מילון האקסטרים השלם: טרק אל בטן האדמה בניו-זילנד 0

מסע מוטרף הכולל אבובים, סנפלינג וזחילות במערות התולעים הזוהרות

מאת: רועי גליץ
צלם טבע ומנכ"ל פוטוטבע מסעות בעולם

 

במרחק 200 ק"מ דרומית לאוקלנד נמצאות אחת מהאטרקציות הטבע המרשימות והמיוחדות בניו-זילנד ואולי בעולם כולו – מערות וואיטומו – Waitomo Caves.
אזור המערות הוא קרקע פוריה לחובבי אקסטרים הבא לידי ביטוי במחילות אליהן תגלשו בסנפלינג ותזחלו כפופים, נהרות תת-קרקעיים בהם תשוטו באבובים וגם תחזו באחד המראות הנדירים בעולם: "מערות התולעים הזוהרות".

 

אז קדימה, מוכנים להכנס למערה?

דמיינו את עצמכם עומדים על קצה של משטח עץ כאשר לפניכם עומד המדריך שקורא לעבריכם: "אחת… שתיים… שלוש… לקפוץ!" זה הרגע בו תקפצו אחורה אל מעבר למרפסת לתוך החור השחור שמשתרע מתחתיי. החבל עליו תיהיו תלויים יחזיק אתכם מעל התהום. אט אט תגלשו מטה בזמן שהחור השחור נפער ובולע אתכם וכל מה שנותר מ"העולם שלמעלה" היא רק קרן אור מסנוורת. עוד מספר זינוקים קצרים על הקיר שמולכם וגלים של צמרמורת עולים במעלה הגב כאשר הרגליים שלכם נוחתות בתוך המים הקפואים שבתחתית. עכשיו אתם רשמית בתוך מערות וואיטומו כ-50 מטרים מתחת לפני הקרקע, בעולם זר ומוזר, חושך מוחלט, כשרק קול הטפטופים מהתקרה שובר את השקט. מכאן מתחיל המסע מתחת לאדמה.

A post shared by Lachlan McRae (@lachiemcrae) on


לאחר צעידה קצרה לאורך המערה, תתיישבו על האבובים בשרשרת כשכל אחד אוחז ברגליים של השני והמדריך ימשוך אתכם לאורך המערה, בפנים שורר חושך מצרים והעיניים יאבקו על מנת להתמודד עם החשכה.

A post shared by Rahul Kumar (@rahulkumar28) on

עכשיו זה הרגע בו יופיעו לפניכם אלפי נקודות ירוקות על ה-"שמיים" השחורים, כגלקסיה עצומה שמקיפה אותנו מכל הכיוונים. אלו הן התולעים הזוהרות, תולעים קטנות באורך של 3 סנטימטרים המאירות כמו גחליליות באמצעות תגובה כימית ייחודית במטרה למשוך אליהן חרקים כמזון.

מערות וואיטומו, ניו זילנד

מערות התולעים הזוהרות \ flickr – 2ilorg \ CC BY 2.0

רעש הולך ומתחזק של מפל מים ירמז לכם על הבאות. את האבובים תשאירו בצד ותמשיכו ללכת לצד המפל וכלפי מטה לעומק המערה תוך כדי שאתם משתחלים בתוך מחילות צרות אל תבהלו מצלופח המערות הענקי שכנראה יעבור לכם בין הרגליים. משם תמשיכו בהליכה עד שתגיעו לאזור בו צריך להתחיל לטפס חזרה מעלה, בחזרה לפתח המערה, אליה ירדתם 5 שעות קודם לכן.

A post shared by Eric Trujillo (@silverkiwi16) on


הטרק התת-קרקעי היה חוויה  שלא דומה לשום דבר שחווינו בעבר, שמשלבת סנפלינג, ראפטינג אבובים בתוך מערה, צפייה ברבבות תולעים זוהרות, השתחלות במערות ובסופו של דבר גם טיפוס על סלעים. הטרק לא מומלץ לקלסטרופובים אבל גם לא נדרשת רמת כושר גבוהה. קיימים מסלולים ארוכים יותר,כולל מסלול של יום שלם מתחת לאדמה ואפילו מסלול הכולל לינה מאה מטרים מתחת לפני השטח.

 

 

מילון האקסטרים השלם: אומגה ביערות הגשם
מילון האקסטרים השלם: סנפלינג מפלים
10 בתי המלון הכי מיוחדים בעולם
לעוד רשימות, מצעדים וטיפים של ערוץ הטיולים

 

תמונה ראשית: flickr \ Donnie Ray Jones \ CC BY 2.0

מילון האקסטרים השלם: טרק אל בטן האדמה בניו-זילנד
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים