התייבשות עלולה להוביל לפגיעות קשות מהן ניתן להימנע בקלות

מאת: ד”ר איתי גל

התייבשות מוגדרת כעליית חום הגוף בעקבות מזג אוויר חם, או מאמץ גופני רב, הגורמים להזעה מרובה ועקב כך לאיבוד נוזלים, הגדול מהכמות הנצרכת שלהם. התייבשות גורמת לא רק לחולשה, היא עלולה במקרים חריפים להביא לפגיעה קשה ובלתי הפיכה בכליות ובמוח. ההזעה, הגורמת לאיבוד נוזלים בגוף, אמורה לעורר את מנגנון הצימאון, שמתריע מפני אובדן הנוזלים. הבעיה, שלעיתים המנגנון הזה “מתעורר לחיים” מאוחר מידי, כשמאגרי הנוזלים בגוף מדולדלים מאוד, והגוף כבר נמצא במצב של מצוקה. מכאן החשיבות הרבה של הקפדה על שתיה מרובה, במיוחד במזג אוויר חם ובעת פעילות מאומצת.

 איך נזהה מצב של התייבשות, אצלנו או אצל הסובבים אותנו? 

סימני ההתייבשות הראשוניים כוללים הרגשת צימאון, הסמקת העור, תחושת בחילה, דופק מהיר ואי שקט.

במצב של התייבשות בינונית, יופיעו קוצר נשימה, סחרחורת, כאבי ראש ויובש קשה בפה. העור יהפוך קר וחיוור ויאבד מגמישותו. ניתן לבדוק את העור על ידי צביטה קלה ולראות אם הוא נותר מקומט למשך זמן ארוך יחסית.

במצב חריף, של התייבשות קשה, עלולים להתפתח סימנים נוספים שכוללים הפרעות ראיה ושמיעה, טשטוש ובלבול עד לאיבוד הכרה.

מה לעשות במצב של התייבשות?

הכי חשוב להימנע – הרבו בשתיית נוזלים. יש להקפיד על שתיה מספקת, של כ- 10 עד 12 כוסות נוזלים ביום, על מנת שנוכל לשמור על הגוף רווי בנוזלים במידה הנאותה. העדיפו תמיד לשתות מים ולא משקאות אחרים.

כאשר אנחנו מבחינים בהופעה של סימני ההתייבשות, יש להפסיק מיד כל פעילות ולהעביר את הנפגע למקום מוצל וקריר (על מנת להקטין את האידוי דרך העור). אם הנפגע בהכרה, הקפידו שישתה בלגימות קטנות וכמה שיותר. הדרך הטובה ביותר לזהות בשטח מצב של הידרציה (מאזן הנוזלים בגוף), הוא באמצעות השתן. אם השתן צהבהב בהיר, המצב תקין, ואם הוא צהוב כהה עד חום, מדובר בסימן מובהק של התייבשות.

אם המצב של הנפגע מחמיר, הזעיקו צוות מד”א ונסו לקרר את הנפגע (על ידי התזת מים למשל).

מומלץ לקרוא גם:

טיפים לעזרה ראשונה במקרים של חנק

טיפים לעזרה ראשונה במקרים של כוויות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites