אחת ולתמיד – התזונאית הדס רק צימרמן עושה סדר ומסבירה מה קורה לגופנו כשאנחנו נכנסים לתהליכים קיצוניים

צום מיצים או חוקנים אלו גישות השייכות לעולם התזונה הטבעי,  וכמי שמגיעה מעולם התזונה הקונבנציונלית, קשה לי להמליץ בצורה חד משמעית על משהו שאינו מוכח מדעית.

צום מיצים הוא טרנד עולמי, כאשר מי שמבצע אותו ברוב המקרים רוצה לעשות ניקוי רעלים לגוף.

השאלה המתבקשת היא באילו "רעלים" מדובר ומי אחראי על הפינוי שלהם מהגוף ?

למעשה, קיימות שתי מערכות בגוף האחראיות על סינון והוצאת הפסולת מהגוף  – הראשונה היא כבד והמערכת השנייה היא הכליות.

הכבד מתפקד כ"מנטרל" רעלים מהגוף. הוא מפריש מיצי מרה – שהם מסלקים את הפסולת מהגוף. "פסולת" נוצרת מאכילת כמות גדולה של שומנים, ממזון מעובד, עישון, ותוצרי פירוק של מזון שאנחנו לא צריכים. ברגע שיש עומס על מערכת הכבד – היעילות שלו פוחתת, ולכן יותר פסולת נשארת לנו בגוף . אנחנו גם יכולים לחוש זאת בהאטה בקצב חילוף החומרים.

הכליות – מוציאות את הפסולת מהגוף באמצעות השתן, וברגע שיש יותר פסולת, גם המערכת הזו פועלת  בצורה איטית יותר, ויותר רעלנים נשארים בגוף.

לגבי הצום המלא – ישנן תיאוריות על כך שצום או הרעבה מנקים את הגוף. הטענה היא, שבצום יש שינויים מטבוליים בתאים שנגרמים מהצום, ואלו נקשרים להתגוננות הגוף מפני מחלות . תיאוריות אלה אינן מבוססות מספיק, ולא נבדקו על בני אדם.

בצום מיצים מדובר על שלושה עד חמישה ימים בהם שותים רק מיצים העשויים רק מירקות ופירות. מי שתומך בגישה הזו טוען שבגלל שהגוף לא מבזבז אנרגיה על עיכול המזון, הוא יכול לסלק רעלים מהגוף בצורה טובה יותר. חשוב לי לציין שאין ראיות מדעיות לכל אחת מהטענות הללו.

לגבי החוקנים – בגלל שמיצי הירקות והפירות מכילים מעט מאוד סיבים תזונתיים, נעשה שימוש בחוקן כדי שיגרום לסילוק הפסולת מהמעיים.

חוקנים כשלעצמם – אינם מומלצים לביצוע לאורך זמן. חוקן למעשה מפנה את הפסולת מהמעי, אך הוא גם גורם להרס בפלורת המעי. זאת אומרת ביצוע חוקן גורם להרס גם של החיידקים הטובים בו, ואם עושים אותו הרבה זמן ברציפות כמות החיידקים הטובים גם נפגעת בתהליך.

לצום מיצים קיימות תופעות לוואי כמו עייפות, חולשה, התעלפויות, ושיבוש במאזן האלקטרוליטים בגוף. חשוב לציין, שצום מיצים אינו מתאים לחולי סוכרת בגלל תכולת הסוכר הגבוהה במיצים,חולי כליות ולב.

לסיכום

אין כל הוכחה מדעית שאכן הצום מיצים גורם לירידה בכמות הרעלנים בגוף, ומעניק תפקוד טוב יותר לכבד, כליות ומערכות נוספות. מה שכן – לאנשים בריאים הוא לא עלול להזיק. כנראה שאם תעשי צום מיצים ותרגישי מלאת אנרגיות ו"מטוהרת" – זה יהיה בגלל הפסקת צריכת המזון המעובד, ולא בגלל השייק או המיץ. לשיפור בריאות גוף לטווח הארוך הוסיפי באופן קבוע חמש ירקות בצבעי שונים,לימון וארטישוק ושתי הרבה מים.

 

אולי תרצו לקרוא גם מה עושים במקרה של נפיחות בבטן.

צום מיצים וחוקנים – כן או לא?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים