קרב דידגורי הוא קרב שהתקיים בין הממלכה הגאורגית המאוחדת לבין קואליציה של סלג'וקים , כ-40 ק"מ מערבית לבירה, טביליסי,  ב-12 באוגוסט 1121. הקרב ידוע בהיסטוריה של גאורגיה בשם הניצחון המהולל ,(56 אלף גאורגיים מול 150 אלף סלגוקים) ונחשב כניצחון הצבאי הגדול ביותר של האומה הגאורגית.  המטרה היתה לכבוש את טבילסי שהיתה תחת שליטה מוסלמית. דוד הבנאי נחשב לגדול המלכים הגאורגים, והמוצלח ביותר מבין השליטים הגאורגים. הצליח לגרש את הסלג'וקים אל מחוץ לממלכה, כשניצח בקרב החשוב בדידגורי. הקרב בדידגורי צויין כתחילת תור הזהב בגאורגיה. בתחילת שנות ה-90, הוקמה במקום הקרב אנדרטה ענקית, המורכבת מתריסר חרבות מוצקות הנעוצות בתוך האדמה בתנוחות מוצלבות, ופסלים כבירים של גופות לוחמים מבותרות מפוזרות על פני האחו.

אחר הקרב, גרש המלך דוד את חיל המצב הסלג'וקי שנותר מהממלכה וכבש מחדש את טביליסי לאחר מאבק קשה בשנת 1122. הרפורמה שלו בצבא הממלכה הגאורגית והרפורמה המנהלית שלו הפכו אותו לסמל האיחוד של הגאורגים. בתקופתו עברו רוב שטחי הקווקז לשליטת הממלכה הגאורגית. דוד הבנאי היה גם ידיד הכנסייה, וקידם את התרבות הנוצרית. הוא הוכתר כקדוש על ידי הכנסייה האורתודוקסית הגאורגית.

דוד היה הבן היחיד של המלך גיאורגי השני (1072-1089), ושל אשתו אלנה. הוא נולד בכותאיסי במערב גאורגיה, בשנת 1073. הוא גדל באחת התקופות החשוכות של ההיסטוריה הגאורגית, בתוך המאבק של מה שנקרא בפי הגאורגים "ההתקפה הטורקית הגדולה" ("דידי תוּרכּוֹבּה"), כאשר שבטים סלג'וקים החלו בהגירה מסיבית לדרום הקווקז. המלך גיאורגי השני לא היה מסוגל להתמודד עם הבעיה, ובמתקפה עקובת דם, בשנת 1089, הוא הוכרח להתפטר לטובת בנו בן השש עשרה. שלטונו של דוד התבטא ביחס סובלני והומני כלפי האוכלוסייה המוסלמית ויתר הדתות והתרבויות, דבר שיצר ממלכה מולטי-אתנית. זו הייתה חותמת איכות, לא רק למשטרו הנאור, אלא לכל ההיסטוריה והתרבות הגאורגית.

האנדרטה מורכבת מדמויות אבן עצומות של לוחמים שקרסו, ומחרבות מתכת תמירות. למעלה בקצה הגבעה, עמוד בטון ענק, עליו סמל גאורגיני עתיק – ולידו שלט קטן שבתרגום חופשי מגאורגית כתוב בו: "אתהההלך- תן כבוד למי שבדמו ובבשרו שיחרר את המולדת".

דידגורי – דוד וגוליית של הגאורגים
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים