כתיבה וצילום: עינב ברזני 
צלם טבע | כתב ומרצה על סיפורי מסע סביב העולם

במשולש הגבולות ארגנטינה ברזיל ופרגוואי, במרכזו של יער גשם דרום אמריקאי, זורמים המפלים המרשימים ביותר בעולם. מפלי האיגואסו, הם קבוצה של 275 אשדים אימתניים באורך כולל של 2.7 ק"מ הנופלים מגובה ממוצע של כ 80 מטר, על פני מצוקים בזלתיים.

צילום: עינב ברזני

צילום: עינב ברזני

שפכי הנהרות "פרנה" ו"איגואסו" שמוצאם בברזיל מזינים את המפלים, בנקודה בה מתרחב נהר האיגואסו לרוחב של כק"מ וחצי. ספיקת מים בלתי נתפסת של כשישה וחצי מיליון קוב בשעה זורמים במפלים (יותר מפי שלושה ממפלי הניאגרה בין קנדה לארה"ב). ספיקה שכזו עשויה בימים ספורים להעלות בקלות את מפלס הכנרת בכמה מטרים. מקור שם המפלים בשפת טופי עתיקה- "מים גדולים": אי (מים) גואסו (גדולים). עוצמת המים בסמוך למפלים מהפנטת ומחרישת אוזניים. לא בכדי כשאלינור רוזוולט ביקרה במפלים, תגובתה הייתה "מסכנה הניאגרה". באקלים הטרופי השורר באזור, ימים רבים של שמש מספקים קשתות מרהיבות ונוצצות על פני רסיסי המים הבוהקים. בשנים 1984 ו 1986 הוכרזו הפארקים הלאומיים בארגנטינה וברזיל כנכסי העולם של אונסק"ו. מומלץ בחום לבקר משני צידי המפלים בארגנטינה ובברזיל ולשלב בטיול שיט בסירת מירוץ בצד הארגנטינאי תחת זרם קולח וצונן של המפלים. באמצעות סירת המירוץ ניתן להתקרב לעוצמה הבלתי נתפסת של המים, לחוש את הרסיסים ואף להירטב לגמרי, תחת אחד המפלים. אפשר להתקרב אל המפל הגועש והמרשים ביותר בפארק שנקרא "גרון השטן" (גארגאנטה דל דיאבלו בספרדית). זהו מפל פרסה ברוחב 150 מטרים ובאורך 750 מטרים. בצד הברזילאי של הפארק ישנו מסלול אחד המוביל לתצפית על "גרון השטן". כשמבקרים בסמוך למפל כדאי להצטייד במעילי סערה, להגנה מפני רסיסי המים הנישאים באוויר.

* לחצו על כל תמונה להגדלה *

IMG_6752 (Large)

 

IMG_6705 (Large)

IMG_6709 (Large)

 

בכניסה לפארק בברזיל נמצא מנחת מסוקים, ממנו ניתן להמריא לטיסות ראווה בנות 10 דקות מעל המפלים. תוך דקת טיסה נמצא המסוק מעל למפלים ומעניק נקודת תצפית המעצימה את חווית הצפייה. עמוד רסיסי מים בגובה של כמה עשרות מטרים, שנראה לי לרגע אחד כעשן המיתמר מהיער הירוק, מסמן את השפך העליון. מפגש הנהרות פרנה ואיגואסו נראה למרחוק בעוד המסוק משלים שני סיבובים מעל הבקע המרשים אליו נשפכים המים. בתצפית ממעל נראה כי נהר פרנה זורם ברוגע לפני שנופלים מימיו בעוצמה לבקע הצר. זהו אחד הנהרות הארוכים בעולם ומתפתל לאורך של כ-4,000 ק"מ. קשת רחבה וצבעונית מוסיפה גוון שונה לאדי המים כשהמסוק מסתובב לתצפית קרובה על "גרון השטן". בעודנו שבים חזרה למנחת המסוקים, פתאום נראה כאילו המפלים היו טיפה אחת בים העצים הירוקים של יער הגשם הטרופי בפארק. לפני שנים ספורות התברר שטיסות המסוקים מעל המפלים גורמות לביצי הציפורים להיסדק, על כן הוחלט שהטיסה תיערך בגובה רב יותר.

* לחצו על כל תמונה להגדלה *


IMG_6995 (Large)

IMG_7006c (Large)

 

מספר שבילי הליכה רחוקים יותר מהמפלים נמצאים משני צידי הפארק. בשביל המקאו בארגנטינה, ניתן לראות קופי קפוצ'ין, במיוחד על העצים, לרוב מתהלכים בקבוצות וניזונים בעיקר מפירות. חוטמנים רבים נמצאים בפארק בעיקר במוקדים בהם מסתובבים אנשים, החוטמנים הם אוכלי-כל והם מחפשים את מזונם אצל המבקרים.

IMG_6776 (Large)

IMG_6945 (Large)

בג'ונגל המקיף את המפלים ניתן למצוא 400 מיני ציפורים, 500 מיני פרפרים ויונקים ביניהם טפיר, חוטמן, דביבון, יגואר ודוב נמלים. בסמוך לפארק בברזיל נמצא פארק ציפורים מרהיב ובו זוחלים שונים, פרפרים, קופים, טוקנים, תוכי ארה וגם קוליברי קטנטנים, המפורסמים בשל משק כנפיים מהיר בקצב של עד 80 פעם בשנייה. ליבו הזעיר של הקוליברי פועם 80-160 פעם בדקה.

 

IMG_7083 (Large)

IMG_7116 (Large)

IMG_7248 (Large)

IMG_7343 (Large)

IMG_7345 (Large)

לאתר של הצלם עינב ברזני

ליצירת קשר – einav51@gmail.com

מפלי איגואסו: המפלים המרשימים ביותר בעולם
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים