"בזמן הנורא ההוא ביצעתי אלף הפלות, כעת עלי להביא לעולם אלף תינוקות יהודיים" 1

 

הזוועות שאירעו במהלך שנות ה- 30' וה- 40' של המאה הקודמת, הפכו לחלק משמעותי ומרכזי בעיצוב תודעת העם היהודי ומדינת ישראל, שקמה מיד עם תום המלחמה. רבים מניצולי השואה שאיבדו את כל עולמם, הגיעו לארץ ובנו לעצמם חיים חדשים. בארכיון רמב"ם נשמרו כמה וכמה עדויות לאופן שבו אותם ניצולים הצליחו לעשות את הלא יאומן, ולהמשיך הלאה.

לאחר מלחמת העולם השנייה, נפוצה תופעת הבייבי בום, עם עלייה חדה בשיעור הלידות. באוגוסט 1949, שמונה חודשים בלבד לאחר שנפתחה מחלקת היולדות בביה"ח רמב"ם, נולד בה התינוק האלף, אירוע שנחגג בטקס מיוחד, בהשתתפותם של רבים מבכירי הנהלת ביה"ח, מכובדי האזור ופוליטיקאים. רבים מהתינוקות הללו הביאו שמחה לחייהם של אנשים שאיבדו משפחות שלמות בשואה.

לפי אחת העדויות שנרשמה בספר שיצא לרגל חגיגות 60 שנה להיווסדו של בית החולים, סיפר ד"ר אהרון פרץ, אז מנהל המחלקה הגינקולוגית בבית החולים ובעצמו ניצול מחנה ההשמדה דכאו, שבעת ששהה במחנה ההשמדה, ביצע מאות הפלות בנשים יהודיות, במטרה להציל את חייהן מפני הגרמנים, שהוציאו להורג נשים הרות. ד"ר פרץ צוטט כשהוא אומר: "בזמן הנורא ההוא ביצעתי כאלף הפלות, כעת עלי להביא לעולם אלף תינוקות יהודיים!".

באותם החודשים, הגיעה למחלקת היולדות אישה קטנה וצנומה, שגילה היה קרוב ל- 40. כאשר שאלה אותה אחות חדר הניתוח, ג'ניה לנדסברג, כמה ילדים כבר יש לה, היא ענתה כי זו הלידה העשירית שלה. "בעלה ותשעת ילדיה נספו בשואה, וזו הייתה הפעם העשירית שילדה, אך הפעם הראשונה בחייה החדשים בישראל", סיפרה המיילדת בהתרגשות.

 

"בזמן הנורא ההוא ביצעתי אלף הפלות, כעת עלי להביא לעולם אלף תינוקות יהודיים"
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים