בדיקת השקיפות העורפית היא בדיקת אולטרסאונד, שאינה כואבת כלל ונמשכת, בדרך כלל, עשר דקות בממוצע.
מה עושים בבדיקה? בבדיקת האולטרסאונד הזו מסתכלים ומתמקדים בעורף העובר, כלומר בחלק האחורי של הצוואר שלו, שם יש אזור שקוף שניתן למדוד אותו. בבדיקה מודדים את השקיפות העורפית במילימטרים, והערך התקין תלוי בגיל ההריון. כמובן שהמבצע של הבדיקה מקפיד לבצע את המדידה כאשר ראש העובר לא מכופף מדי ולא מיושר מדי ורואים היטב את האזור הנמדד ובדרך כלל מבצעים מספר מדידות.
חשוב שהבדיקה תיעשה בין שבוע 10 לשבוע 14 של ההריון, לא לפני ולא אחרי, משום שזה הטווח המתאים לביצוע הבדיקה ולקביעה האם יש צורך בהרחבת הבירור.

מדוע בדיקת שקיפות עורפית חשובה? משום שאם החלק השקוף הנמדד בעורף העובר הוא מעובה, הרי שיש עלייה בסיכון למספר בעיות, שכוללות תסמונת דאון ובעיות כרומוזומליות אחרות. יש גם קשר למספר תסמונות גנטיות נוספות וגם למומים בלב העובר או איברים נוספים.
בדיקת שקיפות עורפית איננה פולשנית, היא קלה יחסית לביצוע ונותנת מידע חשוב, מוקדם יחסית בהריון.
על מנת לקבל תשובה יותר מדוייקת של הסיכון לתסמונת דאון כדאי לעשות את התבחין האינטגרטיבי שכולל את הנתונים הבאים: גיל האם, תוצאת השקיפות העורפית ועוד שתי בדיקות דם שנעשות בשני מועדים שונים. באופן הזה, היכולת לנבא תסמונת דאון היא גבוהה מאד, סביב 95%, וכל זה בלי לבצע שום בדיקה פולשנית, רק אולטרסאונד ובדיקות דם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites