הקיץ הגיע.
אפשר לצאת החוצה, ללכת לים ולבריכה ולהנות מכל מה שיש לו להציע, אך אסור לשכוח כי השמש הנעימה יכולה גם לגרום לגופכם ולעורכם נזקים חמורים ובלתי-הפיכים – כוויות, סרטן עור והזדקנות מוקדמת של העור.
המודעות לנזקי השמש נמצאת בעלייה כל הזמן, ועם זאת, המחזה של ילדים, צעירים ומבוגרים, מתרוצצים על חוף הים בשמש קופחת וללא הגנה, או בני נוער שמורחים את גופם בחומרים מעודדי שיזוף, ונשכבים להשתזף בשמש הלוהטת – אינם מחזה כה נדיר.
זה הזמן ללמוד איך להגן על עצמכם מפני השמש בצורה המיטבית ביותר ולא להתבייש להזכיר גם ליקרים לכם, קרובי משפחה וחברים, לשמור על עצמם.

7 צעדים עיקריים להגנה מפני השמש:
1. השתדלו לשהות בחוץ בעיקר בשעות הבטוחות – לפני 10:00 בבוקר ואחרי 16:00 אחר הצהריים – והמנעו ככל יכולתכם משהייה במקום פתוח ולא מוצל בין השעות 10:00-16:00.
2. כשאתם בחוץ – השתדלו לשהות כמה שיותר בצל. אם אתם שוהים במקום פתוח בשעות חמות, השתדלו לתפוס פינה מוצלת, מחסה כלשהו, גם אם הוא רק חלקי.
3. כשיש שמש – אל תצאו מהבית בלי כובע לראשכם. ובכובע, אנו מתכוונים כמובן לכובע רחב שוליים, המגן על הפנים, העורף והעיניים.
4. לבשו ביגוד מתאים: הבגדים לא נועדו רק כדי להגן עלינו מהקור אלא גם מהשמש. גם כשחם, חולצה עם שרוולים קצרים או ארוכים תגן על עורכם טוב יותר מגופיה או מהליכה ללא חלק עליון.
5. הרכיבו משקפי שמש – הם לא רק אביזר אופנתי. משקפי השמש מגינות על העיניים שלנו ועל עור הפנים שסביבם מפני קרינת השמש. שימו לב, שעליכם לרכוש משקפי שמש המסננים קרינת UVA ו- UVB, ועדיף שיהיו בעלי עדשות גדולות ורחבות, שיכסו כמה שיותר מהשטח סביב העיניים, ויגנו על העיניים שלכם גם משמש שמגיע מצידי הפנים.
6. הרבו בשתיית מים – שתיית מים מרובה בימים השמש החמים, חשובה לבריאות גופכם, למניעת התייבשות וגם לשמירה מיטבית "מבפנים" על עור גופכם.
7. השתמשו במסנן קרינה – קרם הגנה או תרסיס. שימוש נכון במסנני קרינה מפחית את נזקי השמש, ובמיוחד את הסכנה לפתח כוויות, סרטן עור והזדקנות מוקדמת של העור.
shutterstock_259713518
שימוש נכון במסנני קרינה
* יש להימרח מריחה ראשונה כחצי שעה לפני היציאה לשמש. מומלץ להימרח פעמיים ברציפות, כדי ליצור שיכבה נדיבה ואחידה של מקדם הגנה.
* יש לוודא שכל העור שאינו מוגן על ידי לבוש, יימרח במסנן הקרינה (כגון: אוזניים, עורף, גב היד, כפות רגליים ועוד).
* יש לחדש את מריחת התכשיר בכל שעתיים, וכן לאחר שחייה, שהייה במים, הזעה וניגוב העור במגבת. מומלץ להשתמש במקדם הגנה עמיד במים.
* אין להשתמש בתכשיר ההגנה על עור פצוע, או אם ידועה רגישות לאחד המרכיבים שלו.
* מומלץ להשתמש במסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 SPF ומעלה. התכשירים עם מקדמי ההגנה הגבוהים מ- SPF 30, מומלצים לאנשים בעלי סיכון גבוה לחלות בסרטן העור. בתכשירים בעלי מקדם הגנה הגבוהים מ- 50 SPF, לא נמצא יתרון משמעותי בהגנה על העור.
* הקפידו על מריחה יומיומית של קרם הגנה, גם כשאינכם הולכים לטיול, לים או לבריכה. גם כשאתם יוצאים בבוקר לעבודה, אוספים את הילדים אחר הצהריים, יורדים עמם לגינה, או נוסעים ברכב – לאורך כל היום אתם נחשפים למנות קטנות של שמש, וחשוב להקפיד למרוח באופן יומיומי, מדי בוקר, את האיזורים שנחשפים לשמש יותר מכל, בדגש על הפנים והצוואר והזרועות.
* יש להימנע מחשיפת תינוקות עד גיל 6 חודשים לשמש. לתינוקות מגיל 6 חודשים מומלץ להשתמש במסנן קרינה שמוגדר כמסנן מוחלט (Total Block).
השימוש במסנן קרינה לילדים בהשגחת מבוגר בלבד.
* מרבית תכשירי ההגנה נמכרים ללא תאריך תפוגה. חשוב לשים לב לתאריך "טוב לאחר פתיחה", המציין עד מתי ניתן להשתמש בתכשיר מרגע פתיחת האריזה. הסימון מופיע על גבי התכשיר בציור של צנצנת פתוחה עם מספר חודשים. המשמעות היא שמרגע פתיחת התכשיר, הוא טוב לשימוש למספר החודשים המצוין.
* על מנת להגן על המוצר ולשמור על יעילותו, יש להימנע מלאחסן את מסנן הקרינה במקום סגור עם טמפרטורה קיצונית, כגון ברכב חונה. מומלץ לקחת את מסנן הקרינה אתכם לכל מקום.

כך תתגוננו נכון מפני הסכנות שבקרינת השמש
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים