אז מי באמת בנה את הפירמידות? צלם הטבע עינב ברזני עם התשובות והתמונות המרהיבות 29

כתיבה וצילום: עינב ברזני 
צלם טבע | כתב ומרצה על סיפורי מסע סביב העולם

* לחצו על כל תמונה להגדלתה * 

 

רגע לפני שמתחיל ליל הסדר, נזכרתי בטיול נוסטלגי לאתרי פירמידות במצרים ולמדבר המערבי.

הכפר סיווה שבמדבר המערבי ממוקם כ 70 ק"מ מלוב. מקום בו עצר הזמן בלב המדבר השומם, בקצה המערבי של שקע קטרה, נווה מדבר ענק ופורח הכולל שני אגמי מים ענקים ו 300 אלף עצי דקלים מעטרים אותו. לסיווה ישנה היסטוריה ארוכת שנים. בכפר המבודד ישב דרך קבע אורקל- כוהן דת מכובד שהשיב על שאלות לגבי העתיד. אל האורקל הגיעו מלכים ושליטים מכובדים מכל רחבי העולם העתיק, כדי לקבל את עצותיו. האגדה מספרת שאף אלכסנדר הגדול נהג להיוועץ באורקל, והוא זה שבנה לו את המקדש – בלב הדקלים סמוך למעיין קלאופטרה.

יצאנו לטיול בביר וואחד, באמצעות ג'יפ לכיוון ים החולות הגדול של המדבר המערבי. המשתרע על שטח של 2.8 מליון קמ"ר מהנילוס במזרח, אל לוב במערב ועד לסודן שבדרום. בדיונות האינסופיות של המדבר המערבי, מעיינות חמים וגם אגם קריר מצנן ומלא דגים בלב נווה המדבר.

איך נוצר נווה המדבר? ישנה סברה כי ממערב לנילוס הגדול (לכיוון המדבר) ישנה שלוחה תת קרקעית הזורמת דרך קבע תחת האזור המכונה "המדבר המערבי". נאות המדבר נוצרות במקומות הנמוכים, כאשר מי הנהר עולים וזורמים מעל פני הקרקע ומעניקים לקרקע יכולת להצמיח עצים. כל זאת על אף שכמות המשקעים באזור נעה בין אפס לעשרה מ"מ בשנה.

מומלץ להישאר בסיווה לפחות יומיים, לישון תחת שמי המדבר, לאורם הנוצץ של אינספור כוכבים.

ביר אל וואחד, דיונות החול במדבר הערבי / צילום: עינב ברזני

ביר אל וואחד, דיונות החול במדבר הערבי / צילום: עינב ברזני

"עבדים היינו" מי בנה את הפירמידות במצרים ?

במרחק קצר מקהיר מבצבצות הפירמידות של גיזה להן מתוך מרכז מסחרי הומה. מבין תשע הפירמידות ופסל הספינקס במתחם, הפירמידה הגדולה של חופו היא הפלא העתיק ביותר והיחיד מתוך שבעת פלאי עולם ששרד. נבנתה לפני כ-4,500 שנה ומתנשאת לגובה של 146 מטר. פרעה חופו בן לשושלת הפרעונים הרביעית שלט במצרים בין השנים 2,589 ל-2,566 לפנה"ס ונחשב לאל בחייו ובמותו.

גיזה / צילום: עינב ברזני

גיזה / צילום: עינב ברזני

הפירמידה בנויה משני מיליון וארבע מאות אלף אבנים וככל הנראה נבנתה תוך 20 שנה. אדריכל צרפתי בן זמננו בשם ז'אן פייר הודין, בטוח כי הוא גילה את סוד בניית הפירמידות. הוא טוען כי הפירמידות נבנו על ידי רמפה חיצונית שהתנשאה לגובה של 42 מטר (גובה מתחם הקבר בתחתית הפירמידה לערך). יתרת הבנייה, עוד כ-100 מטרים לגובה,  נעשתה על ידי מבנה ספירלי שסייע בהזזת האבנים למקומן. הבנייה נעשתה מתוך הפירמידה כלפי חוץ.

על אף הדעה הרווחת בישראל כי בני ישראל הם שבנו את הפירמידות במצרים, רוב הארכיאולוגים תמימי דעים לגבי העובדה שהמצרים הם אלו שבנו את הפירמידות, הרבה לפני שבני ישראל ירדו למצרים. בני ישראל ירדו מצרימה בתקופת השושלת ה-19, והיו לעבדים, ככל הנראה, תחת המלך רעמסס השני.

מומלץ ביותר להיכנס לתוך אחת משלוש הפירמידות הגדולות במתחם. הכניסה נעשית דרך תעלה צרה, משופעת וחשוכה, הנכנסת היישר לבסיס הפירמידה במעמקי האדמה. על אף תחושת הקלסטרופוביה וחוסר החמצן בתעלה ובמבנה כולו, חלקת הקבר, הנמצאת בבסיס הפירמידה, מהווה אטרקציה ייחודית ומעניינת, שכן זו חלקת הקבר הגדולה והעתיקה בעולם.

הפירמידה של ח'ופו (הפירמידה הגדולה) / צילום: עינב ברזני

הפירמידה של ח'ופו (הפירמידה הגדולה) בגיזה / צילום: עינב ברזני

הפירמידה של חאפרו בגיזה בגיזה / צילום: עינב ברזני

הפירמידה של חאפרו בגיזה בגיזה / צילום: עינב ברזני

בכניסה למתחם של גיזה ניצב כבר למעלה מ-4,500 שנה פסל הספינקס בדמות פרעה – לו ראש אדם וגוף של אריה. אורכו של הספינקס, העשוי אבן גיר, הינו 57 מטר, רוחבו 6 מטר וגובהו כ-20 מטרים, עובדה זו הופכת אותו לפסל הגדול בעולם שנחצב מסלע יחיד. אפו של הספינקס שבור, אך בעוד הדעה הרווחת גורסת כי נפוליאון בכבודו ובעצמו שבר את האף המלכותי, טוענים הארכיאולוגים כי האף נשבר קודם לכן, בין המאה ה-11 למאה ה-15. בימים אלה סובל הפסל הקשיש מהתפוררות פנימית של הסלע – המומחים אינם יודעים מהי הסיבה המדויקת לבעיה, אך משערים שמדובר בזיהום הנגרם מנביעה של מים מן האדמה. כל הניסיונות שנעשו עד כה לטפל באבן, רק הרעו את המצב.

הספינקס / צילום: עינב ברזני

הספינקס / צילום: עינב ברזני

 

בכל יום מתקיימים בין שניים לשלושה מופעים אור קוליים (בשפות שונות) במתחם הפירמידות. במופעים, המתקיימים לאחר השקיעה, מקבלים הצופים הסברים היסטוריים וגם גיאומטריים על הפירמידות, הספינקס, הנילוס, והאלים השונים מתקופת הפרעונים.

מופע אורקולי בגיזה / צילום: עינב ברזני

מופע אורקולי בגיזה / צילום: עינב ברזני

אתרי פירמידות נוספים במצרים:

פירמידת המדרגות נמצאת בסאקארה שנקראת גם הפירמידה של ג'וזר (אביו של פרעה חופו הקבור בפירמידה הגדולה בגיזה). פירמידת המדרגות עתיקה יותר מהפירמידות של גיזה ובנויה בשיטה שונה: במרכז הפירמידה מבנה מלבני המהווה את חלקת הקבר, ממבנה זה המשיכו בחלוף השנים לבנות כלפי חוץ בצורה מדורגת, חמש מדרגות ענק המהוות את החלק החיצוני של הפירמידה. זו הפירמידה הראשונה המופיעה בתיעוד היסטורי ושימשה כבסיס הנדסי תפיסתי לבניית שאר הפירמידות בימי השושלות המאוחרות יותר. באזור זה ניתן לרכוב על סוסים וביום עם ראות טובה, שבע פירמידות נוספות מאזור אבו סיר מרצדות כ"פאטה מורגנה" ברקע.

פירמידת המדרגות בסקארה / צילום: עינב ברזני

פירמידת המדרגות בסקארה / צילום: עינב ברזני

בדאשור נמצא האתר השני בחשיבותו במצרים (לאחר גיזה) בו ישנן שתי פירמידות מעניינות לא פחות: הפירמידה האדומה והפירמידה הנוטה. הפירמידה הנוטה היא ככל הנראה הניסיון הראשון ליצור פירמידה בעלת פאות חלקות. זהו מבנה מרשים מאסיבי ומוזר. הסברה הרווחת שפאות הפירמידה מוטות מכיוון שבשלב הבנייה התברר כי לא ניתן להמשיך ולבנות לגובה (המבנה היה עלול לקרוס) ועל כן הוחלט להטות את פאות הפירמידה ולבנות בזויות קטנות יותר. אל הפירמידה האדומה (השלישית בגודלה במצרים) נכנסנו דרך מעבר צר וחשוך (חובה להביא פנס) באורך של 63 מטר, לאחר טיפוס רם של 125 מדרגות. הפירמידה נקראת "האדומה" בשל צבע האבנים המרכיבות אותה. בתחתית הפירמידה, חלקת הקבר הגדולה חשוכה לחלוטין.

הפירמידה האדומה בדאשור / צילום: עינב ברזני

הפירמידה האדומה בדאשור / צילום: עינב ברזני

במתחם ישנן מספר פירמידות קטנות הנקראות "פירמידות המלכות", שוטר מצרי שהנחה אותנו לעלות לאחת הפירמידות הקטנות במתחם (תמורת בקשיש כמובן…), ניסה להבין כמה כסף יעלה לו להבריח חבר שלו מסודן לישראל…

עינב ברזני, צלם טבע, כתב ומרצה על סיפורי מסע סביב העולם

לאתר של הצלם עינב ברזני

ליצירת קשר – einav51@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites