מאת: נויה שגיב
מרצה ומדריכת טיולים | 929 תנ”ך ביחד

מי לא זוכר ולא מכיר את אליהו הנביא? ההוא עם הכוס בפסח? מהברית מילה? זה עם הזקן והניסים מהאגדות? הסנטה קלאוס היהודי?
אז למי שלא יודע, אליהו הנביא הוא דמות שמופיעה כבר בתנ”ך – בספר מלכים. אבל שם הוא ממש לא בתפקיד נחמד ולבבי, אלא בתפקיד נביא זועם, קנאי וגם די אלים יש לציין. אליהו נלחם מלחמת חורמה באמונה באל הבעל שרווחה בעם ובהחזרתו לאמונה באלוהים.  הדרמה מגיעה לשיאה בעימות של אליהו בהר הכרמל מול ארבע-מאות נביאי הבעל. טוב זה לא הסתיים. בעבורם.

לפי המסורת, העימות התרחש באזור שנקרא המוחרקה (קרן הכרמל) –  הנקודה הגבוהה ביותר ברכס הכרמל, וככזו, מאפשרת תצפית אסטרטגית ומדהימה מערבה כמובן, אבל גם צפונה עד לחרמון ומזרחה עד לתבור, וביום ממש טוב – דרומה עד לעזה. הטיול שלנו הוא לאזור הזה של הכרמל – טיול כיפי, קליל, חד יומי. אין בו הליכה באמת, לא כמו שתמיד מדריכים אומרים. מתאים לכל המשפחה, מסבא וסבתא ועד הנכדים.

נגיע למנזר המוחרקה עם הרכבים לפי השילוט – מכל נקודה שמגיעה להר הכרמל. למה יש פה מנזר? הכי גבוה וקרוב לאלוהים. למה המקום קשור לאליהו? כי התכונות של אליהו – קנאי, נחרץ, בעל ניסים וקשר עם אלוהים, הפכו אותו לנערץ בעולם הנוצרי. אז במאה התשע-עשרה נבנה פה מנזר ששייך למסדר הכרמליתי, ואפילו יש ברחבת הכניסה פסל של אליהו, אכזרי עם חרב ביד, רגע אחרי שהוא שחט את נביאי הבעל. אמרתי לכם שזה לא נגמר טוב…

אליהו הנביא הזועם / צילום: תמר הירדני

אליהו הנביא הזועם / צילום: תמר הירדני

על אף שמגיעים לכאן תייירים מכל העולם, המנזר עצמו נשאר מנזר צנוע וקטן. גולת הכותרת היא ללא ספק גג המנזר. משם יתגלה נוף מרהיב ביופיו של ים, עמקים והרבה ירוק. על מנת להתמקם בכיוונים – תוכלו להיעזר בשושנת הרוחות המשורטטת על הרצפה.

הטיול מתאים לכל עונות השנה – אולי למעט ימים גשומים שבהם הראות לא טובה. כדאי להתקשר קודם למנזר לוודא שעות פתיחה, כי הן משתנות. באמת שאין צורך בהרבה הכנות מיוחדות. אולי רק לבקש מהילדים שיכינו סיפור או משהו מעניין שהם למדו על אליהו בכיתה – וכך כל העולמות יתחברו.

מכאן אפשר להמשיך, לא בסערה השמיימה  אלא… אולי לארוחת צהריים בדליית אל כרמל?  או עוספייה? או בחיפה? או אולי על חוף הים?  לא יודעת, אני לא נביאה.

 

לעוד המלצות של נויה שגיב הקליקו כאן

לעוד מסלולים של מומחי ערוץ הטיולים הקליקו כאן

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites