מאת רותם ליברזון

קמח מלא הוא קמח הרבה יותר בריא ובעל ערכים תזונתיים גבוהים יותר, מדובר למעשה בקמח שטחון מכל הגרגיר והוא טוב למערכת העיכול וכמובן מעניק הרגשת שובע גדולה יותר.
אני באופן אישי משתדלת להימנע מקמח לבן שעשיר בגלוטן ואינו בריא בכלל.
כמובן שיש חוקים ברורים לגבי המרת קמח לבן לקמח מלא. חשוב שתדעו שבצק מקמח מלא תופח הרבה יותר לאט מאשר בצק מקמח לבן וגם תהליך הלישה שלו ארוך יותר. יש לנפות קמח מלא בנפה של סולת בגלל צפיפותו.
מעבר לכך שימוש רק בקמח מלא או כל קמח אחר כגון קמח כוסמין או שיפון יתנו תוצאה של מאפה או לחם כבד מאד. אני ממליצה להחליף לא יותר מ – 50% מהקמח במתכון לקמח מלא או במקרה של קמח שיפון רק 30%. שימו לב שאתם מקפידים על לישה ארוכה יותר וזמן התפחה ארוך יותר ואפילו על אפיה בתבנית יותר גבוהה.
ישנם שינויים ביחסי הנוזלים ולעיתים גם בשמרים. אם תרצו לאפות לחם שכולו קמח מלא תצטרכו כמובן מתכון מיוחד ויש כאלו מצויינים. בעוגות אפשר להשתמש בקמחים אחרים מלבד קמח מלא כגון קמח שקדים או קמח כוסמין שיותר עדינים ומתאימים לאפיה.
קמח חומוס וקמח הטפיוקה הם קמחים מעולים, איתם אפשר להכין כופתאות ומיני בצקים עדינים. בקיצור, היום ישנם המון תחליפים לקמח הלבן הבסיסי ואין צורך להשתמש רק בו. מקווה שתוכלו לאפות לחמים ומאפים בריאים יותר ומזינים יותר.

תכנים נוספים של רותם ליברזון

מידה כנגד מידה: איך מחליפים קמח לבן בקמח מלא?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים