יום המודעות להפטיטיס C: המדינה מזניחה טיפול 1

הפטיטיס C, דלקת כבד נגיפית, היא מחלה שניתן לרפא. אז למה אלפי חולים וכמאה אלף נשאים בישראל עדיין מוצאים עצמם ללא טיפול?

בישראל של 2017, כ-100 אלף איש שהם 2% מהאוכלוסייה, נושאים את נגיף ההפיטיטיס C, דלקת כבד נגיפית או בשמה המוכר יותר- "צהבת". נגיף זה גורם לדלקת כרונית בכבד שעלולה לפגוע בתפקודו, להוביל לשחמת ומהווה הגורם העיקרי לסרטן הכבד ולצורך בהשתלת כבד. אלא שקרוב ל-80% מהנשאים אינם מודעים כלל למחלתם, כיוון שאינם חשים תסמינים כלשהם.

בשנים האחרונות, בזכות פריצות דרך רפואיות ניתן להתמודד עם המחלה בשלביה השונים באמצעות טיפולים תרופתיים אשר ביכולתם לרפא לחלוטין את המחלה ולמגר את הנגיף. טיפולים לחולים בגנוטיפים 1-4 בשלב מתקדם של המחלה נגישים לחולים בישראל וכלולים במסגרת סל הבריאות הממלכתי 2015, אולם רק כ- 10% מהחולים בדלקת כבד נגיפית בישראל טופלו עד היום.

הפטיטיס C הנקראת גם צהבת. צילום: shutterstock

הפטיטיס C הנקראת גם צהבת. צילום: shutterstock

על פי חוליו בורמן, מנכ"ל עמותת "חץ", הארגון הישראלי לבריאות הכבד, "חלק מהחולים אינם מטופלים כי טיפול עבורם לא נכלל בסל הבריאות וחלק אחר לא מופנה לטיפול למרות שכבר אובחן במחלה. חייבים להתחיל לטפל מיידית בכל החולים המאובחנים במערכת. מדובר במחלה שניתן לרפא כיום לחלוטין". בין החולים נמצאים גם חולים עם מחלה מתקדמת הדורשת טיפול דחוף כדי למנוע התפתחות של סיבוכים כמו כשל בתפקוד הכבד, צורך בהשתלת כבד וסרטן ראשוני של הכבד. למרבה הצער גם חולים במחלה בדרגת חומרה קלה אינם זכאים לטיפול הכלול בסל הבריאות וזאת על אף שבפרק הזמן הזה המחלה עלולה להחמיר ולסכן את חייהם.

מדוע, אם כך, המדינה מפקירה את הטיפול בחולים ובנשאי המחלה? פרופ' זיו בן ארי, מנהלת המרכז למחלות כבד בבית חולים שיבא ונשיאת עמותת חץ מוסיפה: "המדינה ומשרד הבריאות אמורים להשלים את המהלך בו החלו בשאיפה להנגיש את הטיפול החדש לכלל החולים במחלה. התרופות הכלולות בסל הבריאות הן פורצות דרך ופועלות כנגד כל הזנים ותת הזנים של הנגיף ולכלל קבוצות החולים השונות. בנוסף, משך הטיפול בהן קצר והן משרות ריפוי מלא מהמחלה ב 90% -100% מכלל המטופלים. טיפול זה צפוי לשחק תפקיד חשוב ביותר בארץ ובעולם במיגור נגיף ההפטיטיס C".

בעייה בסדר גודל כלל עולמי

בשנת 2010 הכריז ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization) על יום המודעות הבינלאומי הרשמי להפטיטיס (World Hepatitis Day) המצוין ברחבי העולם במהלך חודש יולי.

זהו אחד מ-8 ימי מודעות עולמיים המצוינים על ידי הארגון עקב חשיבותם והשלכותיהם על בריאות הציבור ועל מערכות הבריאות, הכורעות תחת הנטל הכלכלי של טיפול בנזקיה המתמשכים. מדובר על בעיה בריאותית ציבורית עולמית מאחר שלפי ההערכה, ישנם כ-180 מיליון אנשים בעולם הסובלים מהמחלה ובכל שנה נדבקים ממנה כ-4 מיליון בני אדם.

מחקרים עדכניים מראים עליה בתחלואה, שיעורי אשפוז גבוהים יותר, ושיעורי תמותה גבוהים פי שלושה מאלו של האוכלוסייה הכללית. בין 20% ל 30% מהחולים הכרוניים בהפטיטיס C מפתחים שחמת כבד, ו-1-4% מפתחים גם סרטן ראשוני בכבד. אחוז התמותה גבוה מאוד בסרטן הכבד, מכיוון שתקופת ההישרדות עם סרטן כבד מוגבלת. כשמדובר על שחמת הכבד, 33% מהחולים עם הפטיטיס כרונית נפטרים תוך 10 שנים.

אופן ההידבקות במחלה הוא באמצעות מגע של דם עם דם הנגוע בנגיף. חשופים לו מי שקיבלו עירוי דם נגוע או מוצרי דם אחרים לפני 92', עולים ממדינות חבר העמים לשעבר, ומי שעשה שימוש בסמים באמצעות מזרק אפילו באופן חד פעמי. קבוצות הסיכון הנוספות למחלה הן חולי כליות המטופלים בדיאליזה, נשאי/חולי איידס, מי שביצע קעקועים או פירסינג באמצעות מחטים ומכשור לא סטרילי, עובדי מערכת הבריאות שנדקרו ונחשפו לדם הנגוע בנגיף ומי שנולד לאם חולה במחלה.

היום, ה-25 ביולי, חל יום המודעות הבינלאומי להפטיטיס C, ויצוין גם בכנסת זו השנה השלישית ביוזמתו של ח"כ יואל רזבוזוב מ"יש עתיד". היום יוקדש לדיונים בנושאים שעל הפרק בוועדות הכנסת השונות, ולנו נותר רק לקוות כי לאור הטיפול החדשני ויכולות ריפוי, ימצאו לנכון היום בירושלים להגביר הילוך ביישום מדיניות מערכת הבריאות. אחרי הכל מדובר במדיניות שאושרה כבר לפני שנתיים, והיא מצילת חיים.

יום המודעות להפיטיטיס C. צילום: shutterstock

יום המודעות להפיטיטיס C. צילום: shutterstock

 

 

 לעמוד התכנית רק בריאות עם אסנת ולפיש

לעמוד התכנית חיים בריא עם רפי קרסו

יום המודעות להפטיטיס C: המדינה מזניחה טיפול
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים