צריכת משקאות דיאט מוגזים עלולה לגרום ליתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2 וסוגים מסויימים של סרטן

משקאות מוגזים הם בין מוצרי המזון הנצרכים ביותר בתזונה המערבית. הם משווקים בצורה אגרסיבית תוך שהם מבטיחים לנו מיני הבטחות אם נשתה אותם. המתקפה העולמית הבריאותית על חברות המשקאות נסבה סביב כמות הסוכר הגדולה הנמצאת במשקאות אלו. לצורך העניין, בפחית קולה ישנן בין 5 – 6 כפיות סוכר, שהן כמחצית מכמות הסוכר שאנחנו צריכים לשתות ביום. שתיה של פחית אחת ביום, תגרום בממוצע לעליה של 6 ק"ג בשנה. הפתרון שחברות המשקאות מצאו למתקפה הזו, הם משקאות הדיאט. אמנם משקאות אלו אינם מכילים סוכר, אך הם מכילים חומרים אחרים המסוכנים לא פחות לבריאותינו ובנוסף לכך גם ממכרים.

על פי מחקר ארוך טווח שעסק בבריאות הלב, צריכת משקאות דיאט מוגזים כחלק מהדיאטה הכללית, עלול להוסיף לסיכון ללקות בהשמנה, ביתר לחץ דם, בסוכרת מסוג 2, באסתמה ואפילו בסוגים מסוימים של סרטן. אנשים שצרכו משקאות דיאט, אך שמרו על תזונה בריאה עשירה בירקות ופירות, דגנים מלאים ואגוזים היו בסיכון של 18% לפתח את אותן מחלות. מי שאכלו מזון מהיר, הרבה בשר, פיצה וחטיפים ושתו משקאות אלו היו בסיכון של 32%. כלומר, המחקר מצביע חד משמעית, שאין הטבה בריאותית אם תזמינו דיאט בארוחה של מזון מהיר. מחקר אחר שנעשה בנושא מצא, ששתיית דיאט קולה מעלה את הסיכון לכבד שומני.

למה זה כל כך מסוכן לנו?
במשקאות המוגזים בכלל, ובמשקאות הדיאט בפרט, משתמשים בחומצה זרחתית או E338 ברשימת הרכיבים. החומצה הזרחתית היא זו הנותנת את תחושת העיקצוץ על הלשון. ככל שרמת הזרחן עולה בדם, יש יציאה של סידן מהעצמות, תהליך המקדם את התרככות העצמות.

המשקאות המוגזים חומציים מאוד וגורמים לפגיעה בזגוגית השן, זאת בנוסף לצבעי המאכל המוספים למשקאות וצובעים את השיניים לאורך השנים.

הקפאין – חומר נוסף הנמצא בשימוש במשקאות אלו. קפאין הוא חומר ממכר ולא מומלץ לצרוך כמות גדולה ממנו. מלבד היותו חומר ממכר, הוא גם מעלה לחץ דם וגורם להשתנה מרובה. כך שאם אתם חושבים שאתם מכניסים נוזלים לגופכם, למעשה אתם רק מאיצים את יציאתם מהגוף. קחו בחשבון שאם תוציאו את המשקה הדיאטטי מהתפריט היומיומי שלכם, אתם עשויים לחוש תסמיני גמילה – עצבנות וכאבי ראש.

איך נגמלים?
על מנת להקל עליכם את תהליך הגמילה, התחילו בהוצאת השתיה מהבית והחליטו שאת משקאות הדיאט תשתו רק בחוץ. בהמשך, נסו להחליף את המשקאות במים, אם אתם שותים שתי פחיות משקה דיאט ביום, הפכו אחד מהם למים עד הוצאה סופית מהתפריט. אם חסרות לכם הבועות, החליפו בסודה (בסודה מומס פחמן דו-חמצני ולא חומצה זרחתית). מומלץ להוסיף פלח לימון ונענע למים או לסודה לשיפור הטעם והכיף בפה.

שיהיה בהצלחה!

מומלץ לקרוא גם:

שאל את הדיאטנית: כל מה שרצית לדעת על תה להרזיה (מסוכן, מסוכן, מסוכן)

סובלים מחולשה למתוקים? הדיאטנית נותנת לכם טיפים ותחליפים בריאים וטעימים

שלא יעבדו עליכם: משקאות הדיאט המוגזים מסוכנים לכם!
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים