מסלול בעקבות היישובים המכוננים של החקלאות העברית וההגנה המאורגנת

מאת: ארז לנדאו
מורה דרך ועורך האתר | “מטיילים בארז ישראל

כולנו שמענו בשיעורי היסטוריה על העליות השונות בהן הגיעו לפלשתינה חלוצי הארץ ומקימי המדינה אך לרבים מאתנו סיפורי ההתיישבות הן היסטוריה ישנה ולא נגישה. דרך מעולה על מנת להחיות ולהרגיש את ההיסטוריה שלנו היא דרך הרגליים, המקום הטוב ביותר לכך הוא איזור הכנרת, שכן שם היו המחנות הראשונים בהם התרכזו היהודים הצעירים (רובם אנשי העלייה השניה) ולאחר מכן התפזרו למוסדות ההתיישבות השונים.

המושבה אילניה

המושבה אילניה, לשעבר סג’רה. צילום: נחלת הכלל

אילניה
המקום הנכון להתחיל בו את הטיול הוא אילניה או כפי שנקראה בעבר סג׳רה. בסג׳רה התחנכו כמה מגדולי האומה כולל ראש ממשלתנו הראשון דוד בן גוריון, שנהג לציין שזאת הייתה אחת מהתקופות היפות בחייו. באתר עצמו נמצאת  את חוות סג’רה/השומר המשוחזרת. החווה הוקמה לטובת הכשרת פועלים עבריים בא”י ועיקר גדולתה ניחנה בכך שבה התארגנה השמירה העברית הראשונה במושבות על-ידי ארגון “בר-גיורא”, מה שלימים הפך להיות ארגון “השומר”. החווה נמצאת בתוך בסיס הטירונים שבמקום ועל מנת לבקר בה יש לבצע תיאום מראש.
באילניה עצמה תוכלו גם ליהנות מהפסטורליות והפשטות של המקום עם בתיה הקטנים של המושבה וגם לטייל אל מקווה הטהרה הראשון של סג׳רה אשר נמצא בתור מערה.
עוד דבר מעניין הינו בית הספר הישן שהוקם ב-1922, המבנה שימש ללימודים עד אמצע שנות ה-60.

תצפית מהמושבה כנרת

הכנרת בתצפית מהמושבה / Photo: he:User / CC BY-SA 3.0

כנרת
משם נמשיך לכיוון המושבה כנרת, מומלץ לנסוע דרומה דרך כביש 65 כך שבמהלך הנסיעה הקצרה תוכלו להבחין מימינכם בבית הספר כדורי אשר הוקם בתקופת המנדט וחלק מבוגריו הם ממעצבי אופיה של המדינה כגון יגאל אלון, חיים גורי וכמובן יצחק רבין.

במושבה מומלץ להכנס לחוות/חצר כנרת בתשלום סמלי. החווה הינה אחד המוקדים החשובים של המושב הציוני בראשית דרכו, בה הכשירו את החקלאים “האירופאיים” הראשונים לעבודת אדמה וממנה הם יצאו להקים יישובים וקיבוצים כמו דגניה, נהלל, או קבוצת כנרת. בחווה גם הוקמו היסודות לארגונים ישראלים שאנחנו מכירים עד היום כגון תנובה, המשביר וההגנה, בין האנשים החשובים שפעלו בה תוכלו למצוא את א.ד. גורדון, ברל כצנלסון, רחל המשוררת וזלמן שז”ר.
החווה המשוחזרת היא מוזיאון שנפתח ב-2007 בו תוכלו להרגיש לרגע את חיי החלוצים דרך חדר האוכל, האסם, החאן ועוד. במקום ישנם סיורים מודרכים למעוניינים וסרט המספר את סיפורה של רחל המשוררת.

בית העלמין ההיסטורי של כנרת הוא מקום שמטיילים רבים מבקרים בה. כנראה שזהו בית הקברות עם הנוף המושלם למנוחה נכונה – ים כנרת. בית העלמין קיים משנת 1911 וקבורים בו לא מעט מגדולי החלוצים כגון ברל כצנלסון, אברהם הרצפלד, רחל המשוררת וגם המשוררת הדגולה ובת המושבה – נעמי שמר.

קברה של נעמי שמר בבית עלמין כנרת

קברה של נעמי שמר בבית עלמין כנרת. צילום: אילנה שקולניק / CC BY 2.5

סיור רגלי
לסיום נבצע סיור מהמושבה עד לקיבוץ כנרת. המסלול הינו חלק משביל ישראל והוא עובר דרך בריכות הדגים של הקיבוץ. המקום נחמד ופסטרולי והמסלול הינו קליל, מישורי ורחב אשר בסופו תגיעו למפגש של הירדן עם הכנרת, הזדמנות מצוינת לפיקניק או נשנוש.
זוהי הנקודה שמושכת המוני צליינים לבצע טקסי טבילה אף על-פי שאין שום הוכחה לכך שבמקום הזה ביקר ישו הנוצרי.

אם לא הסתפקתם בהיסטוריה של אילניה וכנרת אתם מוזמנים גם להגיע אל קיבוץ דגניה, הקיבוץ הראשון שהוקם בארץ ישראל במקום בו התקיים לפניו הכפר הערבי אום ג’וני.
בקיבוץ ניתן לראות את הבתים הישנים אשר שוחזרו לתפארת ובחדר האוכל הישן יש מוזיאון נחמד שמספר את סיפורו של המקום
.

לתכנים והמלצות נוספות בעמוד הפייסבוק של ארז לנדאו – Erez Israel

לאתר הבית של ארז לנדאו

מדוע שותקים הנזירים? טיול ואגדה בלטרון
מסלול קליל וכיפי ליד פלמחים
זכרון יעקב למתחילים: המסלול הבסיסי בעיירה המופלאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites