ממול לכפר אבו גוש, על הכביש הראשי לירושלים, נמצא עין ראפה, כפר קטן שחולפים על פניו ביעף. תושביו מספרים את האגדה על שני הכדים. מני מנחם עם מוסר השכל קטן והצעת טיול ליום חורפי של שמש

מאת: מני נחמן

 

האגדה על שני הכדים

לאשת ראש הכפר הזקנה היו שני כדים גדולים, אותם היתה נושאת בקצות מקל התלוי על צווארה. מדי יום הייתה הולכת אשת ראש הכפר לעין למון אשר ליד הכפר, לנוח בצל התאנה הגדולה ולהביא מים לבני ביתה. הכד הימני היה סדוק במקצת והכד השמאלי היה שלם. כשהיתה חוזרת הביתה מהמעין עם הכדים המלאים, היה הכד הימני מטפטף לאורך השביל.

עין ראפה.         Photo: Oren Peles / CC BY 2.5

וכך היה קורה מדי יום במשך שנים. הכד השמאלי היה גאה בעצמו שכן תמיד היה מצליח להכיל את כל המים בתוכו ולהשקות את כל תושבי הבית. לעומתו הכד הימני הסדוק התבייש בחוסר שלמותו ובכך שאיבד כמחצית מתכולתו מדי יום.

יום אחד, בצל התאנה ליד המעיין, אחרי שנים של תחושת כישלון, פנה הכד הסדוק אל  הזקנה ואמר לה: “אני מתבייש בעצמי! בגלל הסדק שבי המים נוזלים כל הדרך מהמעיין לביתך!”

חייכה האישה הזקנה ואמרה: “האם הבחנת שבצד ימין של השביל  יש ערוגת פרחים ובצד שמאל אין? זה בגלל שתמיד ידעתי על הפגם שלך, לכן זרעתי זרעים בצד ימין של הדרך, וכך קרה שבכל יום בו חזרנו מהמעיין לבית – השקית אותם. בזכותך יכולתי לקטוף את הפרחים היפים הללו ולקשט את השולחן”, הוסיפה הזקנה בחיוך. “לכולנו חסרונות שונים אבל בכל חסרון יש יתרון”.

ואם תרצו גם אתם ליהנות מצל התאנה או לרחוץ במי עין למון סעו על כביש מס 1 ובמחלף אבו גוש פנו לעין רפה, חצו את כפר לצידו השני, או טיילו ברגל מקיבוץ צובה בשביל המסומן לנחל כיסלון.

עין למון. Photo: Ori / CC BY-SA 3.0

עין למון.
Photo: Ori / CC BY-SA 3.0

עין למון ממלא במים זכים בריכה גדולה שנבנתה עוד בתקופה הרומית, לאגירת המים להשקיית השטחים של חקלאי הכפר הערבי עין-רפה הסמוך. הבריכה מלאה מים כל השנה ובימים חמים באים לטבול בה תושבי האזור וטיילים.

המעיין הוא מסוג ניקבה, כלומר תושבי קדם מצאו מערה קטנה עם זרזיף מים, על מנת להגדיל את ספיקת המים הרחיבו את הנקב למנהרה המחוברת בתעלת-מים לבריכה. לימונים דווקא אין פה וככל הנראה השם הינו שיבוש של עין למור, ע”ש חורבת אל-אומור הנמצאת ממול המעיין.

 

הצעה למסלול גיפים קליל ולרכבי ליסינג

מצומת לטרון סעו לכיוון בית שמש. מול מושב אשתאול יש פניה שמאלה לדרך עפר (נ.צ. 201384/631916)  המסומנת בשילוט ליער הקדושים ולמערת בני ברית. ניתן להתחיל בארוחה טעימה וסיור בחנות הטבע וביקב של מסעדת תבלין לצד השביל. משם אפשר להמשיך בדרך עפר טובה לאורך נחל כיסלון המטפסת

במתינות לכיוון ירושלים. נעצור באנדרטה המרשימה ובמערת ההתייחדות לזכר קורבנות השואה (נ.צ. 203130/631481) ונמשיך בנסיעה בנחל כיסלון לאורך היער והמצוקים המרשימים עד עין למון. משם נצא דרך הכפר עין רפה לצומת אבו-גוש, ושם יש חומוס!

 

לאתר “טיולים ואגדות” של מני נחמן

תמונה ראשית: Ori / CC BY-SA 3.0

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites