כולסטרול – לא מה שחשבת!
בניגוד לתדמיתו השלילית באוכלוסיה הכללית, הכולסטרול הוא דווקא אבן בניין חיונית לגוף, ולכן לאנשים עם כולסטרול מאוד נמוך – יש בעיות בריאותיות.
אמנם כולסטרול נתפס כקשור מאוד לתזונה לקויה, אך למעשה – רק חלק קטן מהכולסטרול שאנחנו בודקים בבדיקות הדם מקורו בתזונה כזו או אחרת. רוב הכולסטרול שלנו מיוצר על ידי הגוף, ובעיקר על ידי הכבד.

מהם הטריגליצרידים?

הטריגליצרידים הם, בין השאר, תוצרים של משק הפחמימות, ולכן אכילה רבה של סוכרים – מעלה את רמת הטריגליצרידים בדם.

רמה גבוהה של שומנים בדם

גם כולסטרול וגם טריגליצרידים הם שומנים שנמצאים בדם, והם אינם בריאים כשהם נמצאים בעודף.
רמת שומנים גבוהה מדי בדם, עלולה להוביל למחלה מסוכנת שנקראת "טרשת עורקים", הגורמת להיצרות של העורקים ולירידה באספקת הדם לאיברים החיוניים: המוח, הלב, הכליות והגפיים שלנו.
במקרה של טרשת עורקים, עלולה להיווצר פגיעה בלתי הפיכה בגוף, דרך מצב של התקף לב או שבץ מוחי, ולכן חשוב מאוד לאזן את משק השומנים שלנו.
שימו לב – קיימים מצבים בהם רק חלק מהשומנים בדם גבוהים, ואילו החלק האחר תקין, למשל – טריגליצרידים גבוהים וכולסטרול תקין. זה מצב אפשרי בגוף ואינו מלמד על טעות בבדיקת המעבדה.
באנשים שונים, נקבעים הערכים של הכולסטרול הטוב, הידוע כ- HDL, הכולסטרול הרע, הידוע כ- LDL, והטריגליצרידים, על פי הגנטיקה והאנזימים שמייצרים את השומנים הללו או שמפרקים אותם.

מי נמצא בסיכון לטרשת נפוצה?
בנוסף לרמת שומנים גבוהה בדם, גורמי סיכון עיקריים נוספים לטרשת נפוצה הם עישון, יתר לחץ דם וסוכרת.

מתי ממליצים לאזן את משק השומנים בדם?
התשובה תלויה בגורמי הסיכון האחרים. ככל שלאדם יש יותר גורמי סיכון – כך יהיה לנו חשוב יותר להקפיד על איזון ערכי הכולסטרול.

מה צריכים להיות ערכי השומנים התקינים בדם?
באוכלוסיה הכללית, הערכים הרצויים הם: טריגליצרידים נמוכים מ- 150 מ"ג לדציליטר, כולסטרול רע נמוך מ- 130 מ"ג לדציליטר ובקרב אנשים עם גורמי סיכון – נמוך מ- 100 מ"ג לדציליטר.

אולי יעניין אותך גם:
הקדירה הבריאה – פרק 7 – מתכונים לסובלים מיתר שומנים בדם

סובלים מכולסטרול וטריגליצרידים גבוהים? כל מה שרציתם לדעת על שומנים בדם
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים