שני ההורמונים המרכזיים שמשפיעים על רירית הרחם וחשובים לבריאות ותפקוד הרירית הם האסתרוגן והפרוגסטרון.
האסתרוגן (שמופרש מהשחלות) בונה את רירית הרחם, מעבה אותה ומגדיל את מספר הבלוטות המפרישות בתוכה, מהדימום הויסתי ועד הביוץ ביום ה- 14. הרירית נעשית שמנמנה ופריכה ומחכה למעשה לעובר הקטנטן שיושרש בה.
לאחר הביוץ מופרש הורמון הפרוגסטרון, שנוגד באופן חלקי את פעולת האסתרוגן, מייצב את רירית הרחם ומפסיק את הצמיחה והשיגשוג שלה. הפרוגסטרון – וזו נקודה חשובה, מופרש מהזקיק השחלתי ממנו היה ביוץ. אם אין הריון – רמות הפרוגסטרון פוחתות בהדרגה ומופיע דימום ויסתי חדש וחוזר חלילה.

כאשר אין ביוץ, אין פרוגסטרון, והאסתרוגן פועל על רירית הרחם ללא בקרה ואז נוצר שיגשוג מוגבר של רירית הרחם (אנדומטריוזיס). השפעה לא מבוקרת וממושכת של אסתרוגן על רירית הרחם, באם לא תטופל בפרוגסטרון, יכולה במקרים לא שכיחים להוביל אפילו לסרטן של רירית הרחם.

מדוע לא מתרחש ביוץ? יש מצבים בהם הביוצים מועטים, למשל בתקופה סביב גיל המעבר, השחלות נחלשות, והן אמנם מפרישות עדיין אסתרוגן, אבל הביוצים לא סדירים ויכולים להיות מספר חודשים ללא ביוץ.
יש, אגב, מצבים נוספים בהם אין ביוץ ויש אסתרוגן שמשתולל, כמו למשל בתסמונת השחלות הפוליציסטיות.

כאמור, כאשר אישה מגיעה לגיל שבו היא מתחילה להיכנס לתקופת המעבר, לא תמיד יש ביוץ, יש הרבה אסתרוגן ומעט פרוגסטרון, רירית הרחם צומחת לה ללא בקרה ומופיע שיגשוג שגורם לדימום לא סדיר.
ישנם מספר סוגים של שיגשוג רירית הרחם: יתכן שגשוג פשוט או מורכב ויתכנו שינויים טרום סרטניים בגרעיני התאים או לא. הכי טוב, כמובן, מבחינת הסיכון הנמוך ביותר להתפתחות של ממאירות, הוא שגשוג פשוט ללא שינויי גרעין (עם סיכוי של 1% בלבד לסרטן רירית הרחם), והכי פחות טוב זה שגשוג מורכב עם שינויים בגרעיני התאים ברירית הרחם (עם סיכוי של כמעט 30% לסרטן רירית הרחם).

כיצד בודקים את סוג השגשוג ברירית הרחם? מוציאים דגימת רקמה בהליך פשוט של גרידה.
הטיפול בשגשוג רירית הרחם מתחשב בשני גורמים עקריים: הרצון לפריון מחד ונוכחות שינויי גרעין (שמדאיגים אותנו מבחינת הסיכוי לממאירות) מאידך. האפשרויות העומדות בפנינו הן מעקב, טיפול בפרוגסטרון בצורות שונות, כמו כדורים זריקות או התקן תוך רחמי, או כריתת הרחם.

אנדומטריוזיס: כל מה שרצית לדעת על שגשוג יתר של רירית הרחם
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים