גיל המעבר (menopause) מופיע, בממוצע, סביב גיל חמישים ואחת, והוא מוגדר כהפסקת הוסת למשך 12 חודשים. השחלות, שמפרישות אסטרוגן ופרוגסטרון, מפסיקות בהדרגה לעבוד ורמות ההורמונים הללו יורדות. אסטרוגן ופרוגסטרון אחראיים, בין השאר, על הפריון, על החשק המיני, על בריאות הלב והשלד, כלומר בריאות וחוזק כל העצמות בגוף, ויש להם כמובן גם השפעות על המוח, על העור ועל איברים רבים נוספים. לכן, כאשר רמת האסטרוגן יורדת, האשה עלולה לסבול מגלי חום, הפרעות בשינה, שינויים במצב הרוח ויובש בנרתיק.

בעבר היו נותנים לנשים טיפול הורמונאלי בגיל המעבר, כי האמינו שזה יעיל במניעת מחלות לב וכמובן אוסטאופורוזיס (בריחת סידן מהעצם). אך בשנת 2002, התפרסם מחקר גדול, שהראה שיש תופעות לוואי לטיפול ההורמונלי, כולל עליה קלה בשכיחות מחלות לב וסרטן השד. במחקר משנת 2002 השתתפו בעיקר נשים מבוגרות, סביב גיל 65, ונעשה בו שימוש בתכשיר משולב מהסוג הישן, המכיל גם אסטרוגן וגם פרוגסטרון במינונים גבוהים יחסית, למשך זמן ארוך. מאז מחקר זה, חלפו יותר מ- 10 שנים, וכיום מקובל לומר, שהשימוש בתכשירים הורמונליים אינו מיועד למניעת מחלות לב, אלא לצורך הקלה בתסמיני גיל המעבר, ולכן יש לתת אותם במינון נמוך ובמשך זמן מוגבל, אך ורק לצורך טיפול בתופעות אלה.
בנוסף, נשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר אינן מבוגרות כמו הנשים שלקחו חלק במחקר משנת 2002, אלא צעירות יותר, סביב גיל 50, ולכן אין להסיק מהמחקר על קבוצת גיל זו. הסיכון לסרטן שד בקבוצת הגיל הצעירה ובשימוש נכון ומושכל לפרק זמן מוגבל הוא כנראה מזערי ובוודאי אינו סיבה להמנע מהטיפול.

אז איך מטפלים? טיפול באמצעות כדורים לבליעה או מדבקות לעור יכול להועיל מאד להקלה בתסמינים שקשורים לירידה ברמת האסטרוגן ובמיוחד בגלי חום שהם, לעיתים, תופעה קשה מנשוא. הטיפול ההורמונלי יעיל מאד גם בטיפול בתופעות הנוספות של גיל המעבר, כמו יובש נרתיקי, הפרעות שינה ושינויים במצבי הרוח.

אם אשה סובלת רק מתסמין אחד, כמו למשל יובש נרתיקי, ניתן לטפל במשחת אסטרוגן מקומית, אותה מורחים בנרתיק עצמו. לגלי החום, לעומת זאת, אין ספק שטיפול באסטרוגן בכדורים או במדבקות יעיל יותר מאפשרויות אחרות.

חשוב לדעת שנשים שהרחם שלהן נכרת מאיזו שהיא סיבה, יכולות לקחת טיפול באסטרוגן בלבד, בעוד שנשים עם רחם צריכות לקחת טיפול משולב של אסטרוגן ופרוגסטרון, כדי להגן על הרחם מההשפעה ההורמונאלית של האסטרוגן. האסטרוגן מעודד צמיחה של רירית הרחם, וחשוב להגביל ולייצב את הצמיחה הזו על-ידי הפרוגסטרון.

יש סוגים שונים של תכשירים הנבדלים בסוגי ההורמונים, במינונים וגם בצורת המתן. לכל אשה ניתן למצוא את הטיפול המתאים לה ביותר. את הבחירה בסוג התכשיר המתאים לכל אישה, יש לעשות במשותף עם רופא הנשים המטפל, שייתן את המירשם המתאים וידריך את האישה במהלך המעקב הנדרש לאורך הטיפול.

לנשים הרוצות להימנע מטיפול הורמונלי, קיימים פתרונות נוספים לטיפול בתופעות מסוימות, כגון כדורים נוגדי דיכאון וחרדה וטיפול בכדורי שינה, אבל לגלי החום – טיפול באסטרוגן הוא היעיל ביותר בינתיים. עוד כדאי לזכור, שיחד עם גיל המעבר יש עליה בסיכון למחלות שונות, ולכן חשוב ודאי להקפיד על אורח חיים בריא, ספורט ותזונה נכונה.

סובלת מתופעות של גיל המעבר: האם מומלץ לקחת הורמונים או שהם עלולים לגרום לסרטן השד?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים