רינת בת 31 מרעננה שואלת: אני בשבוע העשרים של ההיריון וכבר יותר מחודש עם שלשולים, כאבי ראש וחולשה. כל הבדיקות בסדר חוץ מדם בשתן. האם זה תקין?

תשובה
הי רינת, השאלה שלך מעלה שני נושאים שאינם בהכרח קשורים זה בזה.
הראשון, זה שלשול והקאה כרונית בהריון; והשני, זה דם בשתן. אשתדל לענות על כל אחד בנפרד כי לא בטוח שהם קשורים אחד בשני.

להריון אין השפעה משמעותית על ספיגה במעיים והפרשות מערכת העיכול, אבל מצד שני יש להריון השפעה מכרעת על תנועתיות מערכת העיכול. ההשפעה הזו נובעת גם כתוצאה מהורמוני ההיריון וגם כתוצאה מהעובר התופח בבטן ודוחק את שאר אברי הבטן לשוליים. זו הסיבה למשל שצרבת היא אחת התלונות השכיחות בהריון מתקדם.
מבחינת תפקוד המעיים, הריון, באופן קלאסי, גורם לשינויים בהרגלי יציאה, אבל דווקא יותר לכיוון של עצירות כרונית (במיוחד בנשים עם נטייה לכך מראש), או עצירות ושלשול לסירוגין, שגם זו תופעה שכיחה. אבל את מתארת שלשול כרוני וממושך שמוביל לחולשה. זה כבר פחות מתאים לשינויים הרגילים בהריון ולכן כדאי לבדוק את העניין ולוודא שלא מדובר במשהו אחר כמו זיהום של המעיים בחיידק או פרזיט או במחלה דלקתית אחרת של המעי.
מצד שני, אם כל הבדיקות שערך לך הרופא כולל בדיקה פיסיקאלית, בדיקות דם ותרביות צואה היו תקינות, זה מרגיע כמובן. בכל מקרה זכרי ששלשול ממושך יכול להשפיע גם על רמת המלחים בדם (בייחוד אשלגן ונתרן) וגם על ספיגת האוכל ולכן חשוב להחזיר לגוף את מה שהוא מאבד כדי שלא תחושי את אותה החולשה שתיארת.

ולגבי הדימום בשתן: לא הזכרת אם מדובר במיקרוהמטוריה, כלומר, דם מיקרוסקופי בשתן שלא נצפה בעין (אלא רק בבדיקת סטיק שתן), או שמדובר בשתן דמי של ממש (מקרוהמטוריה), הנצפה בקלות בעין כשתן דמי ממש. כך או כך, לעיתים בהריון יש דם בשתן שנובע מערבוב של השתן בהפרשות נרתיקיות וצוואריות, שיכולות להכיל מעט דם ולכן מדי פעם זה צפוי ואנחנו רואים את זה. אבל אם זו תופעה שחוזרת על עצמה בבדיקות חוזרות (ובוודאי אם השתן דמי לעין בלתי מזויינת) צריך לשלול זיהום בדרכי השתן (דבר שכיח בהריון ומצריך התייחסות) וכן לבדוק את הכליות ושלפוחית השתן לשלילת אבנים וצרות אחרות שגורמות לדימום כרוני בשתן.

מקווה שהשלשול יחלוף במהרה ותחושי טוב יותר בקרוב

תכנים נוספים של ד"ר אסנת וולפיש

אני בהריון וסובלת משלשולים וכאבי ראש – מה עושים?
4 (80%) 1 vote

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים