מחקר ישראלי מצא: הקשר בין סוכרת הריון לאוטיזם, אפילפסיה ושיתוק מוחין בתינוק 3

ממחקר חדש שנערך בבית החולים סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב, עולה לראשונה כי קיים קשר ישיר בין סוכרת הריונית לבין סיבוכים נוירולוגים ארוכי טווח לילודים. הקשר נמצא חזק באופן מובהק בקרב נשים שלא היו מאוזנות על-ידי דיאטה.

המחקר פורסם בחודש שעבר (מרץ 2016) בכתב העת המדעי American Journal of Obstetrics and Gynecology, ובו נמצא כי סוכרת הריונית מהווה סימן לסיכון מוגבר לתחלואה נוירולוגית של הילודים בקרב נשים שלא היו מאוזנות על-ידי דיאטה בזמן ההיריון.

סוכרת הריונית מוגדרת כאי סבילות לגלוקוז, המאובחנת בזמן ההיריון ומוגבלת לתקופה זו בלבד.
נכון להיום, ההערכה הרווחת בספרות הרפואית היא כי כ- 6% עד 7% מכלל הנשים ההרות סובלות מסוכרת וכי ב- 90% מהמקרים מדובר בסוכרת הריונית. יחד עם זאת, נשים אלו מייצגות קבוצה בעלת סיכון משמעותי לפתח אי סבילות לגלוקוז גם בהמשך חייהן (במעקב של 20 עד 30 שנים – מעל 50% מהנשים שסבלו מסוכרת הריון יהפכו לסוכרתיות).

במחקר עקבו החוקרים אחר נשים שילדו בבית החולים סורוקה במהלך השנים 1991-2014. מעקב ארוך טווח בוצע אחר הילדים שנולדו לאותן נשים, עד שהגיעו לגיל 18. התחלואות הנוירולוגיות שנבחנו בילדים אלה כללו: אפילפסיה, שיתוק מוחין, אוטיזם ועוד.
במשך התקופה הנבחנת, מעל 230 אלף נשים ילדו בבית החולים סורוקה, מהן ל- 5.4% הייתה סוכרת הריונית (סה"כ 12,642 נשים).  יש לציין כי רב הנשים היו מאוזנות על ידי דיאטה בלבד (סה"כ 10,076 נשים), אך 2566 נשים הזדקקו לטיפול תרופתי.

החוקרים מצאו קשר ישיר בין הסוכרת ההריונית של האם לתחלואה נוירולוגית של הילדים: שיעור התחלואה בקרב ילדים לנשים ללא סוכרת הריונית היה 1%, שיעור התחלואה עלה ל- 1.4% בסוכרת שטופלה על ידי דיאטה בלבד, ול- 1.7% בקרב ילודים לנשים עם סוכרת שאוזנה רק על ידי תרופות. כל התוצאות נשמרו מובהקות גם לאחר נטרול גורמים אחרים כדוגמת השמנת יתר אימהית, גיל היולדת בלידה, והזמן שעבר מהלידה לתחלואה.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בבית החולים סורוקה אמר כי "תוצאות המחקר מחזקות את העובדה שלסביבה הרחמית חשיבות עצומה לא רק על תחלואה מידית של הילודים אלא גם על תחלואה ארוכת טווח. התוצאות מבליטות את חשיבות איזון הסוכר כאשר מאובחנת סוכרת הריונית, כי כפי הנראה לערכי סוכר גבוהים עלולה להיות השפעה על סיבוכים נוירולוגים ארוכי טווח".

בתמונה: גב' קירה נחום-זקס, תלמידת שנה שישית בביה"ס לרפואה, ופרופ' אייל שיינר, שהציגו את המחקר בכנס למיילדות באטלנטה.

מחקר ישראלי מצא: הקשר בין סוכרת הריון לאוטיזם, אפילפסיה ושיתוק מוחין בתינוק
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים