מאת: אלי קריספין
מדריך טיולים

 

הגולש רון מראשון לציון שואל: אשתי ואני מתכננים לנסוע בחגים לצפון הודו עם שלושת הילדים שלנו, בני שש, תשע וארבע עשרה,  לתקופה של חודש. האם צריך לחסן נגד מלריה או מחלות אחרות?

רון היקר,

ראשית אני תמיד שמח לשמוע על עוד ועוד הורים עם ראש פתוח לטיול משפחתי בהודו. הודו היא ארץ מדהימה, יפהפיה ומגוונת, שכל טיול בה הוא חוויה ייחודית ביותר.  נכון שטיול בהודו יכול להיות יותר מאתגר ממקומות אחרים, אבל בניגוד לתדמית שיש לה, היום אפשר לטייל עם ילדים בהודו בקלות, בנוחות ובביטחון גדולים בהרבה מבעבר.

הודו היא מדינה ענקית, ככה שמזג האוויר בצפון המדינה יכול להיות שונה מאוד מדרומה. אז חשוב שתתכננו את הטיול שלכם בהתאם לעונות השנה. מאחר ואתם מתכננים להתמקד בצפון הודו, שבגדול הוא האזור היותר הררי, שקרוב להימלאיה, כדאי לכם להימנע מלהגיע לשם באזור החודשים אוקטובר עד מרץ. בתקופה הזו מזג האוויר יכול להיות מאוד מאוד קר, אפילו מושלג וחלק מהמקומות פשוט יהיו חסומים בפניכם. בגדול, החודשים יוני עד ספטמבר הם התקופה המומלצת לטיול בצפון הודו, אבל חשוב לזכור שזו גם תקופת המונסונים. אז קחו בחשבון שיכול לרדת גשם בזמן שאתם שם, אפילו הרבה מאוד גשם,  אם אתם נמצאים למשל באזור דראמסאלה.

השאלה האם צריך להתחסן נגד מלריה או כל מיני מחלות אחרות, היא פונקציה של איפה אתם מתכוונים לטייל. הגישה בארץ היא שחיסונים, במיוחד לילדים, הם תמיד דבר מומלץ, בטח שנוסעים למדינה מתפתחת כמו הודו, ללא קשר לאיזה אזור נוסעים. אבל בראסמי, בכל מה שקשור לחיסונים ומניעת מחלות, חשוב להתייעץ בנדון אך ורק עם רופאים.

בגלל שאתם נוסעים לצפון הודו, בנוגע למלאריה אתם יכולים להיות קצת יותר רגועים, כי זה אזור יותר הררי. למה זה משנה? על פי הגישה הרפואית המחמירה, אזורים שהם בגובה של למעלה מאלפיים מטרים מעל פני הים, הסיכוי להידבק שם במלאריה הוא נמוך ביותר, עד אפסי, כי זו לא סביבה שמאפשרת ליתושים נושאי המחלה לשרוד. באזורים נמוכים יותר בהודו כן יש סכנה להידבקות במלריה, במיוחד בתקופה הגשומה והחמה.

בצפון הודו, המקומות המתויירים ביותר כמו הערים מנאלי ודראמסאלה, במדינת הימאצ'אל פארדש, או העיר לֵה, בחבל לדאק במדינת קשמיר וג'אמו, או העמקים המרהיבים ביופיים של פארוואטי, ספיטי וקינור: כולם נמצאים בגובה של מעל אלפיים מטרים, אז אין סיבה לדאגה.

עמק פרוואטי המהפנט

עמק פרוואטי המהפנט

התרופות למניעת מלריה הן מאוד מאוד יקרות ולחלקן יש גם תופעות לוואי. אז אם אתם יודעים בוודאות שאתם הולכים לטייל בצפון הודו אך ורק באזורים הגבוהים, אין באמת צורך שתקנו את התרופות האלו לכל המשפחה במאות, אם לא באלפי שקלים. מעבר להימנעות המוכרת מעקיצות יתושים, כמו בכל מקום אחר בעולם, על ידי מריחת חומר דוחה יתושים ולבוש ארוך, תוכלו ליתר ביטחון, לקנות כמה גלולות נגד מלריה בשביל שיהיו לכם למקרה של מצב חירום בלבד. אני תמיד לוקח איתי כדורים נגד מלריה במידה ואני מטייל באזורים בהן יש סכנה של הידבקות.

מה שבטוח שמחכה לכם טיול משפחתי מרתק ומהנה במיוחד!

לטיולי משפחות נוספים מסביב לעולם הקלק כאן

לטייל בהודו עם הילדים?? בוודאי שכן!
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים