חלמתם לראות התפרצות הר געש מקרוב? זה בהחלט אפשרי

מאת: רועי גליץ
צלם טבע ומנכ"ל פוטוטבע מסעות בעולם

 

אין ספק שהליכה בצמוד ללועו של הר געש פעיל, גועש ורוחש, יכולה להזכיר לכל אחד מאתנו עד כמה אנחנו קטנים לעומת הטבע העוצמתי. מאינדונזיה ועד הוואי, בעולמנו יש עשרות הרי געש פעילים שלפעמים עושים צרות רציניות כאשר הם מתפרצים ללא כל התראה מוקדמת או התחשבות.

הר הגעש קילוואה, הוואי

מטיילים בהר הגעש קילוואה, הוואי. צילום: shutterstock

ישנם הרבה הרי געש פעילים בעולם, כמעט כולם נמצאים באזור השברים הגאולוגיים. הרי הגעש הידועים ביותר נמצאים בהוואי, שם יש מגוון מרשים מאוד, ובאיסלנד, שם ההתפרצויות הגעשיות השכיחות מספקות הרבה הזדמנויות, אבל לא רק בשני המקומות הללו.

בחלק מהרי הגעש אפשר לקיים טיולי אקסטרים, אלו כוללים טרק הליכה בסמיכות ללוע ההר, וצפייה בנחשולי הלבה, אותו נוזל אדמדם ורותח הזורם במורד ההר. הלבה יכולה להגיע גם לטמפרטורה של 1200 מעלות ולהתפרץ עד לגובה של 500 מטרים באוויר, במה שהמומחים מכנים "מזרקות לבה".

מזרקת לבה הוואי

מזרקת לבה "קטנה" בגובה 10 מטרים בהוואי. צילום: נחלת הכלל

יש סיכון לא מבוטל בצפייה כל כך קרובה להר געש פעיל, החל מחשיפה לגזים רעילים ועד אדמה רותחת מתחת לנעליים, גם כמובן אי אפשר לדעת אם הר הגעש יתפרץ בדיוק כשתהיו שם, אך החוויה של לחזות במו עיניכם בזרם לבה מתפרץ לאוויר וקורע את שמי הלילה היא משהו שלא תשכחו כל החיים.
אופציה נוספת ובטוחה יותר היא טיסה מעל הר הגעש, כך תוכלו לחזות בפלא המופלא הזה הקרוי הר געש, מנקודת מבטה של ציפור (או רחפן) וכך להרוויח שתי חוויות במחיר אחד.

 

לסיום, איפה עושים את זה?

מקום בו תוכלו לחזות בקלות בלבה זורמת בלוע הר געש, הוא ״ארטא-אלה״ במדבר דנקיל באתיופיה. אמנם ההר נמצא באחד המקומות החמים ביותר בעולם, ולא קל להגיע אליו פיזית, אך בעלויות נמוכות יחסית תוכלו להגשים את החלום הזה.

הר געש "ארטה אלה", אתיופיה

 

מילון האקסטרים השלם: סנפלינג מפלים
10 בתי המלון הכי מיוחדים בעולם
לעוד רשימות, מצעדים וטיפים של ערוץ הטיולים

 

מילון האקסטרים השלם: טרק בהרי געש פעילים
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים