מאת ויקטור גלוגר

ארוחה חגיגית חייבת להיות מאוזנת, מגווונת , אסתטית וכמובן טעימה, מאוד טעימה.

יש שאוהבים להתחיל את הארוחה עם הרבה סלטים וזה יכול להיות נפלא בתנאי שהם לא יכבידו על המשך הארוחה עם עודף שומן או פחמימות, הסלטים צריכים לפתות את האורחים ולסמן שעם האוכל בא התאבון.

יש שאוהבים להתחיל עם פתיח קטן, יפה ומגרה, מה שהצרפתים קורים AMUSE BOUSE או AMUSE GEULE, זאת אומרת "משעשע חך".

לאחר מכן, תלוי בעונה, הייתי מציע להגיש מנת ביניים כמו מרק מעניין או פרי ים בשילוב ירק כמו אספרגוס עם רוטב עדין או מאפה מלוח קטן או ריזוטו קטן.
להמשך יש שתי אפשרויות: מנה לצלחת כמו פילה בקר ברוטב על בסיס צר ויין אדום עם תוספת עדינה של תפוח אדמה או אישהו פילה דג כמו פילה לוקוס או פילה סלמון בתנור עם ירק צבעוני. שתי האופציות האלה קצת קשות לביצוע ולכן ישנה אפשרות אחרת למנה שלא מצריכה צלחות אישיות אלא בהגשה מרכזית עם פריסה מוקדמת ואז זה יכול להיות רוסטביף, שוק טלה צלוי, פילה דג סלמון שלם או קדירת בשר לחלוקה.

לקינוח הייתי מוותר על עוגות כבדות והייתי מכין סלט ירקות בתוספת של סורבה פירות ולקפה הייתי מכין או אפילו קונה מקרונים טעימים.

כמויות:   

מנת אורז לסועד – לא יותר מ – 80 גרם.

בשר אדום לצליה כמו פילה –  220- 150 גרם לסועד.

פילה דג  – כ – 200 גרם ללא עצמות בכלל, לסועד.

בשר לקדירה  – כ – 300 גרם לפני בישול, לסועד.

בשר עם עצם כמו שוק טלה –  כ – 350 גרם לסועד.

סלטים במרכז השולחן –  כ – 250 גרם לסועד.

זמני הכנה:

שאלת השאלות היא מתי צריך להתחיל את ההכנות על מנת שזה גם יהיה נוח ולא מלחיץ וגם שהכל יהיה טרי ומדוייק:

את הסלטים עם הירקות הטריים יש להכין כמה שיותר קרוב להגשה, סלטים וממרחים כמו חצילים קלויים, כרובית או גזר מבושל עדיף להכין אפילו יום לפני כדי שיספגו טעמים. קדירות בשר או צלי  – מומלץ להכין באותו בוקר ודגים כדאי להכין רק לפני הגשה, (כולל חריימה),  דג מחומם זה דבר נורא!

סטייקים גם כן "על המינוט", זאת אומרת שברגע האחרון יש להכינם.  קינוח כמו עוגה או קרם מבושל אפשר להכין יום קודם לכן אבל סלט פירות הייתי ממליץ להכין באותו יום וכמה שעות לפני ההגשה כשהוא מקורר טוב, טוב על מנת שיהיה חיבור טעמים בין הפירות ועם רענן.

פרט קטן וחשוב, אנחנוו הישראלים אוהבים לחם והיום יש לחם איכותי, עדיף איכות על כמות, שניים -שלושה סוגים של לחם הם תוספת מצוינת אבל לא יותר מדי שהאורחים לא יתמלאו בפחמימות.

תכנים נוספים של ויקטור גלוגר

תכנית אירוח: איך לתכנן ארוחה חגיגית מוצלחת?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים