איך ליצור קשרים עסקיים ולהצליח בנטוורקינג 0

בעולם בו הצלחת העסק שלך תלויה ברובו בשיווק, אל תסתמכו על הרשתות החברתיות והיו מוכנים לפעול בדרכים מגוונות. שיעור 3 במדריך: כך עושים עסק

בעידן של חשיפה מוגברת ושיתוף אובססיבי, לעתים נדמה לנו שכל מה שצריך לעשות כדי לשווק עסק זה לפתוח לו דף פייסבוק ו/או חשבון אינסטגרם ולהתחיל לצבור עוקבים. אך שיווק הוא עסק מורכב ועדין, שלא מתרחש רק ברשת אלא גם – ובעיקר – בחיים האמיתיים. אפילו במאה העשרים ואחת.

כאשר שואלים את יועצת התקשורת ענת וילוז'ני מהי צורת השיווק המצליחה ביותר, היא אומרת ללא היסוס: "שיווק מפה לאוזן. כאשר שואלים בעלי עסקים איך לקוחות מגיעים אליהם, הרוב המוחץ אומר שמפה לאוזן, אפילו אם הם עושים פעולות אחרות כמו פרסום בפייסבוק והפצת פליירים. פה לאוזן הוא ערוץ מאד חזק ולכן עסקים חייבים לטפח אותו כבר מההתחלה."

נראה שיש פה פרדוקס: איך אנחנו כבעלי עסק יכולים לגרום ללקוחות להגיע אלינו באמצעות המלצות מפה לאוזן, שכביכול אין לנו שליטה עליהן? כאן נכנסת אמנות הנטוורקינג לפעולה. וילוז'ני מעניקה מספר טיפים שיוכלו לעזור לכל עסק להרחיב את הרדיוס בו נמצאים לקוחותיו הפוטנציאליים באמצעות יצירת קשרים עסקיים.

צרו רשימת דיוור

אחד הנכסים החשובים ביותר לעסק הוא לייצר רשימת דיוור, בה שולחים עדכונים וחדשות על העסק ללקוחות ולקוחות פוטנציאליים. לדברי וילוז'ני, האנשים הראשונים שצריך להוסיף לרשימה, ללא סינון כלל, הם כל אלה שמכירים ואוהבים אותנו –  המשפחה הקרובה, המשפחה המורחבת, חברים טובים ועוד. "לעסקים בתחילת דרכם יש נטייה שלא לשתף את האנשים הכי קרובים אליהם בהקמת העסק וזאת טעות. רשימת דיוור מאפשרת לנו לתקשר עם האנשים הקרובים אלינו ולשתף אותם בהתרגשות שלנו לגבי העסק. ומכאן, לרשימה יש רק פוטנציאל לגדול עם הזמן."

אספו כרטיסי ביקור מאנשים אחרים

לא, זאת לא טעות. וילוז'ני ממליצה לעסקים בתחילת דרכם לקחת יותר כרטיסי ביקור מאלה שהם מפיצים. "מומלץ לאסוף כרטיסי ביקור מהסיבה הפשוטה שהצורך שלנו הוא להרחיב את מעגלי הקשר שלנו. כמובן שיש לתת כרטיס ביקור שלנו למי שמבקש – זה לא סותר. אך ברגע שיש לנו כרטיס של מישהו אחר, יש לנו את הכוח להיות איתו בקשר. אם הכרטיס שלנו אצלו, אנחנו תלויים בו. את הפרטים של האנשים מהם לקחנו כרטיסי ביקור נכניס לרשימת הדיוור שלנו. וכמובן, אם במקרה נזדקק בעתיד לשירות אותו הם מציעים, נדע למי לפנות."

בצעו פילוח של המידע שאתם אוספים

הכינו רשימת אקסל בה מופיעים כל הפרטים שאספתם מלקוחות קיימים ופוטנציאליים באמצעות כרטיסי הביקור, רשימת הדיוור, טופס ההרשמה לאתר וכו'. פלחו את הרשימה לפי הנתונים שחיוניים לעסק שלכם: ימי הולדת, עיר מגורים, מצב משפחתי ועוד. זה יעזור לכם מאד בפעילויות שיווקיות בהמשך, כגון שליחת מיילים מותאמים אישית, הפתעת לקוחות בשי לכבוד יום הולדתם, פרסומות מטורגטות באתר, ועוד.

אל תשכנעו

לעתים קרובות שיווק מצטייר כפעולה של שכנוע: "קנו ממני! אני הטוב ביותר!", אך וילוז'ני מציעה לעסקים לא להתעסק בשכנוע כלל. "יש נטייה לשכנע אנשים שמה שאנחנו שעושים זה טוב ושיבואו אלינו. אך האנרגיה של שכנוע נחווית לעתים קרובות כשתלטנית ולא נעימה וגורמת להסתייגות ולריחוק. אני מציעה לעסקים לא לנסות לשכנע אף אחד, גם אם המוצר או השירות שלכם מדהים. פשוט תיידעו אנשים על המוצר או השירות וככל שתעשו זאת כך תייצרו יותר עניין סביבכם."

הסתובבו במעגלי העניין של הלקוחות שלכם

אם אתם מעוניינים לפגוש את הלקוחות הפוטנציאליים שלכם, כדאי שתסתובבו איפה שהם מסתובבים. "אם יש לי מיזם של פנויים-פנויות, למשל, אצטרף לטיולי טבע של פנויים-פנויות. גם אם זו לא בדיוק כוס התה שלי, זאת כוס התה של הלקוחות שלי. ואני רוצה למצוא את המקומות שבהם הם נמצאים, כדי ליצור אתם קשר."

צרו שיתופי פעולה עם עסקים בעלי קהל יעד דומה לשלכם

דרך נוספת למצוא לקוחות היא חיפוש עסקים בעלי אותו קהל יעד, שאין ביניכם ובינם ניגוד אינטרסים. עם עסקים כאלה כדאי ליצור שיתופי פעולה באמצעותם ניתן להגיע ללקוחות נוספים. "אם אני יועצת תקשורת, למשל, הרי שאשאף ליצור שיתופי פעולה רבים עם גרפיקאים ובוני אתרים, שכן יש לנו קהל דומה של לקוחות."

הצטרפו למעגלי נטוורקינג

במעגלי נטוורקינג נפגשים בעלי עסקים מכל התחומים כדי להכיר זה את זה, לבצע שיתופי פעולה, להציע שירותים אחד לשני ובעיקר – להגדיל את מעגל ההשפעה שלהם. וילוז'ני ממליצה להצטרף למעגלים כאלה וללכת למפגשים ואירועים שהם יוזמים, במיוחד בתחילת הדרך. התועלת שעשויה לצמוח מכך לעסק היא גדולה מאד, ובכל מקרה אין מה להפסיד מכך.

טיפ מנצח לסיום

"הרבה עסקים שמעוניינים לחשוף את העסק שלהם לקהלים חדשים לא מגדירים תקציב לכך או מבצעים הערכה גסה לכך, וזאת טעות. התקציב לכל פעילות שיווקית חייב להיות מוגדר, בין אם מדובר בהפצת פליירים בתיבות דואר או הגעה למפגשי נטוורקינג."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites