מה לעשות עם תינוקות ופעוטות בזמן הטיסה?
טיסה ארוכה היא דבר קשה, למבוגרים ועוד יותר לילדים. בכל גיל ילדים מתנהגים אחרת בזמן טיסה. ילדים רכים ממש, בני חודשים בודדים, לרוב בכלל אינם מודעים להיותם במטוס, ורוב הסיכויים שיתנהגו כרגיל, וישנו ויאכלו כרגיל. ילדים קצת יותר גדולים, כאלה שכבר זוחלים או הולכים, לא יהיו מאד מרוצים מהיותם "כלואים" במושב ההורים, או במושב המיוחד שניתן להזמין לילדים, ועלולים להפגין אי שקט.

כל זה מתגבר במיוחד בזמן ההנמכה לקראת הנחיתה, שאז נוצר לחץ באוזניים. אנחנו, המבוגרים, יודעים ללעוס מסטיק או לבלוע או לשחק עם שרירי הלוע, ו"לפתוח" את האוזניים כדי להקל על הלחץ. ילדים אינם יודעים לעשות זאת ולכן צריך לעזור להם. ראשית אפשר לתת להם לאכול – לינוק, או לשתות בקבוק. תנועות היניקה מפעילות שרירים בחלל הפה, שפותחים את התעלה המווסתת את הלחץ באוזניים, וכך מקלות על הגודש. במקרים יותר קיצוניים אפשר גם להשתמש בטיפות אוזניים לאילחוש כאב אוזניים. את אלה אפשר לקנות גם ללא מרשם רופא.

פרט לכך, כדי להרגיע ילדים בטיסה באופן כללי, יש הורים שנותנים תרופה נגד אלרגיה בזמן הטיסה. תופעת הלוואי הרצויה, במקרה הזה, של התרופות האלו, היא עייפות. וככה ילדים יהיו רגועים ולעיתים אפילו ישנו בזמן הטיסה או חלק ממנה. לא אגיד אם אני בעד או נגד, מה גם שבטח אין תשובה נכונה לשאלה הזאת, אבל אני מזכיר את זה כאן כי אני יודע שהרבה הורים עושים זאת. וכל אחד יכול להחליט בעצמו אם זה מתאים לו.

אולי כדי לא לסמם את הילדים, כדאי להצטייד במשחקים המתאימים לכל ילד לפי גילו. כדאי גם להצטייד במזון שהילד אוהב, ולא להסתמך רק על מה שיש במטוס.

מה כדאי לקחת לחופשה עצמה בחוץ לארץ?
ראשית, יש לקחת תרופה להורדת חום ונגד כאבים. אפשר סירופ, אפשר נר. בנוסף, היות שאנחנו נוסעים למקום זר ורחוק, כדאי תמיד להצטייד בתרופה נגד אלרגיה, לשימוש במקרה ותהיה אלרגיה כלשהי, למזון או צמח במקום החדש. אני גם לרוב ממליץ על טיפות נגד כאב אוזניים, וגם טיפות לדלקת עיניים. כדאי גם לקחת משחה אנטיביוטית לטיפול בפצע שנראה לא יפה.

לא לשכוח, כמובן, לקחת תרופות קבועות שהילד לוקח: למשל משאפים, או מזרק אינסולין, או הורמון גדילה, או כל דבר אחר.

והכי חשוב: ביטוח רפואי.
אנחנו מקווים שהחופשה תהיה בריאה וכיפית, אבל ילדים עלולים לחלות, ובמידה והילד נראה לא טוב יש לפנות לסיוע רפואי: רופא של המלון, או בית חולים אזורי. נקווה שזה לא יקרה, ו… חופשה נעימה!

הדרך הקלה והבריאה לטוס עם תינוקות וילדים קטנים לחו"ל – כל הטיפים של רופא הילדים
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים