תנועות העובר מתחילות להיות מורגשות סביב שבוע 20 בהריון ראשון, ולעיתים עוד קודם לכן בהריון חוזר.
בהתחלה התנועות מרגישות כמו פרפרים בבטן ובהמשך התנועות הופכות לקלות יותר לזיהוי וניתן, לעיתים, גם לראות אותן על פני הבטן ולהרגיש אותן בהנחת יד על הבטן.
מעקב של האישה אחר תנועות העובר שלה הינו חלק חשוב במעקב ההריון, שכן חוסר תחושת תנועות יכול לעיתים להעיד על מצוקת עובר.
חשוב לדעת שהעובר נמצא במחזורי שינה וערות של כחצי שעה כל פעם, לאורך כל היממה, כך שיתכן, למשל, שהוא לא יזוז במשך חצי שעה כי הוא פשוט ישן. הוא הרי לא זז כל הזמן.
בדרך כלל נשים חשות את עוברן לאורך היום בלי לכוון לכך, הן פשוט שמות לב שזה קורה מדי פעם. לעיתים כשאנחנו עסוקות יותר, אנחנו פשוט לא שמות לב, ואז בערב, בשעת מנוחה, אנחנו פתאום כן מרגישות, רק משום שאנחנו פנויות לשים לב, ולא בגלל שהעובר זז יותר בערב או במנוחה.

לעיתים נדרש מעקב מכוון אחר תנועות העובר. למשל, אם אשה חוששת פתאום שהעובר זז פחות מהרגיל, או אם האשה היתה מאושפזת וכעת היא במעקב צמוד יותר, או אם יש סיבוכי הריון מסוגים שונים – נדרש מעקב תנועות עובר יזום.
בדרך כלל הנשים מודרכות לעקוב אחר התנועות שלוש פעמים ביום. כאשר האשה מתרכזת בתנועות, עליה להיות מרוכזת ממש בתנועות ולא עסוקה בדברים נוספים, שכן אז היא לא תשים לב לתנועות כשהן מתרחשות.
כלומר, מעקב אחר התנועות צריך להתבצע בחדר שקט, ללא טלויזיה או רדיו, תוך שמירה על ריכוז ושלווה.
כדאי לאכול ולשתות לפני מעקב התנועות ולשכב על הצד עם ידיים על הבטן למשך כחצי שעה.
אם העובר זז ולא משנה כמה תנועות בדיוק (שכן כל אחד סופר קצת אחרת) אז המצב תקין. אם, לעומת זאת, האישה מבצעת את כל סדר הדברים אך לא חשה תנועות עובר כלל – כדאי לגשת להבדק על ידי רופא.

בכל מקרה, כדאי לדעת שברוב המקרים שהאם חושבת שהעובר לא זז, הכל בעצם בסדר והיא פשוט לא חיכתה מספיק או לא שמה לב. לעיתים נדירות, כשהאשה פונה לבית החולים כי לא חשה תנועות, אנחנו כן מזהים בעיה המצריכה התערבות או השגחה, אך זהו המקרה היוצא מן הכלל.

כל מה שרצית לדעת על מעקב אחר תנועות עובר בהריון
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים