש משמעות אחרת.
חשוב גם לברר מידע רפואי רלוונטי לגבי המשפחה: האם אחד ההורים הוא בעל נטייה לאסתמה או אלרגיות? האם יש אחים עם מחלה נשימתית דומה? האם יש חשיפה לעישון? האם יש חשיפה לבעלי חיים?

מעבר לריאיון הרפואי, צריך לבדוק את הילד, ובמקרה הצורך לעשות גם צילום חזה ובדיקת תפקודי ריאות. חשוב מאוד לזכור שאין להזניח שיעול ממושך. לכו להיבדק.

הילד סובל משיעול טורדני – מה עושים?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים