מתי תינוקות מתחילים ללכת? רוב הילדים מתחילים ללכת סביב גיל שנה. יש כאלה שמתחילים ללכת בגיל תשעה חודשים, בהתחלה עם עזרה של חפצים, ובהמשך, לבד. יש ילדים שמתחילים ללכת רק בגיל שנה וחצי. כל הטווח הזה נחשב תקין.

מהם המאפיינים של צעדים ראשונים? ההליכה הראשונית היא הליכה "על בסיס רחב", כלומר צעדים גדולים ומגושמים, עם מרווח גדול בין הרגליים. פלג הגוף העליון של הילד מסתובב עם כל צעד. כף הרגל חובטת ברצפה באופן שטוח. כף הרגל והאצבעות לפעמים נוטות פנימה ולפעמים נוטות החוצה. הברכיים לרוב מכופפות, וגם קצת "נמשכות" כלפי חוץ, ולכן המראה הכללי מתאים למה שנקרא "באוו-לג" (באנגלית), כלומר, כמו קשת שנוטה כלפי חוץ.
אחרי כמה חודשים בודדים של אימון בהליכה, התנוחה של הברכיים וכפות הרגליים משתפרת, וההליכה נראית יותר ישרה ונכונה.

מה קורה אם ילד בן שנה וחצי עדיין לא הולך יציב? מכיוון שמדובר ב"גבול העליון" של התחלת ההליכה, מצד אחד, רוב הסיכויים שהכל בסדר, והילד רק צריך עוד כמה חודשי אימון קצרים, ואז ההליכה שלו תהפוך להיות יותר מדוייקת וסימטרית. מצד שני, בהחלט אפשר וכדאי לגשת לרופא הילדים לצורך בדיקה והערכה בסיסית של ההליכה. רק לוודא שהכל בסדר. רופא הילדים יסתכל על הילד הולך באופן "חופשי", ואז יבדוק יותר לעומק, למשל טווח תנועה של מפרקי הגפיים התחתונות, ויבדוק גם את כוח השרירים. במידה ויהיה ממצא חריג כלשהו, כנראה יפנו אתכם לבדיקה אצל אורתופד ילדים.
עם ובלי קשר לבדיקת הרופאים, מי שחושש, יכול לגשת לסדנאות התפתחות, לצורך למידה ותרגול, של ההורה ושל הילד.

לסיכום, ההליכה הראשונית של ילדים נראית קצת מצחיקה ומגושמת, והיא לא מאד סימטרית. לרוב זה משתפר על פני כמה חודשים. אבל אם אתם דואגים, אתם בהחלט צריכים לגשת לרופא הילדים, ואולי לאורתופד ילדים, כדי שהם יוודאו שהכל תקין.

צעד ראשון: כל מה שרציתם לדעת על התפתחות הליכה אצל תינוקות
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים