איך תדעו מה ללבוש כדי לשדר את הערכים הנכונים לעסק שלכם? טיפים מנצחים למלתחה המושלמת. שיעור 9 במדריך: כך עושים עסק

כל ילד יודע לדקלם את המשפט "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו", אבל ככל שאנו מתבגרים, אנו למדים שעם כל הכבוד לתוכנו של הקנקן, במצבים רבים בחיים הרושם הראשוני הוא הקובע. אחד המצבים האלה הוא בחירת בעל עסק או איש מקצוע שאמור לעבוד עבורנו. גם אם איננו חושבים על כך במודע, האופן בו אדם זה לבוש עשוי להשפיע על הבחירה שלנו.

רביד מנשה, מנכ"ל ובעלים של "סטייל גורו – בית ספר לסטיילינג אישי ומקצועי" מסבירה מדוע. "בגדים נושאים עמם מסר רב משמעות. אנחנו מסתכלים על העולם ולומדים על העולם דרך 'הסתכלות בקנקן', מפתחים סטיגמות, ובסופו של דבר שופטים על פי המראה החיצוני. הרבה אנשים אמנם לא קונים את זה ונשארים בתפיסה של 'אני אדם של ג'ינס וטי שירט', אך אי אפשר להילחם באופן בו אחרים מתרשמים מאיתנו. עם זאת, באמצעות הלבוש אפשר להשפיע על המסר שאנחנו משדרים.

דבר זה נכון במיוחד עבור עצמאים. לעצמאים כדאי לייצג את העסק בכל מקום בו הם נמצאים, גם אם זה כאשר מורידים את הילדים בבית ספר או הולכים לסופרמרקט, כי הם לא יכולים לדעת מתי יפגשו לקוח פוטנציאלי. אם אני מטפלת הוליסטית אבל מסתובבת בלבוש מחויט ופוגשת אדם ששואל אותי מה אני עושה, יווצר מצב של חוסר הלימה בין המסר המילולי – מה שאני אומרת, למסר הלא מילולי – המראה החיצוני שלי. כאשר יש התנגשות כזו, המסר הלא מילולי גובר על המסר המילולי ונוצרת בעיה באמינות."

טיפים ליצירת מלתחה מקצועית שמותאמת לעסק

זה נשמע טוב בתיאוריה, אבל איך מתאימים את הלבוש לעסק הלכה למעשה? מנשה ממליצה לפעול לפי העקרונות הבאים:

1. החליטו מהם ערכי העסק שחשוב לכם לשדר – "אל תרוצו לקניון ותקנו את כל מה שנראה לכם יפה או שיש עליו מבצע. לפני שמתחילים לבנות מלתחה עסקית, כדאי לשבת ולחשוב אלו ערכים של העסק אנחנו רוצים שיקלטו מאיתנו. לדוגמא, אם אני מטפלת הוליסטית, ארצה לשדר פתיחות, קבלה, הכלה, חיבור לטבע; אם אני עו"ד לענייני גירושין, ארצה להראות חזקה, יציבה, 'פלפלית', מנוסה, אחראית; וכו'. לכן, אני ממליצה לייצר רשימה של תכולת הערכים של העסק שאנחנו רוצים לשדר ורק אז ללכת למצוא את הבגדים שמייצגים ערכים אלה."

2. אל תקנו את כל המלתחה בבת אחת – "יש נטייה ללכת ולקנות בגדים בבינג' (בולמוס). אבל אם קונים הכל בפעם אחת, הבגדים שנקנו הם נכונים לאותה העונה, ואז המלתחה הופכת להיות אובר-טרנדית. מלתחה בונים לאורך זמן, ויש להקדיש לכך תקציב ייעודי. אם הסיבה לקניית בינג' היא חוסר חיבה לשופינג, ניתן גם לקנות את הבגדים אונליין."

3. תתחילו בספירת מלאי של הבגדים שכבר יש לכם – "אני ממליצה לא להתחיל את תהליך הסטיילינג בקניות, אלא לעשות אינוונטר קודם. כמו שלא הולכים לסופר כשרעבים, כך לא רצוי ללכת לקניות בתחושה שאין לנו מה ללבוש. אחרת, קונים עוד מאותו דבר וזה לא משרת את המטרה. מתחילים בלהבין מה יש לנו, ומה אנחנו רוצים; ואז עוברים לסינון ומוציאים מהארון את כל מה שלא מתאים. לאנשים רבים יש נטייה לאגור, במחשבה ש'אני עוד אלבש את זה', אבל עדיף לשחרר, ולבנות ארון שכל מה שיש בו לביש ומשרת את המטרה. לאחר המיון, כדאי לנסות להתלבש במה שכבר יש בארון במשך חודש. כך מבינים מה מחפשים וזה עוזר לבנות רשימת קניות מדויקת."

4. אל תקנו בכוח – "אם מצאתם בגד מאד יפה, אבל הוא לא בצבע או בגזרה שמתאימים לכם, אל תקנו אותו בכוח. זה רק בגד. התפקיד של בגדים הוא לגרום לכם להרגיש מהממים ולהעלות את הביטחון העצמי שלכם. כל בגד שלא עושה את זה, אין לו מקום בארון שלכם."

5. לא מצליחים לבד? היעזרו בשירותי סטיילינג – "אם יצירת מיתוג אישי דרך המלתחה זה לא משהו שאתם טובים בו, כדאי לקחת איש מקצוע שיעזור לכם בזה. כמו שלוקחים אנשי מקצוע לשיווק של העסק באינטרנט ולצרכים נוספים, לגיטימי לקחת גם סטייליסט מקצועי שיבנה לכם מלתחה עסקית איכותית."

דוגמאות להתאמת המלתחה לסוג העסק

איך יודעים איזה בגד מתאים לעסק? מנשה מספקת דוגמאות לאופן בו היא מתאימה מלתחות לשלושה סוגי עסקים:

1. טיפול הוליסטי/רפואה אלטרנטיבית – "הסכנה בתחומים ההוליסטיים היא הנטייה להיצמד לשרוואלים ופריטים דומים. זה שהמקצוע רוחני לא אומר שהלבוש צריך להיראות זרוק ומוזנח. לנשים מהתחום אני ממליצה לבחור בקווים רכים, רומנטיים, בדים נשפכים, שיפון, תחרה וצבעי פסטל. לגברים אני ממליצה על לבוש קז'ואלי אבל לא מדי – בגזרת המכנסיים לבחור פתרונות שהם בין טרנינג למכנסיים רגילים, ובחולצות אפשר להישאר עם טי שירטים אבל להיזהר שלא יהיו טי שירטים מהצבא או כאלה שקיבלו חינם באירוע. יש לשים לב גם למסרים שעולים מהטי שירט – שאין מסרים סקסיסטים או כאלה הקשורים לתרבות הפופ ('Like Me', למשל)."

2. עיצוב פנים/גרפיקה – "מי שעוסק במקצוע יצירתי, חשוב שישים דגש על עכשוויות ובגדים טרנדיים, אבל לא טרנדיים מדי. החלפת טרנדים כל עונה משדרת 'אני עושה מה שאומרים לי', בעוד שמצפים מאיתנו שנהיה בעלי אמירה אישית. אני ממליצה לשדר חדשניות וחשיבה מחוץ לקופסא, ללכת על צבעים חזקים ולהתרחק משחור. במיוחד בתחום היצירתי, אנשים אמורים להסתכל עלינו ואז להגיד 'אה, ברור שזה מה שאת עושה'. כדאי לבחור פריטים עם קונסטרוקציה, לעשות שילובים מעניינים, ללבוש פיסים מיוחדים ובעלי אמירה. כל זה נכון לכל מי שעוסק במקצועות יצירתיים אך אם מדובר בעיצוב פנים או אדריכלות, אמליץ לשלב גם פריטים מחויטים וקווים נקיים, כי צריך לשדר גם ערכים כמו אחריות, עמידה בלו"ז, דיוק וכו'."

3. סטארט-אפ/הייטק – "בתחום הזה יש את מה שרצוי ויש את המצוי. בחברות הייטק וסטארט-אפים נוטים להתלבש בג'ינס וטי שירט, כפכפים וכו'. זה לא בעייתי במשרד, אך יכול להיות בעייתי כשהולכים לגייס. ובכל זאת, זה לא הפריע למארק צוקרברג לבנות אימפריה. מה שכן הייתי ממליצה זה להחליף את הטי שירט במשהו אחר. יש גיל שללבוש ג'ינס וטי שירט הופך למתיילד.  אפשר להישאר עם הג'ינס אבל להחליף את הטי שירט לחולצה מכופתרת. זאת לא חייבת להיות חולצה מחויטת; אפשר לבחור בחולצת כותנה עם מראה 'זרוק' בצבע אפור, שהיא עדיין קז'ואלית אך יותר אלגנטית.

אצל נשים שעובדות בתחום אני רואה המון ביטול נשיות, שמתבטא בלבישת חולצות גדולות, ג'ינס וטי שירט. לדעתי, אף אחת לא צריכה להכניס את עצמה לבינוניות כדי להשתלב או לרצות. למי שמעוניינת לבנות מלתחה עסקית שתוכל לשרת אותה גם בפגישות או בכנסים בחו"ל, אני ממליצה על תמהיל של בגדים מחויטים או עם קריצה למחויט – אך לאו דווקא שחורים ומאופקים אלא צבעוניים, שיבטאו את המקום של החדשנות בהייטק – ובגדים טרנדיים (אבל לא מדי)."

טיפ מנצח לסיום

"לכל אדם יש סגנון שמתאים לו לפי הצרכים והמטרות, ולא משנה המשקל, המידה, הגיל או הכסף שיש לקניות. יש אנשים שנמנעים מראש מנושא הסטייל בגלל תפיסות מוטעות כמו 'רק אם את רזה את יכולה להתלבש יפה' או 'להתלבש יפה אפשר רק כשיש לך הרבה כסף', אבל זה לא נכון. לכל אדם יש את הסטייל שמתאים לו ולא כדאי לוותר על זה. בסופו של דבר להתלבש בסטייל שנכון לכם יעזור לביטחון העצמי שלכם, וזה הדבר הכי חשוב."

 

 

 

איך להתלבש נכון לעסק
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים