לרגל יום האיידס הבינלאומי: סיפורו הטראגי של האיש הראשון שהפיץ את מגיפת האיידס 0

Gaetan_Dugas

"חולה האפס", גטאן דוגאס, בן 30 במותו מאיידס

לרגל יום האיידס הבינלאומי החל היום, אנו משתפים אתכם בסיפורו הטראגי של גטאן דוגאס, שהיה גם סיפורה הטראגי של האנושות כולה בסוף המאה ה- 20'.
גטאן דוגאס היה גבר קנדי צעיר ונאה, דייל בחברת התעופה "אייר קנדה".
דוגאס מכונה "חולה ה- 0" של מגיפת האיידס בעולם המערבי, כלומר – הוא החולה הראשון במחלת האיידס, שהפיץ את המחלה בעולם המערבי, מבלי לדעת, עד שהפכה למגיפה שגבתה את חייהם של רבים.
דוגאס חי חיים מתירניים מבחינה מינית, ובמסגרת תפקידו כדייל, ביקר במדינות רבות בעולם, שם קיים יחסי מין עם שותפים רבים.
דוגאס היה הומוסקסואל וזוהי הסיבה לכך שבשנים הראשונות להתפרצות מגיפת האיידס בעולם היא היתה, בעיקר, נחלתם של גברים הומוסקסואליים, שהעבירו את המגיפה בינם לבין עצמם.
דוגאס עצמו נפטר מאיידס ב- 30.3.1984, בטרם מלאו לו 31 שנה.

gia

אנג'לינה ג'ולי בתפקיד דוגמנית העל ג'יה קרנג'י, בסרט "ג'יה" שנעשה בהתבסס על חייה הקצרים

מחלת האיידס נתגלתה לראשונה במדינות המערב בסוף שנות השבעים של המאה הקודמת, ומאז הפכה לאחת המחלות המוכרות והנחקרות ביותר. נגיף ה- HIV הגורם לאיידס זוהה לראשונה בשנת 1981.
בשנות השמונים והתשעים, נפטרו חולים רבים ממחלת האיידס, ביניהם ידוענים כמו פרדי מרקיורי סולן להקת "קווין", כוכב הקולנוע רוק הדסון, הצייר האמריקאי קית' הרינג, סופר המדע הבדיוני אייזק אסימוב, דוגמנית העל הראשונה ג'יה קרנג'י, והזמרת הישראלית עפרה חזה. רובם נדבקו כתוצאה מיחסי מין לא מוגנים, וחלקם כתוצאה משימוש במזרקי-סמים מזוהמים או כתוצאה מקבלת תרומות דם מזוהמות בנגיף.
המחלה גבתה, עד כה, את חייהם של עשרות מליוני בני אדם ברחבי העולם, אך בשנים האחרונות, בזכות התקדמות המחקר בתחום, הפכה המחלה למחלה כרונית, עבור כל מי שידו משגת את קוקטייל תרופות האיידס המפורסם.
במדינות אפריקה העניות, לעומת זאת, עדיין מתים מליוני בני אדם מהמחלה, ותינוקות רבים נולדים כשהם נגועים בנגיף.

כתוצאה מהפיכתה של מחלת האיידס למחלה כרונית בעולם המערבי, היא נתפשת כפחות מסוכנת ומפחידה משהיתה בעבר. עקב כך, מחקרים אפידמיולוגיים וסקרים נרחבים מגלים נתונים מדאיגים: שיעורי ההדבקות במחלה בעולם המערבי הולכים ועולים ומתפשטים לכלל האוכלוסיה, וזאת עקב קיום יחסי מין לא מוגנים, על ידי מי שאינם מרגישים מאויימים ממחלה ש"כבר לא מתים ממנה".

התמונות מתוך דף הפייסבוק לזכר פרדי מרקיורי וערך הויקיפדיה של גטאן דוגאס.

לרגל יום האיידס הבינלאומי: סיפורו הטראגי של האיש הראשון שהפיץ את מגיפת האיידס
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים