ראיתם פעם שיטפון מקרוב?

מאת: ארז לנדאו
מורה דרך ועורך האתר | "מטיילים בארז ישראל"
צילום וידאו: אריאל תמיר, כפר הנוקדים

 

אזהרה: ציד שטפונות זו חוויה מרגשת ומרהיבה אך גם עלולה להיות מסוכנת ביותר! שימו לב לא להתקדם מעבר לנקודות המומלצות בכתבה זו, להשאר כל הזמן בנקודות גובה ותמיד להשאר עירניים. במקרה וזה טיול השטפונות הראשון שלכם מומלץ לעשות זאת עם מישהו שכבר עשה זאת בעבר ו/או יש לו ידע בנושא. כמו כן, הקפידו לעקוב אחרי דיווחי הכבישים החסומים לפני היציאה לדרך.

בדומה לבקיעת לבה מן האדמה או מפולת שלגים אימתנית, בזמן שיטפון מתגלה כוחו של הטבע במלוא עוצמתו. לשמחתנו המדבר הארצישראלי ונחלי האכזב והאיתן שבו הינם קרקע פוריה לזרימה עוצמתית ברגע שמתרחשים משקעים כבדים בחלקה הדרומי של הארץ.
הנה כמה מוקדים נהדרים ובטוחים לציד שטפונות:

ציד שטפונות מודרך ובטוח
כפר הנוקדים נמצא בבקעת הקנאים שבלב המדבר, בקרבתו נמצאים מספר אתרים בהם ניתן לצפות בשיטפון בבטחה. סיור השיטפונות יתקיים בליווי מדריכים מקצועיים כדי לצפות במחזה המרהיב ובנחלים ובגבים המלאים. בנוסף, בחאן המרכזי והמחומם של הכפר, יתקיימו פעילויות חורף מחממות, קבלת פנים בדואית ועוד.
הסיור יצא בשבת הקרובה (16/12) בשעה 11:00, 20 ₪ למבוגר, 10 ₪ לילד. לאורחי הכפר ללא תשלום. בהרשמה מראש בטלפון או במייל – לפרטים והזמנות: 08-9950097, kfar@khn.co.il.

 

שיטפון מדברי. צילום: יוני גריצנר

שיטפון מדברי. צילום: יוני גריצנר

דרום רטוב
בנגב המערבי ניתן לראות שטפונות מרשימים באזור חבל הבשור ונחל הבשור. נקודה מצוינת לתצפית נמצאת על כביש 232 סמוך לשמורת "בתרונות בארי" שם עובר הנחל מתחת לכביש עצמו.
על-מנת להגיע לנקודת התצפית יש להגיע לצומת רעים וממנה להמשיך כ-250 מטרים לכיוון דרום-מערב, ניתן גם לעלות לתל גמה הסמוך לטובת תצפית גבוהה יותר.
שיטפון בן-גוריון
נקודה נוספת להמשך הציד היא באזור שדה בוקר, לשם כך יש להחנות את הרכב בקבר בן גוריון ולראות את מלמעלה את הנוף של נחל צין הולך ומתמלא במים. אמנם זו נקודה קצת רחוקה מהשיטפון עצמו אך הגובה והזוית בה היא ממוקמת מאפשרים תצפית איכותית ביותר על המים הגועשים.

צילום: גדעון פיזנטי. CC BY 3.0

צילום: גדעון פיזנטי. CC BY 3.0

מדבר יהודה
רכס המצוקים "מצוק ההעתקים" מלווה את השבר הסורי-אפריקאי מצפון הארץ ועד דרומה כאשר במדבר יהודה הוא בא לידי ביטוי בצורה המשמעותית ביותר בצורת מצוקים מדורגים בירידה בהפרש גובה של כ-300 מטר בין מצוק למצוק. בזמן שיטפון התוואי הגאוגרפי הייחודי של הרכס יוצר רצף מפלים מרשים ויפהפה.
אם יש ברשותכם ג'יפ ניתן לעלות לראש "מצוק ההעתקים" ומשם להביט במפלים, אם לא, ניתן לצפות בשיטפון חודר בנקודות מסוימות אל כביש 90 תוך כדי נסיעה עליו.
כמובן שאין לבצע את הנסיעה בכביש 90 אם מדובר בשיטפון חזק ולהקשיב לפני לדיווחי הכבישים החסומים באיזור.

נקודה מרכזית נוספת לצפייה במים השוצפים במדבר יהודה היא בגן לאומי נחל קומראן. סמוך לאתר הארכיאולוגי במקום ישנה נקודת תצפית מרשימה על הנחל, שם תוכלו להבחין במפל המים מגיח מטה. כמובן שאין לרדת לנחל עצמו.


השיטפון בנחל צין שנה שעברה

עין גדי – על בטוח
למי מכם שמשתוקק לחזות בשטפונות אך חושש בהקשר הבטיחותי עין גדי הוא המקום המושלם.   על מנת להגיע לנקודת תצפית מעולה יש להיכנס לקיבוץ ולנסוע לכיוון המלון אשר ממנו יוצאת טיילת המשקיפה על נחל ערוגות שגועש בימי השטפונות. עוד אפשרות היא לעלות לבית ספר שדה עין גדי וממנו ניתן לראות את נחל דוד נשטף כליל.

ציד שטפונות אינו מתאים לכל אחד, הטעות המרכזית של ציידים מתחילים היא זיהוי לא נכון של עוצמת המים, כלומר – מטיילים רואים את תחילת השיטפון ובוחרים להכנס לנחל מתוך הנחה שמדובר רק בזרזיף מים קטנטן כאשר בעצם השיטפון הגדול בדיוק עומד להגיע. אין צורך להכביר מילים על הסכנה והמורכבות הלוגיסטית של מטיילים שנלכדים בשיטפון, אם אתם מרגישים שהדבר בוער בכם אז צאו וצודו את השטפונות רק נקטו את מירב אמצעי הזהירות.

 

לתכנים והמלצות נוספות בעמוד הפייסבוק של ארז לנדאו – Erez Israel

לאתר הבית של ארז לנדאו

מדוע שותקים הנזירים? טיול ואגדה בלטרון
מסלול קליל וכיפי ליד פלמחים
זכרון יעקב למתחילים: המסלול הבסיסי בעיירה המופלאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites