לפני זמן קצר הודיע שר הבריאות כי החל משנת הלימודית הנוכחית, תשע"ז, יקבלו תלמידי כיתות ב' חיסון נגד מחלת השפעת במסגרת חיסוני השגרה הניתנים בבתי הספר. מדובר בתכנית מודולרית שתוסיף שכבת גיל אחת מדי שנה עד לכיסוי 5 שכבות גיל בסיומה.
במשרד הבריאות מעריכים כי נגיף השפעת מביא לריבוי ממשי של מקרי תחלואה כל שנה, כולל תחלואה קשה ואף מקרי פטירה, ולכן מתן חיסונים אלו יהיו המענה הטוב ביותר הקיים להגנה על האוכלוסייה מפני שפעת.

לדברי משרד הבריאות, תלמידי בית ספר נמצאים בקבוצת סיכון לחלות בשפעת ומהווים גורם עיקרי בהפצת המחלה לקהילה. המשרד הגיע להחלטה על מתן החיסון בין היתר בעקבות נתונים שנאספו באנגליה מהם עולה כי תכנית לחיסון ילדי בית ספר, בעונת החורף  2014-2015, הביאה לירידה של כ-94% בביקורי רופא בעקבות מחלת השפעת באזורים בהם ניתן החיסון, 74% ירידה בביקורים בחדרי המיון עקב שפעת, וירידה של 93% באשפוזים. כמו כן, נצפתה ירידה במדדים אלה גם בקבוצות גיל שלא חוסנו, בעוצמה פחותה. חיסון ילדי בתי הספר נגד השפעת הגן על הילדים ועל הסובבים אותם.

לתשומת לב ההורים – יש לעדכן את אחות בית הספר במקרים הבאים:

  • אם ביום מתן החיסון הילד סובל ממחלת חום- במקרה זה עשויה האחות להחליט שמתן החיסון יידחה עד להחלמה.
  • אם לילדכם הייתה תופעת לוואי לאחר מנה קודמת של חיסון נגד שפעת.
  • אם לילדכם אלרגיה לביצים.
  • אם ילדכם קיבל חיסון נגד שפעת מה- 01.09.16 ואילך.

למידע זה חשיבות גבוהה לצורך קבלת החלטה על ביצוע החיסון.

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של החיסון כוללות: נפיחות, אודם וכאבים במקום ההזרקה – אלה חולפים בדרך כלל בתוך יממה מההזרקה. לעיתים ייתכן חום, צרידות, שיעול, כאבי שרירים, או עייפות כיום עד יומיים לאחר החיסון.

יש לציין כי ילדים שמקבלים חיסון נגד שפעת בפעם הראשונה צריכים לקבל שתי מנות בהפרש של חודש. במקרה שהילד מתחסן לראשונה, יש להשלים את המנה השנייה במסגרת קופת החולים, חודש לאחר המנה הראשונה. במידה והילד חוסן בעבר נגד שפעת אין צורך במנות נוספות לשנה זו.

מומלץ לקרוא גם:

מהי מחלת השפעת, לאילו סיבוכים היא עלולה לגרום ואיך מתמודדים איתה?

מחקר אוסטרלי מצא: חיסון נגד שפעת בהריון – מקטין את הסיכון ללידת תינוק מת

 

שר הבריאות: חיסונים נגד שפעת ינתנו לילדים בבתי הספר
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים