ללטף את מובי דיק: לוויתן גדול סנפיר ועוד יופי עוצר נשימה מהוואי 13

כתיבה וצילום: עינב ברזני 
צלם טבע | כתב ומרצה על סיפורי מסע סביב העולם

 

נרחיק 19,000 ק"מ מישראל, למקום שבו השמש נצחית גם בחורף, המדינה ה-50 של ארה"ב. זו המדינה היחידה בארצות הברית ששטחה ממשיך לגדול, בשל פעילות געשית. באי הגדול ששטחו כמחצית משטחה של ישראל, נמצא הפארק הלאומי וולקנוס, בו הר הגעש הפעיל ביותר בעולם עדיין ממשיך התפרצות שהחלה לפני יותר מ-30 שנה, בתחילת 1983 והיא כרגע ההתפרצות המתועדת הארוכה ביותר בהיסטוריה. בפארק ניתן לצפות בלבה חיה ואדומה, במיוחד עם רדת החשיכה. המקומיים מאמינים כי הר הגעש הוא ביתה של אלת הר הגעש פלה. האגדה מספרת כי התפרצויות מתרחשות בכל פעם שהאלה כועסת.

 

IMG_4468 (Large)

IMG_5804c (Large)

קוואי הוא הצפוני באיי הוואי, מלא במצוקים עוצרי נשימה, צמחייה טרופית ירוקה לצד מפלי מים גבוהים, זו כנראה הסיבה שהסרטים פארק היורה, אינדיאנה ג'ונס והסדרה אבודים צולמו בדיוק כאן.

הדרך המומלצת לחוות את הנוף של חוף המצוקים נה פאלי הדרמטי בצפון האי, היא בטיסת הליקופטר. זו אחת החוויות הגדולות ביותר שיש להוואי להציע.


IMG_4658 (Large)

IMG_4972 (Large)

IMG_5158 (Large)

IMG_5169 (Large)

IMG_5207 (Large)

IMG_4272 (Large)

לא רק הרי געש, מצוקים דרמטיים וצמחייה טרופית, החוויה שהוואי מספקת תחת המים אולי עולה על זו שנמצאת מעל לפני הקרקע. אלמוגים, דגים טרופיים, צבי ים דולפינים ולוויתנים. מאז ומתמיד הוקסמתי מהענקים העדינים שמנווטים באלגנטיות בין האוקיינוסים. לווייתנים גדולי סנפיר "האקרובטים של האוקיינוס" הם המרתקים ביותר. בשיט בסירת גומי באי מאווי בהוואי, צפיתי בהם קופצים כשכל גופם מעל פני המים, שוחים באלגנטיות תחת המים, יוצרים קשר עין ואף שרים.

לווייתנים גדולי סנפיר נודדים יותר מכל יונק אחר. מנווטים ברמת דיוק מסתורית עם סטייה של פחות ממעלה אחת על פני מאות קילומטרים. חוקרים מעריכים כי הלווייתנים משלבים לפחות שני מנגנוני נדידה: השדה המגנטי של כדור הארץ בשילוב עם מיקום השמש, ויש הסוברים שהם אף מנווטים באמצעות מפות כוכבים.

תחת המים נראה כאילו הם רוקדים, מסתובבים בתנועות עדינות, פעם מחדדים את ראשם כלפי מעלה, ופעם מתגלגלים באמצעות סנפיריהם הארוכים.

בדרך חזרה לחוף, ספלאש מים אדיר ועוד שניים שהגיעו אחריו, כששמונה עשר טון התעופפו באוויר, הותירו חיוך ענק על פני. עד היום צרובה בראשי הרגשת פרץ אדרנלין מלווה בחוסר נשימה, כשהענק העדין הסתכל היישר לתוך עיני. לרגע אחד, נראה היה לי, כאילו קרץ ואפילו חייך בזוית הפה הגדול ביותר שראיתי בחיי.

DCIM101GOPRO

DCIM101GOPRO

IMG_5642 (Large)

IMG_5987 (Large)

IMG_5988 (Large)

IMG_5989 (Large)

IMG_6041 (Large)

IMG_6052 (Large)

IMG_6055 (Large)

 

ועוד קצת מהעולם הימי של הוואי – 

DCIM101GOPRO

DCIM101GOPRO

IMG_0369 (Large)

IMG_5051c (Large)

DCIM101GOPRO

DCIM101GOPRO

לאתר של הצלם עינב ברזני

ליצירת קשר – einav51@gmail.com

ללטף את מובי דיק: לוויתן גדול סנפיר ועוד יופי עוצר נשימה מהוואי
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים