מהי התפתחות מינית אצל בנות?
במוח שלנו יש מרכז שמפריש הורמונים. ההורמונים האלו משפיעים על איברי הרביה הפנימיים, כגון השחלות. כל המערכת הזאת רדומה בשנות חייהם הראשונות של הילדים, אבל בשלב מסויים המערכת מתחילה להתעורר, ואז מתחילים להיות מורגשים השינויים.
יש שינויים ברורים, כגון הופעת סימני התפתחות מינית, ויש גם האצת גדילה, הופעת פצעי בגרות ועוד.

מתי מתחילה ההתפתחות המינית אצל בנות?
באופן תקין, סימני ההתפתחות המינית אצל בנות מופיעים, לרוב, סביב גיל 10-11 שנים.
בדרך כלל, הסימן הראשון הוא התחלת הנצת שדיים, ולאחר כ- 6-12 חודשים מתחיל להופיע שיער ערווה. המחזור החודשי יופיע, לרוב, שנתיים וחצי אחרי הסימנים הללו, כלומר בערך בגיל 12.5 שנים.

מה ניתן לעשות עם ריח הזיעה שמופיע בגיל ההתבגרות?
גם ריח הזיעה מושפע ממגוון הורמונים. לרוב הוא מורגש יחד עם הופעת שיער הערווה, אבל הוא יכול להופיע גם מוקדם יותר, סביב גיל 6-7 שנים, וזה נורמלי לחלוטין. יחד עם זאת, בבנות, צריך לחשוד בהתבגרות מינית מוקדמת אם יש סימני מין לפני גיל 8 שנים. ולכן מן הראוי לפנות לרופא הילדים במקרה של ריח זיעה שמופיע בגילאים אלה, והוא ודאי יפנה את הילדה להערכה אצל אנדוקרינולוג ילדים.

מה עושים במקרה של חשד להתפתחות מינית מוקדמת בבנות?
במקרה כזה, רופא הילדים יפנה את הילדה לאנדוקרינולוג, והוא יתשאל את ההורים לגבי ההיסטוריה הרלוונטית שלהם: מתי אצלם הופיעו סימני ההתפתחות המינית הראשוניים. הרבה פעמים יש התאמה בין ההתפתחות המינית של האמא וזו של הילדה.
לפעמים יהיה גם צורך לבצע בדיקות דם לבדוק הורמונים שונים ו/או צילום כף יד, לקביעת גיל העצמות. זה מדד חשוב שמסייע להעריך אם הגיל הכרונולוגי של הילדה מתאים לגיל ההורמונאלי שלה.
במידה ובבדיקות הדם ובצילום כף היד תהיה עדות להתבגרות מוקדמת, ניתן היום לתת טיפולים הורמונאליים שונים כדי להאט / לעכב אותה. זה חשוב מבחינה נפשית ורגשית, וגם כדי למנוע עצירת גדילה לגובה.

 

גם בילדות: מה עושים כשלילדה יש ריח זיעה בבית השחי בגיל צעיר?
3.5 (70%) 2 votes

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים