יוצאים מהבית: טיול פריחה בעקבות אדמונית החורש 2

מה עושים בחג? נוסעים לצפון ליהנות מפריחה מרהיבה

אורלי גנוסר I עיתונאית תיירות, מורת דרך ובעלת מגזין 24hrstrip

רגע אחרי ארוחת החג, ארבע כוסות וסיפור ההגדה, מגיע זמן לטיול חגיגי לא פחות, והפעם כדי לפגוש את הפרח הכי חגיגי שיש – אדמונית החורש.

האדמונית, בזכות שילוב של כמה גורמים, היא אחד הפרחים הכי מיוחדים שפורחים בארץ, צמח נדיר שנמצא בסכנת הכחדה, אשר פורחת לפרק זמן קצר מאוד ובתא שטח מצומצם ביותר. כמו בטבע, זמן הפריחה של האדמונית תלוי בתנאי מזג האוויר, אבל בגדול התאריך הרשמי נקבע לאמצע אפריל, כך שפריחתה כבר החלה. מזג האוויר גם קובע את אורך חייה שמגיע בשיאו לשבועות בודדים וכך נפתח בימים אלה חלון ההזדמנויות.

IMG_6274

האדמונית ידועה ביופייה המשכר והמיוחד ובצבע העז שלה שהוא לא אדום, למרות שמה, גם לא בורדו ואפילו לא סגול, אלא שילוב הורס של כל אלה שמתלכדים ביחד לכדי הרמוניה סוערת. המסקנה המתבקשת היא שחופשת חג הפסח היא הזדמנות נדירה לא פחות, להעמיס את המשפחה, ולצאת לטייל בעקבות האדמונית ועל הדרך להתבשם מהאביב ומהטבע.

כדי ליהנות מפריחתה המלבבת, צריך למהר ולבקר בהר הלל אשר בגוש הרי מירון. הר מירון מתנשא לגובה של למעלה מ-1100 מטרים ונחשב להר הגבוה בארץ, כאשר רק החרמון גובר עליו. אבל למעשה מדובר ברכס הרים יפה שמשמש גם אגן ניקוז לכמה נחלים כמו נחל כזיב אשר זורם משם מערבה, או נחל צלמון שזורם דרומה ומזרחה. ההר השני בגובהו בגוש הרי מירון הוא הר הלל ובו נמצאת אוכלוסייה לא גדולה של אדמונית החורש, חבויה במעבה היער שמהווה בין היתר את גבול תפוצתה הדרומי. אגב עוד סיבה לסכנת ההכחדה היא העובדה שלא כל הצמחים פורחים מדי שנה, אלא רק חלקם ולכן הריבוי מוגבל.

IMG_6276

איך מגיעים?

תחילת המסלול היא בפאתי הכפר בית ג'אן, וכשנכנסים אליו יש שילוט המוביל מזרחה – עקבו אחריו. ביציאה מהכפר, מתחבר הכביש לשביל מסומן בכחול שממשיך לנוע מזרחה לכיוון הר הילל. כעבור כקילומטר וחצי יש מפגש עם שביל מסומן ירוק – פונים אליו ימינה ונכנסים לרחבת חניה. מכאן מתחיל הטיול הרגלי. חוזרים לשביל הכחול וממשיכים אתו עוד כ-200 מטרים עד שפוגשים בשביל שאינו מסומן הפונה ימינה. מהנקודה הזו מתחיל מסלול מעגלי כך שלא ממש משנה היכן מתחילים והיכן מסיימים. האפשרות הראשונה היא לפנות ימינה וכעבור כקילומטר להיכנס שמאלה ליער בשביל מסומן שחור שבקצהו מתחבר לשביל הכחול ואתו חוזרים. או ההפך, להמשיך בכחול ולפנות ימינה לשחור החוזר חלילה.

כך או כך, לאורכו של השביל השחור אי שם במעבה היער, תמצאו את שביל האדמוניות ותנו לקסם לעבוד. הריכוז הגדול שלהן נמצא באזור עם מדרגות העץ, כדאי לחפש היטב מימין ומשמאל, אבל אנא הישארו רק על השביל, אל תסטו כדי לא לרמוס בטעות צמחים שטרם פרחו, ובעיקר כדי שבשנה הבאה, הן תפרחנה שוב.

טיול נעים וחג אביב שמח!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites