פולאט הוא סוג של ויטמין B, הקיים באופן טבעי במזונות כמו ירקות עליים ירוקים ותפוזים. חומצה פולית היא הצורה הסינטטית שלו, שניתן לקבל בכדורים או במזון מועשר.
לכל ציבור הנשים בגיל הפריון מומלץ לצרוך חומצה פולית. היתרון המרכזי בשימוש בחומצה פולית בגיל הפריון היא הפחתה בשיעור המומים העובריים.
המום העוברי המרכזי שהסיכון לו יורד משמעותית באשה שנוטלת חומצה פולית, עוד קודם הכניסה להריון ותוך כדי השליש הראשון להריון, הוא מום של מערכת העצבים המרכזית של העובר.
דוגמה למום כזה הוא ספינה ביפידה (spina bifida), זהו מום בו יש חוסר איחוי מושלם של עמוד השדרה. מאחר שתהליך הסגירה מתרחש במהלך השליש הראשון להריון, מומלץ לכל הנשים לקחת חומצה פולית עוד טרם ההריון ולמעשה לאורך כל התקופה בה הן פוריות. המינון תלוי בגורמי סיכון של האשה ונע בין 400 מק"ג ל- 5 מ"ג ליום. למשל, נשים עם ילד בבית עם מום כזה או נשים עם מחלת האפילפסיה צריכות 4-5 מ"ג ליום.

מעבר לנושא הפחתת מומים בעובר, יש לחומצה פולית יתרונות נוספים: ראשית, כנראה שחומצה פולית מפחיתה סיכון למומים נוספים. שנית, יש כמה עדויות (אם כי זה לא חד משמעי) שטיפול בחומצה פולית מפחית סיכון להפלות, ללידה מוקדמת ועוד. והרי זה ויטמין שהטיפול בו הוא בטוח, פשוט וללא תופעות לוואי.
ולכן לקחת חומצה פולית בגיל הפריון באופן קבוע זה רעיון מצויין ללא קשר להפלה שהיתה ואולי גם עם קשר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites