מה זה הליקובקטר פילורי?
הרבה מאוד אנשים סובלים מבעיות במערכת העיכול ואינם מודעים לכך שייתכן שיש להם חיידק שגורם לכל הצרות שהם חשים. חיידק זה נקרא, השוכן במערכת העיכול, נקרא הליקובקטר פילורי.
הימצאותו של הליקובקטר פילורי במערכת העיכול גורמת לתאי הקיבה להפריש חומצה בכמות עודפת, מה שעלול לגרום לכיבים (אולקוס) במערכת העיכול, בעיקר בקיבה, בוושט ובמעי, ואף במקרים חריגים להיווצרות תאים סרטניים בקיבה ובמערכת הלימפה. הדבר המעניין לגבי החיידק הוא, שמחצית מאוכלוסיית העולם מגדלת אותו במערכת העיכול שלה, אך רק לאחוזים בודדים מהאנשים הנושאים את החיידק בגופם – מופיעים תסמינים. מי שסובל מהתפרצות של החיידק יסבול מנפיחות, גזים, צרבות, כאב ולחץ בחלק העליון של הבטן.

אבחון החיידק הליקובקטר פילורי והטיפול בו
אבחון המחלה יעשה על ידי בדיקת נשיפה, בה בודקים את רמת דו-תחמוצת הפחמן, המיוצרת על ידי החיידק. במידה ובדיקת הנשיפה יצאה חיובית והחיידק פעיל, קיים טיפול תרופתי וטיפול תזונתי משולב.
מבחינה תרופתית, הטיפול המקובל בחיידק ההליקובקטר פילורי הינו "טיפול משולש" הכולל שני סוגי אנטיביוטיקה, ותרופה המפחיתה את חומציות הקיבה. חשוב לציין כי טיפול זה, במרבית המקרים, בעל תופעות לואי קשות כגון: גזים, נפיחות ושילשולים. על מנת להקל על התופעות במערכת העיכול יש לתת מקום לטיפול התזונתי.

מבחינה תזונתית, ישנם מספר איסורים: מומלץ להפחית אכילת מאכלים הגורמים להגברת חומציות בקיבה כגון עגבניות, פירות הדר, גמבות, קיווי וכדומה. מדובר בעיקר בפירות ובירקות העשירים בויטמין סי. כמו כן, מומלץ להימנע ממנטה ומשתיית קפאין ואלכוהול.
בנוסף, קיים מחקר שהראה ששילוב של מיץ חמוציות, בנוסף לטיפול התרופתי, הגדיל את שיעור השמדת החיידק מ- 82% ל- 95%. כנראה שנוגדי החמצון שבחמוציות, יצרו מנגנון המונע היצמדות של החיידק לדופן הרקמה במעי, וכך סייע המיץ לנטרול פעילות החיידקים. לדברי החוקרים, מומלץ להוסיף שתי כוסות (500 מ"ל) של מיץ חמוציות לצד טיפול אנטיביוטי כנגד חיידק הליקובקטר פילורי.
כמו כן, מומלץ לאכול ארוחות קטנות כל שעתיים-שלוש, ולהימנע מלאכול נפח גדול בארוחה. ארוחה בעלת נפח גדול תפעיל לחץ על השסתום המפריד בין הקיבה לושט, ומכאן יכול להיות שתוכן הקיבה החומצי יעלה לושט ויגרום לחומציות יתר, צרבות וכיבים.
המלצה נוספת היא להשתדל לאכול מאכלים המכילים עד 5% שומן: גבינות, בשרים כגון סינטה או פילה, כמובן ללא השומן וגם עוף ללא עור ושומן. הסיבה לכך היא, שאכילת מאכלים בעלי אחוזי שומן גבוהים, גורמת להאטה בפעילות העיכול והגדלת כמות החומצה המופרשת מהקיבה.
ולסיום, שימוש בפרוביוטיקה בכמוסות, יכול להקל משמעותית על תופעות הלוואי הן של החיידק הליקובקטר פילורי והן של התרופות המטפלות בחיידק.

הליקובקטר פילורי: כיצד מאבחנים את החיידק וכיצד נלחמים בו?
4.5 (90%) 2 votes

One thought on “הליקובקטר פילורי: כיצד מאבחנים את החיידק וכיצד נלחמים בו?

  1. מנסיוני האישי מלבד התסמינ וכל פעם כדורים סבלתי במשך שנים מכבי בטן כרוניים, 5 פעמים קיבלתי טיפול תרופתי ובכל פעם כדורים חזקים יותר מהפעמים הקודים – עד שעשיתי סריקה מעמיקה בגוגל והחלטתי לקבל המלצות מאנשים שעברו שטיפלו בחיידק בדרך הטבעית, לשלב כדורים אלטרנטיביים – אנסה לקצר וממליצה למי שמענויין .
    חודש ימים לקחתי בבוקר (לפני האוכל) "פוברויוטיקה" 50 בילייאד חיידקים ו"מסטיק גם" 1000מ"ג MUSTIC GUM. (ריפוי הכיבה במעט והכנה לטיפול התרופתי)
    לאחר חודש המשכתי עם הכדורים בשילוב עם הטיפול התרופתי 3 סוגי אנטיביוטיקה למשך 10 ימים והמשכתי לעוד חודש את הטיפול האלטרנטיבי. היום אני מרגישה הרבה יותר טוב אפשר להגיד מצויין לא מרגישה כאבים , יש לי הקלה ותפנית של 180 מעלות לגבי התחושות והכאבים שהיו לי – עדיין לא עשיתי בדיקה לוודא שהחיידק חלף אבל נכין להיום אני לא מרגישה אותו והטיפול הסתיים לפני 4 חדשים ועדיין אין לי תסמינים של החיידק. MUSTIC GUM מומלץ בחום והניב תוצאות טובות לא רק לי להרבה אנשים. אפשר להשתמש גם בדבש HANUCA (אני לא השתמשתי) אבל יש עליו המלצות מאוד גבוהות. בהצלחה לכל מי שמנסה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים