פירות הם מקור נפלא לויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. נוגדי החמצון הם מעין “חיילים טובים” הנלחמים בחומרים מזיקים, המכונים רדיקלים חופשיים של חמצן. הרדיקלים החופשיים נוצרים בגוף באופן טבעי, כתוצר לוואי של תהליכי החיים בהם מעורב חמצן, הפוגע בתאים, בחלבונים, בשומנים חיוניים ובחומר התורשתי (DNA).
נוכח התועלת הבריאותית הגדולה של נוגדי-החמצון, מומלץ בכל הגילים לכלול אותם בתפריט. מזונות אלה משפרים את תפקודי המוח, מקטינים את הסיכון לחלות במחלות-לב וכלי-דם, מסייעים במניעת סרטן, ואף מעכבים חלק מתהליכי ההזדקנות.

לכל פרי ופרי יש הרכב שונה של ויטמינים ומינרלים. בקבוצת הצבע האדום נמצא חומר שנקרא ליקופן, הנמצא בעיקר בעגבניות. הליקופן הוא נוגד חמצון יעיל התורם להגנה מפני מחלות סרטן, מחלות לב, כלי דם ועוד. פירות נוספים, עתירי נוגדי חמצון אדומים, הם תפוח אדום, תות שדה, דובדבנים, פירות יער אדומים ורימונים.
קבוצת נוספת היא בעלת הצבע הכתום, בטא-קרוטן, שנמצא במלון כתום, נקטרינה, מנגו, משמש, אפרסק ועוד. פירות אלה משמשים כמקור לויטמין E, התורם לשמירה על הראייה ולשמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון.
קבוצת פירות היא קבוצת הצבע הסגול, המכילה אנתוציאנינים, שהם נוגדי חמצון חזקים, התורמים להאטת תהליכי הזדקנות, ובמיוחד הזדקנות המוח. בקבוצת הצבע הסגול ניתן למצוא את השזיף, ענבים סגולים ואוכמניות.

בשילוב הפירות בתזונה, חשוב לשים לב לנושאים הבאים:
חשוב מאוד לגוון באכילת הפירות על מנת לקבל את המגוון המקסימלי של נוגדי החמצון.
לאוכלוסיה הבריאה מומלץ להוסיף שלוש עד חמש מנות פרי ביום. “מנת פרי” – הכוונה, למשל, לתפוח אחד או שני שזיפים או רבע מלון או כוס אוכמניות. לעיתים, אכילה גדולה מכך תגרום לעלייה חדה בכמות הטריגליצרידים בדם (קבוצות שומני הדם), ובנוסף, אכילה מוגזמת של פירות עלולה לגרום לבעיות במערכת העיכול, לדוגמה – אכילה מרובה של אפרסמונים תגרום לעצירות, ומנגד אכילה רבה של אבטיח תגרום לשלשולים.

האוכלוסיה שצריכה להזהר באכילת פירות הם חולי הסוכרת. פרוקטוז, סוכר הפירות, הוא חד-סוכר, המצוי בסוגי מזונות שונים, וצריך להזהר ממנו מכיוון שספיגתו בגוף מהירה ביותר. פירות מכילים כמות רבה של סוכר, כמעט שתי כפיות סוכר לפרי אחד, בגודל ממוצע.
מי שסובל מעודף שומנים בדם, סוכרת, בעלי כבד שומני או בהשמנת יתר, מומלץ להפחית עד להימנע מפירות בתזונה. הוספה של שבעה עד עשרה שקדים או חמישה אגוזי מלך למנת הפרי, יגרמו לספיגה איטית יותר של הסוכר וישמרו על רמת סוכר מאוזנת.

One thought on “המלצה של דיאטנית: שילוב בריא ונכון של פירות בתזונה היומית

  1. Pingback: תזונה | Pearltrees

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites